Najčešće manifestacije kserosostomije su stalno prisutna žeđ, ispucale usne i ranice u uglovima usana i na sluzokoži usne duplje
Piše: dr.stomatologije Darko Tevanović
Dr. Darko Tevanović rođen je 1995 godine u Prijedoru. Gimnaziju u Prijedoru je završio 2013 godine i odmah nakon toga upisao Medicinski fakultet u Banjoj Luci, smjer stomatologija. Diplomirao je u julu 2020 godine sa najvišom ocjenom, a njegov diplomski rad je bio iz oblasti ortopedije vilica. Nakon položenog stručnog ispita, volontirao je 6 mjeseci u Domu zdravlja i tako stekao sjajna iskustva i praksu.
Kserostomija je suhoća usne šupljine. Većina bolesnika s kserostomijom ima jasne znakove smanjenog stvaranja sline (npr. suhu i ljepljivu sluznicu, pjenušavu ili rastezljivu slinu). Kserostomija ometa govor i gutanje, uzrokuje zadah iz usta i, budući da smanjeno stvaranje sline više ne ispire bakterije, ometa higijenu usne šupljine. O ovoj temi detaljnije piše dr.stomatologije Darko Tevanović
Kserostomija predstavlja stanje smanjenog lučenja pljuvačke koji dovodi do osjećaja suvoće u ustima. Pljuvačka je mukozni sekret, nastao sekrecijom tri para velikih pljuvačnih žlijezda (parotidne, submandibularne i sublingvalne) i mnogo malih pljuvačnih žlijezda koje se nalaze po čitavoj usnoj duplji (labijalne, bukalne, palatinalne, glosopalainalne). Pljuvačka se sastoji od 99% vode i 1% organskih i neorganskih komponenata. Neorganski sastojci pljuvačke su hlor, kalcijum, magnezijum, jod, cink, a organski proteini, ugljeni hidrati, masti, hormoni, enzimi i vitamini. Funkcije pljuvačke su zaštitna, odbrambena, digestivna i ekskretorna.
Uzroci koji dovode do smanjenog lučenja pljuvačke su brojni. Tu najčešće spadaju:
- lijekovi (antidepresivi, antihistaminici, bronhodilatatori, diuretici, antihipertenzivi)
- zračenje u području glave i vrata
- dehidratacija
- psihijatrijska oboljenja
- sistemska oboljenja (autoimuna oboljenja, AIDS)
- oboljenja pljuvačnih žlijezda (atrofija, Sjögrenov sindrom, sarkodioza).
Klinička slika smanjenog lučenja pljuvačke. Najčešće manifestacije kserosostomije su stalno prisutna žeđ, ispucale usne i ranice u uglovima usana i na sluzokoži usne duplje. Otežan je govor, žvakanje i gutanje hrane. Prisutne su naslage na jeziku, kao i gubitak ukusa. Obzirom da izostaje zaštitna uloga pljuvačke (lubrikacija oralne sluzokože i zuba, vlaženje i remineralizacija), dolazi do povećane pojave karijesa, kao i do oboljenja potpornog aparata zuba – parodontopatije. Takođe, često se javlja oralna kandidijaza i infekcija samih pljuvačnh žlijezda.
Dijagnoza. Postavlja se pomoću nekoliko parametara. Na osnovu anamneze mogu se dobiti podaci o početku tegoba, udruženosti suvoće usta sa suvoćom drugih sluzokoža, zračenjem u području glave i vrata, uzimanju lijekova itd. Fizikalni pregled sluzokože obuhvata postavljanje stomatološkog ogledala ili špatule na jezik, te ukoliko postoji otežano odvajanje od jezika, govori u prilog kserostomiji. Takođe, ukoliko se kod žena ruž za usne lijepi za prednje zube, to može biti znak kserostomije. Dodatni testovi obuhvataju sijalometriju, sijalografiju, kao i biopsiju pljuvačnih žlijezda.
Terapija. Liječenje kserostomije je etiološko, uz obavezno sprečavanje sekundarne infekcije. Ukoliko je funkcija pljuvačnih žlijezda očuvana, koriste se preparati za stimulaciju salivacije. Vještačka saliva (pljuvačka) se koristi ukoliko salivarna funkcija žlijezda nije očuvana). Kod pacijenata kod kojih je smanjeno lučenje pljuvačke uzorkovano lijekovima, neophodno je prilagoditi raspored uzimanja lijeka, obzirom da je noću kserostomija izraženija.
Kod pacijenata sa kserostomijom noćne udlage sa preparatima fluora mogu u određenoj mjeri smanjiti nastanak karijesa.