Kroz prethodnih 5 modula učesnici su slušali, vježbali i gledali primjenu kroz prikaz slučajeva
Piše: dr. Dalibor Kraljević
CS ORTHOSEMINARS su univerzitetski priznate serije modula napredne ortodoncije od HCM Instituta, Phillips Univerziteta Marburg/Frankfurt. Predavač na seminarima je dr. Dalibor Kraljević koji u nastavku donosi kratak izvještaj sa dosada održanih modula.
Prva serija seminara u organizaciji CS Orthoseminar Adria u novembru završila je svoj Modul 5 od ukupno 9 modula. Dakle, prva generacija prošla je već pola svoje obuke i duboko ušla u ozbiljnost i opširnost praktične ortodoncije. Savršeno koncipiran program obuke Dr. Robert Scherngell-a pokazao je očekivane rezultate i moram priznati da mi je sa svakim modulom sve izazovnije biti edukator, obzirom da je interakcija, kako obim znanja i shvatanja polaznika raste, sve veća, a pitanja i diskusije sve interesantnije i zahtjevnije.
Oduševljen sam kojom logikom i brzinom učesnici već dijagnosticiraju i sklapaju terapijske planove, pa i za najzahtjevnije slučajeve koji traže ozbiljnu mehaniku pomjeranja i čuvanja uporišta. Dakle, ne samo kako osugirati uporište, nego kada ga i kako namjerno oslabiti. Niti jedan od modula nije završio u planirano vrijeme obzirom da probijamo termine u analizama i planiranju te dugotrajnim diskusijama, a kao edukatoru CSO svojevrsno mi predstavlja kompliment onome što pokušavam prenijeti na njih.
Edukacije su popraćene stotinama fotografija, animacija i video klipova, trudili smo se maksimalno minimalizirati tekstualne, zamarajuće slidove i vizualizirati svaku izrečenu riječ. Naravno, određene „scenarije“ demonstriramo na magnetima na ploči, tako da naučeno zaista postane i shvaćeno.
Kroz prethodnih 5 modula učesnici su slušali, vježbali i gledali primjenu kroz prikaz slučajeva sljedeće oblasti:
Modul 1: Dijagnostika i kefalometrijska analiza, orto dokumentacija, fotografija i arhiva
Modul 2: Faze u ortodontskoj terapiji, sistemi bravica i adhezija, lukovi i progresija lukova, gumice, opruge, potom što uzeti u obzir prije početka mehaničke faze, hands-on ljepljenja bravica te postave pomoćnih elemenata (gumice , otvorene i zatvorene opruge, stoperi, itd..)
Modul 3: Terapije mješovite denticije, Faza I. 2×4 aparat, TPA, RPE, HG, LLA. Mobilni aparati.
Modul 4: Ekstrakcijska mehanika. Klasa I/II/III. (Svi mogući scenariji prethodno ekstrahiranih zuba ili potrebe za ekstrakcijama)
Modul 5: Non-ex mehanika. Klasa I/II/III. (Svi mogući scenariji terapija bez mogućnosti ili potrebom za ekstracijama) Moram priznati da su protekli Modul 4 i Modul 5 najzahtijevniji kako za učesnike tako i za edukatora, pa sam u daljem tijeku seminara već unaprijed siguran da neće biti problem shvatiti preostale oblasti, obzirom da je prva generacija u Sarajevu pokazala odličnu dozu shvatanja i zainteresiranosti kroz protekle module. Čeka nas još mnogo zanimljivih oblasti kao što su imapakcije, asimetrije, priprema pacijenata za ortognatsku kirurgiju, pa sve do finih postavki na kraju terapije, a kako sam ih volim zvati – „fine tuning“.
Radujem se svakom narednom modulu, ne samo iz ljubavi prema ortodonciji , već i druženju jer kroz ovoliki period međusobno postajemo i prijatelji, a atmosfera na edukaciji sa svakim modulom postaje sve ljepša.