Dr. Hajrija Musić, rođena 08.11.1976. u Brčkom, doktorica dentalne medicine sa više od 25 godina radnog i kliničkog iskustva, u različitim oblastima zdravstva. Od 2007. radila kao voditelj stomatološke službe u Domu zdravlja Orašje, a od 2022. godine je dio stručnog tima stomatološke poliklinike „Dental Aesthetics Centar“ iz Kiseljaka gdje se bavi polivalentnom stomatologijom.
Piše: dr. Hajrija Musić
Suvremena stomatologija obiluje raznim rješenjima za mnoge probleme koji se javljaju u praksi pa i u estetskoj stomatologiji. Jasno definiran problem dodatno olakšava put do postizanja željenog krajnjeg rezultata. Pacijenti nerijetko dolaze s upitima kako poboljšati i očuvati zdravo stanje zuba, ali i sa željama za postizanje visokog stupnja estetike koja u konačnici znatno utječe na samopouzdanje pojedinca. Kako bismo jasnije približili pacijentima razlog obojenja zuba, načine i mogućnosti izbjeljivanja, važno je dobiti anamnestičke podatke i uraditi detaljan intraoralni pregled. Obojenje ili diskoloracija zuba je promjena boje jednog ili više zuba. Uzroci mogu biti: EGZOGENI (ekstrinzički, vanjski); ENDOGENI (intrinzički, unutrašnji), te vezani za dobnu starost ili kombinirani. U nastavku vam donosimo tekst dr. Hajrije Musić koja detaljno piše o ovoj temi.
EGZOGENI faktori se pojavljuju na samoj površini zuba (caklini), izloženom dentinu i mjestima koja su teže dostupna za čišćenje. Obojenje zuba ovim faktorima se dešava kod direktnog inkorporiranja čestica hrane, napitaka (čaja, crnog vina, kave, alkohola, nikotina…) i sl. Tanini iz kave i čaja dovode do obojenja koja mogu znatno otežati i produžiti postupak izbjeljivanja zuba. Prekomjerno uživanje nikotina dovodi do stvaranja naslaga, a zubi poprimaju smeđe-crni izgled. Važno je napomenuti da pored ove promjene, nikotin uzrokuje oboljenja oralne sluznice i okolnog tkiva, čiji ishod dodatno pogoršava sliku estetike pojedinca. Redovitim stomatološkim posjetama i kontrolama, lako je uočiti i utvrditi nastanak ovakvih obojenja zuba i pravovremeno ih otkloniti. Ultrazvučno skidanje kamenca, pjeskarenje, poliranje zuba abrazvnim pastama su preventivni postupci koji su vrlo djelotvorni u otklanjaju diskoloracije s površine zuba kao i nezaobilazno redovito pranje zuba, korištenje zubnog konca i sl., koji su sastavni dio održavanja oralne higijene i higijene uopće.
ENDOGENI faktori javljaju se kao preeruptivni i posteruptivni. Preeruptivni nastaju u procesu razvoja zuba (odontogeneza), metaboličkim i hormonalnim poremećajima. Uzimanje antibiotika na bazi tetraciklina npr., obojenja zuba se manifestiraju od zlatnožute do smeđe boje. Fluoroza (prekomjerno unošenje fluorida u organizam tijekom razvoja) stvara smeđe ili bijelokredaste mrlje na zubima.
Ostali faktori koji dovode do diskoloracije su karijes, stari ispuni (amalgam, poroznost kompozita), zubni kamenac te traume zuba. Traume zuba koje dovode do oštećenja pulpe, praćena krvarenjem, pri čemu željezov sulfid kao produkt krvi, dospijeva u dentinske tubule i mijenja boju dentina. Endodontska punjenja raznim materijalima poput ZnO eugenol pasti, materijali na bazi joda i dr., također znatno utječu na promjenu boje zuba.
Izbjeljivanje se može raditi na vitalnim i avitalnim zubima. Tehnike i postupci provode se u stomatološkim ordinacijama i kod kuće. U tu svrhu koristi se natrijev perborat, vodikov peroksid u koncentracijama 5-37%, karbamid peroksid u koncentracijama 10%-15% ako se koristi u postupcima za kućno izbjeljivanje ili u koncentraciji većoj od 35% za izbjeljivanja zuba u ordinaciji.
Izbjeljivanje kod kuće radi sam pacijent, koristeći udlage napravljene prema vlastitim otiscima zuba. Udlage se ispunjavaju sredstvima za izbjeljivanje zuba i pacijent ih nosi preko dana ili preko noći. Jeftinija alternativa izbjeljivanja zuba od one koja se radi u ordinacijama je korištenje komercijalno dostupnih proizvoda u vidu pasti ili trakica koje se mogu naći u apotekama i drogerijama. Ipak, česte su nuspojave kod ovakvih oblika izbjeljivanja i korisnici nakon dužeg vremena korištenja nisu zadovoljni dobivenim rezultatom.
Avitalni zubi izbijeljuju se u stomatološkoj ordinaciji. Dr.stom. u prethodno očišćenu pulpnu komoru unosi sredstvo za izbjeljivanje. Najčešće je to vodikov peroksid koji se razlaže u kemijskoj reakciji, a pri čemu nastaju vrlo aktivne tvari koje prodiru u strukture zuba i izbijeljuju ga. Postupak se ponavlja nekoliko dana i na kraju se zub definitivno zatvara.
Lasersko izbjeljivanje je jedno od često primjenjivanih postupaka u stomatološkoj praksi. Zubi se mogu izbijeliti 4-6 nijansi. Ovo je tretman koji se provodi kod osoba s visokom osjetljivošću zuba.
U našoj poliklinici izuzetno dobre i dugotrajne rezultate izbjeljivanja zuba daje postupak Flash LED lampom i korištenjem gela sa 32% vodikovim peroksidom. Predstavlja najsuvremeniju tehnologiju i metoda je koja ne dovodi do oštećenja cakline, a rezultati se vide već nakon 20 min. provođenja postupka. Zubi su svjetliji za 2-3 nijanse od osnovne boje zuba koje je pacijent imao dolaskom u ordinaciju. Ispitivanja su pokazala da je ovaj postupak izbjeljivanja zuba za 40% efikasniji od ostalih. Radi se tako što na zube prethodno očišćene od naslaga i zubnog kamenca nanosimo gel u debljini od 1 mm koji se aktivira lampom. Cjelokupan proces traje 45 min.
Naposlijetku, postoje stanja kada nije indicirano izbjeljivanje zuba kao što su kariozno destruirani zubi, osobe sa gingivalnim i parodontološkim oboljenjima, tijekom trudnoće, alergije na sastojke koji izbjeljuju zube, osobe sa izraženim lošim navikama (pušenje cigareta, alkohol i sl.), osobe mlađe životne dobi, osobe koje su primijenile neki od postupaka izbjeljivanja unutar jedne godine.
Kod nekih od navedenih slučajeva, ali i kod onih kod kojih izbjeljivanje nije uspjelo, izvrsna opcija je protetsko zbrinjavanje tih zuba ljuskicama ili cirkonskim navlakama ako je indicirano.