Kroz ovaj intervju imate priliku upoznati dr. Šejlu Dragolj, stomatologicu sa bogatim iskustvom i strastvenom posvećenošću svojoj profesiji. Njena ordinacija, Dent Art u Sarajevu, postala je poznata po kvalitetnoj brizi za pacijente i inovativnim pristupima u stomatologiji. U nastavku, dr. Dragolj dijeli svoja razmišljanja o važnosti dentalne higijene, savjetuje o održavanju zdravlja usne šupljine te naglašava koliko je važno redovno posjećivati stomatologa. U nastavku vam donosimo intervju sa dr. Dragolj.
INTERVJU: dr. Šejla Dragolj, stomatolog
Kako ste se odlučili za ovu profesiju?
Sasvim spontano i nekako slijedom događaja nakon Srednje zubotehničke škole.
Koliko je važno voditi brigu o dentalnoj higijeni i koliko se na našem području daje značaj tome?
Mislim da smo svi, kako profesionalci tako i laici jako upoznati sa značajem dentalne higijene. Ali mogu reći da sam u odnosu na svoje početke prije 10ak godina primijetila da se sada dosta vise obraća pažnja generalno na oralno zdravlje, a vrlo vjerovatno napretkom promocije oralnog zdravlja, industrije koja proizvodi alate za održavanje istog te zbog raznolikosti sredstava za održavanje dobrog oralnog zdravlja.
Koliko često ljudi posjećuju stomatologa?
To je jako individualna stvar. Zaista postoji veliki dijapazon pacijenata, od onih koji zaista redovno posjećuju stomatologa i kontrolišu stanje svoje usne šupljine, do onih koji se nažalost javljaju bas u posljednji momenat, kada su isprobali sve i shvatili da ne mogu sami sebi pomoći.
Možete li nam otkriti kako izbijeliti zube, koji je najprirodniji način za to?
Boja zuba nam je predodređena kao i boja kože ili kose. Dosta je individualna, a možemo je remodelirati nekim hemijskim sredstvima, uz pomoć kućnog ili ordinacijskog izbjeljivanja. Prirodne metode dosta su nepouzdane i ne pokazuju velike rezultate.
Kako najbolje održavati higijenu usne šupljine?
Glavni alati za održavanje oralne higijene su četkica za zube i pasta za zube, a odmah uz njih tu je i zubni konac kao nezaobilazan. U današnje vrijeme postoje još i dodatni kao sto su: interdentalne četkice, oralni tuševi i slično koje vrlo rado preporučimo svojim pacijentima.
Koje namirnice bi trebali izbjegavati, a koje izazivaju karijes i na primjer od kojih namirnica najviše žute zubi?
U biti, ne postoji nijedna namirnica koju je potrebno u potpunosti izbaciti iz upotrebe kada su u pitanju zdravi zubi. Umjerena konzumacija je u svakom slučaju, uz odličnu oralnu higijenu, sasvim opravdana. Zubi svakako najviše žute kod pušača i onih koji konzumiraju kafu i čajeve u većim količinama.
Kada je u pitanju poslovanje Vaše ordinacije da li ste uveli neke novitete u skorije vrijeme?
U svakom slučaju u našoj ordinaciji trudimo se da budemo u korak sa isključivo potrebama naših pacijenata. Osluškujemo njihove želje, pitanja, educiramo se i pokušavamo biti najbolja verzija sebe, svaki član našeg tima pojedinačno, a onda i kao kolektiv.
Za kraj razgovora koja je Vaša poruka pacijentima?
Obzirom da sam najčešće izbor pacijenata koji se jako plaše susreta sa stomatologom, moja poruka je da bi se odlazak stomatologu trebao početi smatrati nečim sto je zaista rutina u našim životima.
Kao sto preventivno održavamo imunitet, zdravlje unutarnjih organa, kože i slično, zar ne bi bilo lakše prevenirati oboljenja zuba i desni redovnim kontrola, a samim tim i sebe osigurati da vise nikad u životu ne osjetimo bol porijeklom od bolesnog zuba.