Gingivitis je uobičajeni i blagi oblik bolesti desni (parodontalna bolest) koji uzrokuje iritaciju, crvenilo i oticanje (upale) vaše gingive, dio vaše desni oko baze zuba. Važno je gingivitis shvatiti ozbiljno i odmah ga liječiti. Gingivitis može dovesti do mnogo ozbiljnije bolesti desni koja se naziva parodontitis i gubitak zuba. Najčešći uzrok gingivitisa je loša oralna higijena. Dobre navike oralnog zdravlja, kao što je četkanje četkica najmanje dva puta dnevno, svakodnevno pranje četkica i redovno pregledavanje zuba, mogu pomoći u sprječavanju i preokrenutosti gingivitisa.
Simptomi
Zdrave desni su čvrste i blijedo ružičaste boje i čvrsto se postavljaju oko zuba. Znakovi i simptomi gingivitisa uključuju: otečene ili natečene desni; sumnjivo crvene ili tamno crvene desni, desni koje lako krvare kad četkate, loš dah.
Kada posjetiti stomatologa
Ako primijetite bilo kakve znakove i simptome gingivitisa, zakažite sastanak sa svojim stomatologom. Što prije potražite pomoć, to su vam veće šanse za preokret štete od gingivitisa i sprečavanje njegovog napredovanja u parodontitis.
Uzroci
Najčešći uzrok gingivitisa je loša oralna higijena koja potiče stvaranje plaka na zubima, izazivajući upalu okolnih tkiva desni. Evo kako plak može dovesti do gingivitisa: Na zubima se formiraju plakovi. Plak je nevidljivi, ljepljivi film sastavljen uglavnom od bakterija koje se formiraju na vašim zubima kada škrob i šećer u hrani komuniciraju s bakterijama koje se obično nalaze u ustima. Plak zahtijeva svakodnevno uklanjanje, jer se brzo ponovno formira. Plak se pretvara u zubni kamen. Plak koji ostaje na zubima može se stvrdnuti ispod vašeg zubnog mesa u zubni kamen (kamen), koji skuplja bakterije. Tartar otežava nanošenje plaka, stvara zaštitni štit protiv bakterija i izaziva iritaciju duž trake desni. Za uklanjanje zubnog kamena potrebno vam je profesionalno čišćenje zuba.
Gingiva postaje upaljena (gingivitis). Što duže plak i kamenac ostaju na vašim zubima, više iritiraju gingivu, dio vaše desni oko baze zuba, uzrokujući upalu. Vremenom vam se desni nateču i lako krvare. Propadanje zuba (zubni karijes) također može rezultirati. Ako se ne liječi, gingivitis može preći u parodontitis i mogući gubitak zuba.
Faktori rizika
Gingivitis je čest i svatko ga može razviti. Čimbenici koji mogu povećati rizik od gingivitisa uključuju:loše navike oralne njege,pušenje ili žvakanje duhana, starija dob,suha usta,loša prehrana, uključujući nedostatak vitamina C. Uvjeti koji smanjuju imunitet poput leukemije, HIV / AIDS-a ili liječenja raka, određeni lijekovi, poput fenitoina (Dilantin, Phenytek) protiv epileptičnih napada i neki blokatori kalcijevih kanala, koji se koriste za anginu, visoki krvni tlak i druga stanja, hormonske promjene, poput onih koje se odnose na trudnoću, menstrualni ciklus ili upotrebu kontracepcijskih pilula. Isto tako jedan od faktora rizika je i genetika.
Neliječen gingivitis može napredovati do bolesti desni koja se širi na temeljno tkivo i kosti (parodontitis), puno ozbiljnije stanje koje može dovesti do gubitka zuba.
Smatra se da je kronična upala gingive povezana s nekim sistemskim bolestima kao što su respiratorna bolest, dijabetes, koronarna bolest, moždani udar i reumatoidni artritis. Neka istraživanja sugeriraju da bakterije odgovorne za parodontitis mogu ući u vaš krvotok kroz tkivo desni, što može utjecati na vaše srce, pluća i ostale dijelove vašeg tijela. Ali za potvrdu veze potrebno je više studija.
Prevencija
Dobra oralna higijena. To znači da četkate zube dvije minute barem dva puta dnevno – ujutro i prije odlaska u krevet..Još bolje, četkajte nakon svakog obroka ili užine ili kao što vam preporuči stomatolog.
Redovni posjet stomatolozima,obično svakih šest do 12 mjeseci. Ako imate čimbenike rizika koji povećavaju šansu za razvoj parodontitisa – poput suhoće usta, uzimanja određenih lijekova ili pušenja – možda će vam trebati češće profesionalno čišćenje. Godišnje rendgenske snimke mogu vam pomoći identificirati bolesti koje se ne vide vizualnim stomatološkim pregledom i pratiti promjene u vašem zubnom zdravlju.
Dobre zdravstvene prakse. Praksa poput zdrave prehrane i upravljanja šećerom u krvi ako imate dijabetes također je važna za održavanje zdravlja desni.