Implantati predstavljaju revolucionarno rješenje u savremenoj stomatologiji, pružajući trajnu i estetski prihvatljivu zamjenu za izgubljene ili oštećene zube. Ovi metalni titanski vijci, postavljeni u vilicu, integrišu se sa kostima i služe kao stabilna osnova za pričvršćivanje protetskih nadoknada, poput krunica, mostova ili proteza. Više o tome u nastavku piše dr. Branislav Nadaždin.
Piše: Branislav Nadaždin, stomatolog
Današnja implantologija u punom svom obimu obezbeđuje svakom pacijentu mogućnost fiksnog rada. Osnovna podela implantologije je na konvencionalnu i bazalnu implantologiju. Sidrenjem implantata u bazalne kosti glave čiji kvalitet i kvantitet nisu toliko vezani sa gubitkom zuba dobija se takvo uporište,da pacijentu daje mogućnosti fiksnog rada odmah posle operacije.(24h,koncept zubi u danu). Implantati se mogu sidriti u 3 nivoa. Prvi nivo sidrenja je kost gde se u ustima nalaze korenovi zuba(alveolarni greben koji se nakon vadjenja permanentno trosi). Drugi nivo su kosti koje prave nosni otvor na koji naleže hrskavica nosa (apertura piriformis), koštani spoj srednjeg nosnog hodnika (transnazalni implanti) i pterigomaksilarni kompleks (implant dobija stabilnost sidrenjem kroz 3 kosti) Treći nivo su jagodične kosti (zigomatične). Samo polje rada i oblast je granica rada Oralnog hirurga i Maksilofacijalnog hirurga. Zbog gracilnosti radi, krajnje okluzije i protetskog rada po ličnom mišljenju oralni hirurzi imaju prednost uz konstantno usavršavanje i iskustvo rada “van osnovnog radnog polja”. Čitanje 3D snimaka, poznavanje anatomije, anatomskih varijacija hirurg proverava šta ima na raspolaganju od bazalnih kostiju, i na osnovu toga raspored implanata planira najidealniji i najprihvatljiviji koncept rada. Uvek se ide od jednostavnijeg jer ozbiljan hirurg uvek sebi ostavi rezervnu opciju. Najćešći koncepti su: All on 4, All on 6, Hybrid zygoma, Quad.
Sami hiruški zahvati i definitivan protetski rad (nakon 4 meseca) predstavlja najviši mogući standard rehabilitacija po svetskim standardima. Kao licencirani doktor u Srbiji i Bih ovakve zahvate radimo u Opštoj ordinaciji dentalne medicine “Nadaždin “u Beogradu I u Stomatološkoj ambulanti “dr Jelena Djurić” u Tesliću . 3D Aparat i anesteziološki tim mora biti na raspolaganju. 3D snimak radi se pre i posle hiruške intervencije (kontrolni snimci su obavezani deo samog rada). Trenutno, tehnički problem u BiH predstavlja što još zigomatični implanti nisu registrovani. Pitanje je dana kad će to biti rešeno za rad u punom kapacitetu. Sa transnazalnim, transsinusnim i pterigoidnim implantima, distalne segmente je moguće rešiti u velikom procentu. Ekonomski nije jeftino ali ogromne su razlike u ceni upoređujući okolne zemlje EU standarda (ex Yu,i dalje malo). U pitanju su isti materijal,rad i garancija.
Cene su 2,3 puta skuplje(Cro,Slo pa do 8 do 10(USA,Swiss) Beograd kao metropola je očekivano da medju prvima ponudi ovako rešenje. Postoje i profilisani dijagnostički zigoma centri za ovakva snimanja i dizajn hirurških vođica koji ne zaostaje za svetskim institutima (3Dent Beograd ,Ustanicka 170V) Interesantno je da pored svih većih gradova u BiH ,Teslic i Stomatološka ambulanta “dr Jelena Djurić” prvi nude kompletnu bazalnu hirurgiju u BiH , najviši kvalitet po svetskim standardima. Praktično gledano kad većina doktora kaže da za fiksni rad nema rešenja i dovoljno kosti (30 godina bez zuba, onkološki pac, traume), sada rešenja možete potražiti u Vašem komšiluku.