Bojan Petrović: Pulsirajuća bol u zubu

Bol je subjektivno, neprijatno opažanje i osjećaj, koji se može javiti uslijed oštećenja tkiva, njegovog predstojećeg oštećenja, ili usljed psiholoških uzroka. Javlja se gotovo kod svih bolesti i povreda. 

Predstavljamo vam doktora stomatologije Bojana Petrovića. Sa doktorom Bojanom razgovarali smo o pulsirajućem bolu u zubima, a u nastavku teksta pronađite kvalitetne savjete. 

Moje ime je Bojan Petrović, po zanimanju sam doktor stomatologije. Rođen sam u Doboju 28. januara 1988. godine. Osnovnu školu Sveti Sava sam zavrsio u Doboju, nakon čega upisujem Medicinsku školu iz koje izlazim sa zvanjem Stomatološka sestra tehničar. Nakon završene srednje škole upisujem Stomatološki fakultet u Foči koji 2016. godine završavam i stičem zvanje doktor stomatologije. Iste godine se vraćam u Doboj i zapošljavam se u Domu zdravlja, gdje radim volonterski tri mjeseca. Nakon toga se javljam na konkurs za posao koji je raspisala stomatološka ordinacija Estetika Dent iz Dervente. Dobio sam priliku, krenuo sa radom i od tada do danas radim u „Estetici“ , tačnije već šest godina. Kao polivalentni stomatolog pored svih grana posebno interesovanje, još od studentskih dana, gajim prema stomatološkoj protetici. Redovno uzimam učešće na kongresima i seminarima kako bi se znanja obnavljala i nadograđivala. Unazad četiri godine pored mobilne i fiksne protetike jako dobre rezultate postižem i u implanto protetici. Godine 2018. sam završio i kurs za aplikaciju hijaluronskih filera, čime sam stekao posebna znanja koja danas upotrebljavam u toj oblasti. Oženjen sam, otac jedne djevojčice.

Pulsirajući bol u zubu

Bol je subjektivno, neprijatno opažanje i osjećaj, koji se može javiti uslijed oštećenja tkiva, njegovog predstojećeg oštećenja, ili uslijed psiholoških uzroka. Javlja se gotovo kod svih bolesti i povreda. To je zaštitni mehanizam čija je funkcija da organizam postane svjestan opasnosti i reaguje kako bi uklonio bolni nadražaj, međutim ukoliko se bolni nadražaj ne može ukloniti onda se javlja hronični bol koji nema više zaštitnu funkciju već dodatno opterećuje oboljelog.

Pacijent sa pulsirajućim bolom, zatečeno stanje
Pacijent sa pulsirajućim bolom, zatečeno stanje

 

Pulsirajući bol u zubu se javlja kod purulentnih pulpitisa (gnojnih zapaljenja pulpe).

  • Pulpitis acuta purulenta
  • Pulpitis acuta purulenta partialis
  • Pulpitis acuta purulenta totalis

Pulpa se nalazi u komori i kanalima koji se kroz korijen zuba proteže sve do vrha apeksa. Izgrađena je od krvnih, limfnih sudova i nervnih vlakana. Kako se pulpa nalazi okružena tvrdim zubnim tkivom, te ona nema gdje da se širi. Ovim se može objasniti jak bol koji nastaje kod inficirane pulpe jer dolazi do oslobađanja tkivne tečnosti, razmnožavanja mikroorganizama i povećanja pritiska unutar komore i dentalnih kanala. Taj pritisak komprimuje nervne završetke i stvara bol. 

Purulentni pulpitisi nastaju kao posljedica odumiranja zubne pulpe iz nekog razloga, od kojih je na vodećem mjestu zubni karijes. Karijes je oboljenje tvrdih zubnih tkiva koji nastaje kao posljedica kiselina koje stvaraju bakterije nastanjene u zubnom plaku. Postepeno dolazi do demineralizacije gleđi kada ph padne ispod 5,5. Dolazi do postepenog razaranja gleđi, dentina, te infekcije zubne pulpe mikroorganizmima iz zubnog karijesa koji dovodi do promjena koje mogu biti akutne i hronične prirode. Kada govorimo o pulsirajućem bolu znamo da se radi o akutnoj fazi, bolovi se javljaju u bilo koje doba dana, a pojačavaju se noću i u ležećem položaju. Zub je perkutorno osjetljiv (osjetljiv na dodor). Pacijenti često navode kako su bol smirivali hladnom vodom, dok im je toplota pojačavala bol. Ova faza je jako bolna, bolovi su sinhroni sa otkucajima srca, a bezbolne faze su jako kratke traju oko 30 minuta ili kraće.

Izliječeni zubi nakon pulsirajućih bolova
Izliječeni zubi nakon pulsirajućih bolova

 

Pacijenti se obično javljaju u ovoj fazi jer dolazi do neizdrživih bolova, analgetici više ne pomažu i jedino što preostaje je posjeta stomatologa. Ovakvi pacijenti su obično neispavani, iscrpljeni, blijedi i potrebno im je ukazati prvu pomoć. U ovoj situaciji se pristupa trepanaciji zuba uzročnika, zub se otvara turbinskim borerom uz što minimalnije stvaranje pritiska na zub. U nekim situacijama se zub pridržava jednom rukom tako da se blago povuče prstima dok se turbinskim borerom ne uđe u komoru pulpe jer i najmanji pritisak na taj zub uzrokuje jake bolove. Čim otvorimo zub pacijent momentalno osjeti olakšanje. Ovim smo izvršili prvu pomoć, sve je trajalo par minuta i u tim momentima pacijenti koji su doživjeli takve bolove bivaju u potpunosti oslobođeni i od straha koji su imali prema stomatologiji. Ti pacijenti obično poslije toga saniraju kompletno zatečeno stanje i promjene svijest o oralnoj higijeni, prevenciji i redovnoj posjeti stomatologu. Kada smo otvorili zub uzročnik, ako je moguće, kanalnim instrumentima širimo kanale i ispiremo ih fiziološkim rastvorom, ako to nije moguće dovoljno je samo isprati fiziološkim rastvorom. U narednih nekoliko posjeta zub se endodontski zbrinjava, kanali gdje se nalazila inficirana pulpa se hemomehanički obrađuju i nakon višeseansne medikacije kanali se konačno popunjavaju odgovarajućim silerom i zub se hermetički zatvara estetskim ispunom. Ovim se zatvara krug i ovakav zub se može smatrati izliječenim uz redovne kontrole i kontrolnu rvg dijagnostiku. Možemo zaključiti da svi dentogeni bolovi osim onih prouzrokovanih traumom mogu da se spriječe redovnom i pravilnom oralnom higijenom i redovnim stomatološkim kontrolama kako bi mogli da reagujemo prije nego dođe do zapaljenja zubne pulpe.

Komentariši