Pravilna oralna higijena i redovne posjete stomatologu igraju ključnu ulogu u održavanju zubne protetike.
Zubna protetika je grana stomatologije koja se bavi nadoknadom izgubljenih zuba i obnavljanjem funkcionalnosti i estetike u ustima. Ova grana stomatologije koristi različite metode i materijale kako bi pružila pacijentima trajna i funkcionalna rešenja za nedostajuće zube. U nastavku više o tome Bojana Bojović
Postoje različite podjele mobilnih protetskih nadoknada:
- akrilatne proteze (totalne i parcijalne)
- skeletirane proteze (wizil / wironit)
- flex proteze (silikonske)
Kada kažemo mobilne, znači da se one uklanjaju i ponovo vraćaju u usnu duplju.
Postoje i kombinovane nadoknade gdje je jedan dio protetskog rada fiksiran, a drugi mobilan. Fokus stavljamo na mobilne nadoknade.Totalna proteza je osnov zubne tehnike i ove proteze su najčešći izbor pacijenata koji nemaju nijedan zub. Proteza obuhvata alveolarne grebene i naliježe na meka tkiva a stabilizuje se vakumom i mišićnim tkivima. Gornje proteze češće naliježu bolje nego donje zbog veće površine na koju nalježe (nepce).
PARCIJALNA PROTEZA
Parcijalna proteza je slična totalnoj, s tom razlikom da ona nadoknađuje samo pojedine izgubljene zube. Za preostale zube vezuje se uz pomoć malih žičanih kukica, akrilatnih prstenova (ukoliko pacijent ne želi kukice ) ili fleksi kukica.
SKELETIRANA PROTEZA (Wironit/ Wizil )
Ove proteze nisu za svakog pacijenta. Da bi se odradila ovakva vrsta protetske nadoknade pacijent mora da ima situaciju usne duplje koja odgovara ovoj nadoknadi .
Osnovu skeletirane proteze čini tanak metalni skelet koji prisno naliježe na sluzokožu. Nepce je u ovom slučaju prekriveno jednom tankom metalnom pločom, za razliku od akrilatne, gdje proteza prekriva cijelo nepce. Uslov da bi skeletirana proteza bila najkvalitetnije odrađena je da bude parcijalna, odnosno da pacijent ima nekoliko svojih zuba na osnovu kojih se dizajnira metalni skelet koji će obavljati ravnomjeran pritisak na greben . Ova proteza oslanja se na preostale zube livenim kukicama ili ukoliko su zubi pod metalokeramičkim krunicama, za njih se vezuju uz pomoć posebnih elemenata, atečmena, koji funkcionišu po principu drikera. Skeletirana proteza ima dobru stabilnost i adekvatan prenos sila žvakanja na ostale zube i meka tkiva.
FLEX PROTEZE -silikonske
Ovo je svakako najsavremeniji materijal na tržištu. Flex proteze se u svijetu rade već duži niz godina, a kod nas posljednjih nekoliko godina tek dolaze do većeg broja korisnika . Nakog dužeg praćenja ponašanja materijala i iskustva pacijenata odlučila sam se za Vetex TermoSens materijal . On je iz porodice flex-i proteza koji je dao najbolje i najkvalitetnije rezultate pacijentima . Nakon dugogodišnjeg posmatranja materijala odabrala sam baš Vetex, jer on pruža udobnost i komfor pacijentu uz savršenu funkciju . Vertex Thermosens je inovativni, praktično nelomljiv materijal za baze proteza bez zaostalog monomera. Ovaj materijal je pogodan za izradu totalnih i parcijalnih proteza . Njegova čvrstoća dozvoljava izradu tanjih proteza koje savršeno naliježu i prijatne su za pacijenta. Ovo je alternativa koja obećava za one pacijente koji su osjetljivi na hemikalije ili akrilatne smole. To znači da pacijentu možemo ponuditi nadoknadu koja ne izaziva alergijske reakcije. Za razliku od akrilatnih proteza koje imaju 8% stepen skupljanja, ThermoSens je uspio da smanji taj procenat do <1%, što obezbjeđuje idealno prianjanje proteze u ustima pacijenta, a to ima veliku ulogu za pacijenta . Zbog velike gustine termoplastične mase, ne postoji mogućnost prodiranja tečnosti i hrane u termosens protetske nadoknade. Zahvaljujući tome, pojaviće se minimalna žućkasta ili braon prebojavanja tokom vremena. Bez obzira na to da li pacijent pije mnogo kafe, puši ili pije mnogo kisjelih napitaka ThermoSens je praktično neprobojan.
1.Pod temperaturom tijela thermosense materijal se zagrijeva i fino adaptira u ustima;
- Pacijenti se mnogo brže navikavaju na ove nadoknade nego na bilo koju drugu vrstu proteze;
- Svi pacijenti se slažu da su mnogo prijatnije za nošenje i bez žuljanja;
- Izuzetno tanke i lagane proteze; Težina im je mnogo manja, a čvrstoća veća od klasičnih proteza;
- Superiorne estetske karakteristike;
- Protetske nadoknade od ThermoSensa je moguće uraditi u 15 različitih boja i nijansi;
- Bez metalnih kukica;
- Bez gađenja i nagona za povraćanjem;
9.Mogu se redukovati u velikoj mjeri što je velika prednost za osjetljive pacijente;
- Nemoguća alergijska reakcija;
Praktično je nesalomiv
Thermosens je izuzetno jak materijal, a u isto vrijeme fleksibilan.Ako se ispusti ili pogrešno koristi, termoplastična baza ovog materijala će apsorbovati udar koji se neće širiti, čime se sprečava pucanje materijala.Trajnost retencionih elemenata je testirana na preko 5000 manipulacija.Zbog visoke gustine, tečnost i ostala hrana ne mogu da prodru u unutrašnjost proteze pa se boja ne mijenja tokom vremena. Skupljanje proteze je ispod 1% za razliku od ostalih kod kojih je skupljanje 8% pa proteza savršeno odgovara pacijentovim ustima i u budućnosti. Jednostavan je za obradu i brzo i lako se polira. Izuzetna je za izradu totalnih i parcijalnih akrilatnih i skeletiranih proteza, izradu proteza na implantima, splintova za bruksizam. Moguće je uraditi svaku vrstu reparacije, kao i podlaganje, dodatke zuba što do sada nije bilo moguće sa starim sistemima. Za ThermoSense praktično ne postoje kontraindikacije.
Kliničke Faze i izrade mobilnih protetskih nadoknada .
Protezu izrađujemo u 5 posjeta, a ukupan vremenski period izrade iznosi 7- 10 dana. Na ovaj način – korak po korak, uz saradnju doktora, tehničara i pacijenta obezbjeđujemo funkcionalnost i estetske zahteve.
I-faza
U prvoj posjeti se uzima anatomski otisak (materijal-alginat) pacijenta.
TEHNIKA: Anatomski radni model se dobija izlivanjem anatomskog otiska gipsom koji je uzet alginatom u I fazi . Gipsani model se obrađuje trimerom (aparat za obradu gipsanih modela) prema izgledu desni pacijenta . Izrađuje se individualna kašika( specijalizovanim materijalima) po mjeri pacijentovog grebena .
II-faza
U drugoj posjeti se pomoću individualne kašike uzima funkcionalni – definitivni otisak za izradu proteze.
TEHNIKA:
Funkcionalni otisak se izliva moladnom odnosno tvrdim gipsom i na njemu sa rozim voskom pravimo zagrizajni bedem po mjeri pacijenta.
III FAZA U trećoj posjeti se određuju međuvilični odnosi zagrizajnim bedemom od rozog voska . Određuje se srednja (medijalna) linija i linije očnjaka i osmjeha i vrši se odabir oblika veličine i boje zuba.
TEHNIKA:
Voštani model se ulaže u okludator (sprava koja imitira visinu i pokret zgloba pacijenta ). Zatim se na voštani model postavljaju odabrani zubi po mjeri pacijenta .
IV faza
U četvrtoj posjeti se vrši proba postave zuba u vosku i korekcije okluzije.
TEHNIKA: Nakon toga se vrši modelacija u vosku, a zatim i polimerizacija protetskih nadoknada za koju u tehnici postoji poseban način pripreme i potrebno je određeno vrijeme za izradu protetske nadoknade .
Nakon polimerizacije se radi obrada proteza i njihovo poliranje, koje samo ima zadatak da se prilagodi što prirodnijem i prijatnijem izgledu protetskog rada u ustima.
V FAZA: pacijentu se predaje gotov protetski rad.