Emina Rovčanin: Prevencija – sredstva za održavanje optimalnog oralnog zdravlja

Održavanje redovne i kvalitetne oralne higijene je osnovni preduvjet zdravlja usne šupljine i zuba, ali i cijelog organizma.

Dr.dent.med. Emina Rovčanin, zaposlena u stomatološkoj Poliklinici dr. Bandić U Sarajevu. Stomatološki fakultet u Sarajevu završila 2018.godine. Polje interesovanja: prevencija i dječja stomatologija, oralna medicina i parodontologija.

Za opće zdravlje čovjeka vrlo je važno oralno zdravlje. Danas na tržištu postoje brojna sredstva za održavanje optimalnog oralnog zdravlja a o tome više piše Dr.dent.med. Emina Rovčanin.

Održavanje higijene usne šupljine navika je koju bi čovjek trebao svakodnevno provoditi tokom čitavog života. Danas, najčešća oboljenja usne šupljine su karijes i parodontalne bolesti. Najbolji način za sprječavanje njihovog nastanka su preventivne mjere, koje pojedinac može samostalno da obavlja u svom domu.

U osnovnom setu sredstava za održavanje oralne higijene na prvom mjestu su zubna četkica i pasta za zube, koji se koriste najmanje 3 puta dnevno, nakon svakog obroka. Četkica za zube  mehanički otklanja  meke naslage sa zuba, te predstavlja nezamjenjivo sredstvo u procesu održavanja optimalnog oralnog zdravlja. To je najjednostavnije i najučinkovitije sredstvo za održavanje oralne higijene. Na tržištu postoji veliki izbor četkica za zube, ultra soft, super soft, medium, kao i hard četkice. Prilikom izbora četkice za zube treba voditi računa o osjetljivosti desni, ali svakako da pacijentu bi trebalo savjetovati da koristi četkice sa mekšim i gušče postavljenim vlaknima. U svakom slučaju, četkica sa manjom glavom, srednje tvrdoće i relativno elastičnijom drškom zbog lakše kontrole i pokreta, odgovarati će svakome.
Pasta za zube je pomoćno sredstvo za održavanje oralne higijene. Osnovna namjena zube paste je da uz pomoć abrazivnih čestica omogući odstranjivanje plaka. Poželjno je da pasta sadrži flouride, koji potiču remineralizaciju tvrdih zubnih tkiva.

Nakon čišćenja dostupnih površina, ne bismo smjeli zaboraviti sredstva za održavanje oralne higijene koja koristimo za manje dostupna mjesta –  međuzubne prostore. U tu skupinu ubrajamo konac za zube, interdentalne četkice. Konac za zube koristimo za čišćenje veoma uskih međuzubnih prostora. Posebno se preporučuje pacijentima da konac za zube koriste na prednjim zubima, i na drugim mjestima gdje ne možemo upotrebijeti interdentalnu četkicu. Konac za zube je potrebno koristi dva puta na dan, ujutro i navečer, kako bi ostatci plaka iz međuzubnih prosotra, koji se nedostupni četkici za zube, bili u potpunosti otklonjeni.
Interdentalne četkice obično su tanke, okruglog ili kupastog oblika sa malim dlačicama na vrhu. Neke četkice imaju kratku i posebnu oblikovanu dršku, koja olakšava rukovanje. U usporedbi sa koncem za zube, interdentalna četkica najbolje čisti međuzubni prostor, jer ima najbolji pristup do svih teže dostupnih mjesta. Veoma je učinkovita kod čišćenja ispod mostova, krunica, kod aparatića za zube, i nakon operacije desni. Interdentalne četkice dolaze u  različitim veličinama i oblicima. Da bi međuzubni prostor bio adekvatno očišćen potrebno je izabrati odgovarajuću veličinu. Uz pomoć interdentalne četkice, pacijent može otkloniti izvor infekcije, kao i, postojeće krvarenje desni.

Iako nije zamjena za svakodnevno četkanje i korištenje iterdenatalnih četkica i konca za zube, upotreba vodica za ispiranje usta može biti dodatak svakodnevnom održavanju oralne higijene. Kao i sredstva za čišćenje prostora između zuba, vodice mogu dosegnuti do područja do kojih četkica za zube ne može.

Iako, postoje mnoga sredstva za održavanje oralne hgijene, optimalnost oralnog zdravlja u potpunosti se stiče kombinacijom preventivnih mjera kod kuće i redovnih stomatoloških pregleda. Redovna profesionalna čišćenja i kontrole je potrebno napraviti dva puta godišnje. Naravno, svaki pacijent  je različito podložan upalama zubnih tkiva, tako da će nekima preventivna čišćenja biti potrebna i češće. Svakako, uz sva sredstva pacijente treba educirati o tehnikama četkanja zuba, pravilnog korištenja konca za zube, pronalaženja idealne veličine interdentalnih četkica, kao i izbora adekvatnog sredstva za ispiranje usne šupljine.

Komentariši