Kao i u svakoj oblasti medicine, veoma je važno da se prate razvoj i noviteti.
Intervju: Anđela Dražić i Ružica Savić, Ordinacija Dr Tihostup
Anđela Dražić rođena je 19.10.1994. u Prijedoru. Stomatološki fakultet završila 2020. godine u Beogradu. U stomatološkoj ordinaciji Dr Tihostup je od njenog osnivanja. Ružica Savić rođena je 07.12.1996. u Banjoj Luci. Stomatološki fakultet završila je 2022. godine u Banjoj Luci. U ordinaciji Dr Tihostup je od početka ove godine i najviše se bavi konzervativnom stomatologijom.
Danas vam predstavljamo dvije doktorice iz ordinacije Dr Tihostup iz Prijedora. Razgovarali smo o ordinaciji, ali i s kojim se to problemima pacijenti najčešće javljaju u ordinaciju. Više donosimo u nastavku.
Za početak nam se predstavite i ukratko predstavite Ordinaciju Tihostup.
Anđela Dražić – pored konzervativne stomatologije i protetike u skorije vrijeme počela sam da se bavim estetskom stomatologijom, prvenstveno korekcijom usana hijaluronskim filerima. Imam tu sreću da radim sa jako kolegijalnim ljudima koji svoje znanje dijele i trude se da zajedno svi kao tim napredujemo. Ružica Savić – zahvalna sam što imam priliku da svaki dan naučim nešto novo i unaprijedim do sada stečeno znanje, od starijih i iskusnijih kolega. Srećna sam što sam imala priliku da završim kurs dentalne fotografije, te na taj način svoju ljubav prema fotografiji primjenim u svakodnevnoj praksi u ordinaciji. Ordinacija dr Tihostup je relativno mlada ordinacija otvorena u aprilu 2022.godine. Imamo četiri ordinacije opremljene najsavremenijom stomatološkom opremom i materijalima, pa uz našu stručnu uslugu, koja podrazumijeva najsavremenije metode rada, našim pacijentima garantujemo kvalitetne stomatološke radove. Naš tim čine dva doktora stomatologije, specijalista oralne hirurgije, specijalista ortopedije vilica i dva stomatološka asistenta. Kao tim smo zaista uigrani, doktori i asistenti su susretljivi, spremni za učenje i unaprijeđivanje, ambiciozni i posvećeni poslu i pacijentima.
S kojim najčešćim problemima pacijenti dolaze kod vas?
U našu ordinaciju, pacijenti se najčešće javljaju zbog saniranja karioznih zuba, ali i zamjena starih amalgamskih ili neadekvatnih kompozitnih plombi. Nažalost, pacijenti se često javljaju zbog akutnih bolova. Isto tako, javljaju se u želji da protetskom rehabilitacijom nadoknade nedostajući zub. U poslednje vrijeme, česta intervencija je i izbjeljivanje zuba, jer pacijenti sve više pridaju značaj estetici osmijeha. Osim navedenih intervencija iz oblasti konzervativne stomatologije, pacijenti često traže usluge oralnog hirurga i ortodonta. Od hirurških intervencija izdvojili bismo hiruršku ekstrakciju impaktiranih umnjaka i ugradnju dentalnih implantata. Što se tiče ortodontskih intervencija, svakako, najčešća je terapija fiksnim ortodontskim aparatićima.
Koliko je važno da stomatolozi prate savremene tokove da bi pacijentima mogli da pruže najbolje usluge?
Kao i u svakoj oblasti medicine, jako je važno da se prate razvoj i noviteti, jer tražimo proizvode i lijekove koji su najbiokompatibilniji oralnim tkivima, a da pri tome zadovoljavaju i estetske zahtjeve. Zahvaljujući razvoju tehnologije mnoge stomatološke intervencije su olakšane i skraćene, te konformnije za pacijenta. Smatramo da zaista danas imamo sreću da uživamo prednosti koje stomatolozi ranije nisu imali i trebalo bi ih maksimalno iskoristiti. Ubrzan razvoj savremenih estetskih materijala, kao i samih stomatoloških intervencija zahtjeva praćenje novih trendova kroz različite kurseve, edukacije i usavršavanja.
Koliko često je potrebno ići na pregled kod stomatologa? Preporuka od Vas?
Najčešće pacijentima nakon saniranja svih zuba, završenih protetskih radova, kao i pacijentima koji nakon pregleda nisu imali potrebu za bilo kakvom intrvencijom, savjetujemo kontrole na svakih šest mjeseci, odnosno dva puta godišnje. Kod djece, pogoto u periodu mješovite denticije, savjetujemo i češće kontrole. U slučaju da su u pitanju karijes rizične grupe pacijenata zakazujemo kontrole u kraćim vremenskim razmacima, npr. na svaka tri mjeseca ili češće, u zavisnosti od stanja u usnoj šupljini. Jako je važno da se svakom pacijentu pristupi individualno, u zavisnosti od stanja zuba koje utvrdimo kliničkim pregledom i radiografskim snimkom kao pomoćnim sredstvom, možemo procijeniti potrebu za češćim kontrolama. Takođe, bitnu ulogu u zakazivanju naredne posjete igra održavanje oralne higijene, te tako pacijente sa slabijom oralnom higijenom zakazujemo češće, prije svega radi motivacije i obučavanja pravilnog održavanja oralne higijene.
Koje su kvalitete važne za dobrog stomatologa?
Dobar stomatolog ima stalnu želju za učenjem, usavršavanjem i napredovanjem. Stomatolog bi trebao biti iskren, ali i saosjećajan, jer na taj način pomaže pacijentima da se osjećaju lagodnije u izražavanju svojih problema vezanih za oralno zdravlje. Ono što karakteriše dobrog stomatologa je spretnost i koordinisanost ruku i pokreta, jer je usna šupljina relativno mali prostor, u kojem se mora spretno manipulisati instrumentima. Još jedna bitna karakteristika dobrog stomatologa je izražena vještina komunikacije, zahvaljujući kojoj na jednostavan i razumljiv način mogu pacijenta edukovati o prevenciji oboljenja, dijagnozi i planu liječenja. Na taj način se stiče obostrano povjerenje, koje je veoma bitno za dobru i dugoročnu saradnju. Dobar stomatolog Vam može pomoći u održavanju oralnog zdravlja, pružiti siguran tretman i uspostaviti otvorenu i iskrenu komunikaciju s Vama.
Koji su to estetski trendovi u stomatologiji za 2023 godinu?
Za razliku od ostalih stomatoloških grana, estetska stomatologija najviše zahtijeva individualnu percepciju. Da bi se stomatolog bavio estetskom stomatologijom mora posjedovati kreativnost, ali isto tako mora da vlada brojnim vještinama i tehničkim znanjem kako bi pored estetike postigao i zadovoljavajući terapeutski rezultat i funkciju. Od estetskih trendova izdvojili bismo izbjeljivanje zuba, korekcije oblika, boje i veličine zuba,kao i korekcije nepravilnosti na licu, odnosno aplikaciju hijaluronskih filera i botoksa, koji su danas sve zastupljeniji u svakodnevnoj praksi.
Poruka za naše čitaoce i savjet svim našim čitaocima?
Savjet svim Vašim čitaocima je da redovno posjećuju svog stomatologa. Na taj način će osim sprječavanja mogućih komplikacija koje nastaju kao posledica kasnog odlaska stomatologu, izbjeći i finansijske izdatke. Kao što smo već rekli, redovne kontrole bi trebalo da se zakazuju na svakih šest mjeseci, a u slučaju potrebe kontrole se zakazuju u kraćem vremenskom intervalu. Akcenat ćemo staviti i na adekvatno održavanje oralne higijene, kao najvažnijim faktorom za očuvanje oralnog zdravlja. Vašim čitaocima savjetujemo da ukoliko imaju bilo kakvih nedoumica oko pravilnog pranja zuba tj. izbora sredstava za održavanje ili samog održavanja oralne higijene, pitaju svog stomatologa, koji će im sigurno dati najbolji savjet.