Stomatološka protetika je grana u stomatologiji koja se bavi kako nadoknadom izgubljenih zuba tako i nadoknadom mekih tkiva koja su ne tako rijetko izgubljena ili deformisana uslijed gubitka zuba.
Danas vam predstavljamo Bojana Petrovića, doktora stomatologa. Razgovarali smo o tome zašto je stomatološka protetika jedna od najtraženijih stomatoloških grana od strane pacijenata. U nastavku teksta donosimo Vam korisne savjete.
Moje ime je Bojan Petrović, po zanimanju sam doktor stomatologije. Rođen sam u Doboju 28. januara 1988. godine. Osnovnu školu Sveti Sava sam zavrsio u Doboju, nakon čega upisujem Medicinsku školu iz koje izlazim sa zvanjem Stomatološka sestra tehničar. Nakon završene srednje škole upisujem Stomatološki fakultet u Foči koji 2016. godine završavam i stičem zvanje doktor stomatologije. Iste godine se vraćam u Doboj i zapošljavam se u Domu zdravlja, gdje radim volonterski tri mjeseca. Nakon toga se javljam na konkurs za posao koji je raspisala stomatološka ordinacija Estetika Dent iz Dervente. Dobio sam priliku, krenuo sa radom i od tada do danas radim u „Estetici“ , tačnije već šest godina. Kao polivalentni stomatolog pored svih grana posebno interesovanje, još od studentskih dana, gajim prema stomatološkoj protetici. Redovno uzimam učešće na kongresima i seminarima kako bi se znanja obnavljala i nadograđivala. Unazad četiri godine pored mobilne i fiksne protetike jako dobre rezultate postižem i u implanto protetici. Godine 2018. sam završio i kurs za aplikaciju hijaluronskih filera, čime sam stekao posebna znanja koja danas upotrebljavam u toj oblasti. Oženjen sam, otac jedne djevojčice .
Stomatološka protetika se može podijeliti na fiksnu i mobilnu protetiku.
U fiksnu stomatološku protetiku spadaju, fasete, krunice, mostovi, inleji/onleji/overlej.
Fasete ili ljuspice su fiksne protetske nadoknade koje nam omogućavaju da uz minimalu preparaciju zuba postignemo željeni oblik, veličinu i boju zuba. Kod ovih nadoknada se bruse samo vestibularve-spoljašnje površine zuba čime se postiže da ostale površine zuba ostanu intaktne. Boja koju postignemo ovim tipon nadoknada ostaje takva duži niz godina jer materijal od koga se izrađuju fasete ne poprima pigmente iz grane i pića.
Krunice su fiksne nadoknade koje nam daju mogućnosti da riješimo problem gdje više nije moguće isti riješiti fasetama. Mogu se izraditi tako da obuhvate tri četvrtine, te se i zovu tročetvrtinske krune ili cijele krune koje u potpunosto obuhvaraju prethodno adekvatno preparisan zub. Krunice se mogu izraditi na prethodno adekvarno preparisanom zubi ili na dentalnom implantatu. U Zavisnosti od indikacije mogu se napraviti od metal-keramike, cirkonijuma ili bezmetala. Omogućavaju nam da postignemo vrhunske rezultate u estetskom i funkcionalnom pogledu.
Mostovi spadaju u nadoknade koje nam omogućavaju da spojimo neko prekinuto zubno polje. Da bi se uradio most potrebno je da pacijent ima zub i ispred i iza bezubog polja.
Ovakve nadoknade nam omogućavaju da vratimo pacijentima funkcionalnost mastikatornog aparata i da postignemo zadovoljavajuće estetske rezultate. Pripadaju nadoknadama na koje se pacijenti najbržre navikavaju. U zavisnosti od indikacije ovakve nadoknade se takođe mogu uraditi od metalo-keramike, punog cirkonijuma ili cirkonijum-keramike. Mostovi se također mogu izraditi i na dentalnim impantatima kod bezubih ili krezubih pacijenata koji ispunjavaju uslove za ugradnju implantata.
Inler/onlej/overlej su nadoknade koje nam omogućavaju restauraciju zuba koje ne bismo mogli konzervativnom metodom da saniramo. Nekada su ove nadoknade rađene u zlatu, a danas su ih zamijenili estetski materijali.