U proteze na implantatima kako sama riječ kaže, spadaju sve one proteze koje su nošene na implantatima. To su proteze koje svoju retenciju, stabilnost i prenos pritiska žvakanja vrše preko suprastrukture koja je fiksirana za implante.
Predstavljamo vam doktora stomatologije Bojana Petrovića rođenog u Doboju 28. januara 1988. godine. Sa doktorom Bojanom Petrovićem smo razgovarali o korisnim savjetima o mobilnoj stomatološkoj protetici. U nastavku teksta pronađite više.
Moje ime je Bojan Petrović, po zanimanju sam doktor stomatologije. Rođen sam u Doboju 28. januara 1988. godine. Osnovnu školu Sveti Sava sam zavrsio u Doboju, nakon čega upisujem Medicinsku školu iz koje izlazim sa zvanjem Stomatološka sestra tehničar. Nakon završene srednje škole upisujem Stomatološki fakultet u Foči koji 2016. godine završavam i stičem zvanje doktor stomatologije. Iste godine se vraćam u Doboj i zapošljavam se u Domu zdravlja, gdje radim volonterski tri mjeseca. Nakon toga se javljam na konkurs za posao koji je raspisala stomatološka ordinacija Estetika Dent iz Dervente. Dobio sam priliku, krenuo sa radom i od tada do danas radim u „Estetici“ , tačnije već šest godina. Kao polivalentni stomatolog pored svih grana posebno interesovanje, još od studentskih dana, gajim prema stomatološkoj protetici. Redovno uzimam učešće na kongresima i seminarima kako bi se znanja obnavljala i nadograđivala. Unazad četiri godine pored mobilne i fiksne protetike jako dobre rezultate postižem i u implanto protetici. Godine 2018. sam završio i kurs za aplikaciju hijaluronskih filera, čime sam stekao posebna znanja koja danas upotrebljavam u toj oblasti. Oženjen sam, otac jedne djevojčice . U mobilnu stomatološku protetiku spadaju svi oni radovi koje pacijent samostalno može da izvadi i ponovo vrati u usta. Mobilne proteze mogu bitu totalne, parcijalne i proteze na implantima. U totalne proteze spadaju nadoknade kojima se nadoknađuju izgubljena meka tkiva i zubi kod pacijenata koji su izgubili sve zube. Ove nadoknade funkcionalno i estetski zadovoljavaju pacijente ali vrijeme prilagođavanja je duže nego kod nosioca fiksnih nadoknada. Nekada je potrebno i po mjesec dana da se pacijenti naviknu na ovakvu nadoknadu.
U parcijale proteze spadaju sve one priteze koje nadoknađuju izgubljena meka tkiva i zube kod pacijenata koji nisu još uvijek izgubili sve zube. Kod ovih pacijenata možemo vidjeti obostrano ili jednostrano skraćen zubni luk ili prekinut zubni luk. Ovakve proteze mogu biti parcijalne pločaste ili parcijalne skeletirane proteze.
Parcijalne pločaste proteze su nadoknade koje se tankim žičanim kukicama drži za retencione zube i tako postižu stabilnost, dok se prenos pritiska pilikom žvakanja odvija preko mekih tkiva i bezubog grebena.
Parcijalne skeletirane proteze su nadoknade koje se livenim kukicama i oluzalnim naslonima hvataju za retencione zube i tako postižu stabilnost, dok se pritiska prilikom žvakanja prenpsi na zube preko okluzalnih naslona kao i na bezubi greben te je mnogo ugodnija od parcijalne pločaste proteze i pacijanti se dosla lakše navikavaju na njih.
U proteze na implantatima kako sama riječ kaže, spadaju sve one proteze koje su nošene na implantatima. To su proteze koje svoju retenciju, stabilnost i prenos pritiska žvakanja vrše preko suprastrukture koja je fiksirana za implante. Ovakav vid nošenja proteza nam omogućava maklimalnu redukciju protezne ploče, te kod ovakvih radova nepce nije prekriveno proteznom pločom, slobodno je i tako pacijentu omogućava dodatni konfor.
Pacijenti se brzo navikavaju na ove nadoknade, lako im je da održavaju higijenu jer mogu da ih izvade iz usta adekvatno očiste i vrate. Period navikavanja je dosta kraći nego kod totalnih i parcijalnih proteza.