Kada govorimo o dezinfekciji površina u prvom planu treba razmišljati o općim princima dezinfekcije, odnosno šta za nas znači dezinfekcija. Ako u nekim svojim početnim iskustvima kao zdravstveni radnik i nismo bili svjesni koliko je bitno djelovati preventivno iskustvo nas uči da je dezinfekcija bez kompromisa.
Dezinfekcija površina ima za cilj smanjenje broja mikroorganizma koji se mogu razmnožavati na površini na način da ih inaktivira ili ubija što ometa njihovo širenje i sprječava prenošenje patogenih agenasa sa pacijenata na zdravstvene radnike. Sredstva za dezinfekciju biraju se prema spektru djelovanja, odnosno treba da ima širok spektar djelovanja, te prema kvaliteti proizvoda. Garanciju kvaliteta proizvod dobija na osnovu certifikata, odnosno ako je uvršten na listu odobrenih/efikasnih proizvoda- lista Robert Koch instituta, zatim ako posjeduje potvrdu Udruženja za primijenjenu higijenu (Verbund für angewandte Hygiene e.V.), skraćeno VAH, u Njemačkoj ili npr. ako proizvod ima EN oznaku, te Industrieverband Hygiene und Oberflächenschutz smjernice (IHO smjernice) o medicinskim sredstvima.
Drugo što je jako važno jeste preporučena koncentracija kako bi se izbjegla mogućnost pojave tolerancije ili otpornosti na dezinfekciona sredstva. Prilikom odabira postupaka dezinfekcije treba konsultovati stručnjake na polju higijene i prevencije infekcije kako bi se sprečilo i minimizirao profesionalni rizik.
Rastvor koji se koristi je vodeni rastvor koji se uglavnom nanosi prskanjem na površine koje se želi dezinficirati uz blagi pritisak i trljanje. Ovo dovodi do izlaganja osoblja udisanjem kada postoji opasnost od akutne ili hronične iritacije respiratornog trakta i oka, sluzokože, kao i rizik od respiratornih alergija zbog specifične senzibilizacije. Aldehidi koji se koriste u dezinfekcionim sredstvima (formaldehid i glutaraldehid) mogu da djeluju na respiratorni trakt, a osim toga imaju i korozivni efekat na osjetljive materijale što nas dovodi do sljedeće važne činjenice, a to je da dezinfekcijsko sredstvo treba da bude kompatibilno sa materijalima, te još važnije da ne predstavlja rizik za profesionalna lica prilikom korištenja, odnosno da je siguran za korištenje i da ima brzo djelovanje.
Zbog iritantnih i korozivnih svojstava mnogih koncentriranih proizvoda za dezinfekciju i čišćenje, manipulacija koncentriranim proizvodima predstavlja poseban rizik od akutne iritacije kože. Ovaj rizik je najveći kada se pripremaju dezinfekcioni rastvori od koncentrovanog proizvoda. Radna rješenja se uglavnom dobijaju pomoću dodavanje vode u koncentrovani proizvod, tj. razrijeđen 20 do 200 puta, i tako predstavlja niži potencijalni akutni efekat. Međutim, ovi razrijeđeni rastvori se redovno koriste tokom dužeg perioda, što nosi rizik od izazivanja hroničnog dermatitisa. Kao rješenje nameće se proizvod (rastvor) koji dolazi u pakovanju već spreman za upotrebu.
Sistematsko proučavanje proizvoda dostupnih na njemačkom tržištu dovelo je do detaljne analize aktivnih spojeva koje navode proizvođači da se nalaze u njihovim proizvodima. Od 478 ispitanih sredstava za dezinfekciju površina 40,2 % imalo je iritirajuće dejstvo, zatim 27,4% imalo je korozivno dejstvo, a 4,6% sredstava imalo je visoko/ekstremno zapaljivo dejstvo, te 12,6% njih se pokazalo opasno po životnu sredinu. Osim toga, 62 površinska dezinficijensa klasifikovani su kao senzibilizatori kože ili respiratornih organa. 17 proizvoda je nosilo oznaku “sumnja na karcinogen”. Preostala 124 proizvoda, odnosno 25,9% dezinficijensa, nisu nosila oznake opasnosti.
Da bi zaštitili sebe i svoje radne kolege, kao i porodicu birajte samo provjerene proizvode. Konsultujte lidere na međunarodnom tržištu u oblasti higijene, prevencije infekcije i očuvanja higijene- Schülke, kompaniju sa sjedištem u Njemačkoj, čija je misija ŠTITIMO ŽIVOTE ŠIROM SVIJETA jer mikroorganizmi ne poznaju granice.