Bruksizam je pretjerano stiskanje i / ili brušenje zuba. Teži slučajevi bruksizma mogu uzrokovati probleme s čeljusti, oštećenje zuba, pa čak i gubitak zuba, glavobolju i druge probleme. Neki ljudi bruse ili stisnu zube u snu, što se smatra vrstom poremećaja povezanim sa spavanje.
Znakovi i simptomi bruksizma
- Napeti ili umorni mišići čeljusti
- Bol u čeljusti ili licu
- Tupa glavobolja koja potječe iz sljepoočnice
- Bolne i sirove mrlje od žvakanja unutrašnjosti obraza
- Povećana osjetljivost zuba
- Istrošena caklina zuba ili zubi koji su spljošteni, prelomljeni, sjeckani ili olabavljeni
Bilo koji od gore navedenih razloga trebao bi vas uputiti kod svog stomatologa i vidjeti što se događa.
Mogući uzroci bruksizma
Liječnici i stomatolozi ne znaju tačno šta uzrokuje bruksizam, ali mnogi su pacijenti izvijestili o sljedećim fizičkim ili psihološkim problemima u vrijeme kada je bruksizam počeo:
- Osjećaji anksioznosti, stresa, agresije, straha ili napetosti
- Malakljucija ili neusklađenost gornje i donje čeljusti
- Kisela refluksna bolest tijekom spavanja
- Neobične nuspojave od određenih lijekova, bolesti ili poremećaja
- Prisutnost tvari koje mogu potaknuti ili pogoršati bruksizam, uključujući pušenje, prekomjerno pijenje alkoholnih ili kofeinskih pića, zlouporabu droga poput ekstazija ili metamfetamina
Procjene bruksizma i mogućnosti liječenja
Ponekad vam liječnik može postaviti pitanja tokom redovnog pregleda koja upućuju na to da on može smatrati da grickate ili stisnete zube na temelju njihovog fizičkog i vizualnog pregleda koji mogu upućivati na neke od znakova bruksizma.
Vaš liječnik može osjetiti vaše čeljusne mišiće i tražiti da otvorite i zatvorite čeljust, kao i druge dijagnostičke tehnike.
Postoji nekoliko pristupa zubnom tretmanu u liječenju bruksizma i povezanih zubnih problema:
- Ortodontsko liječenje – Ako malaksalost ili neusklađenost čeljusti uzrokuju bruksizam, vaš stomatolog vas može uputiti kod ortodonta. Prvo stomatolog će da vidi može li ortodontsko liječenje, poput poravnanju zuba i čeljusti i olakšati bruksizam.
- Čuvari usta – Poznati i kao ‘noćna zaštita’, ti su uređaji tvrdi ili mekani, a izrađuju se u zubnom laboratoriju koristeći utiske zuba tako da su prilagođeni za vas. Pacijenti nose ove noćne štitnike dok spavaju kako bi pomogli ublažavanju zuba i ublažavanju pritiska na čeljusti.
- Ostala korekcija zuba – ako je brušenje i stezanje oštetilo zube, vaš stomatolog može preporučiti restorativne mogućnosti poput krunica ili preoblikovanja zuba. Ove restorativne mogućnosti obično prati noćni štitnik za zaštitu zuba i restauracija.