Pravilna i redovna oralna higijena jeste jedina prevencija karijesa.
Intervju: Ivan Frka Šeparović, dr.med.dent
Za vrijeme studiranja na Medicinskome fakultetu u Splitu Ivan Frka Šeparović bio je predsjednik Organizacije studenata dentalne medicine u Splitu DentiST, s kojom je predstavljao Fakultet na međunarodnim smotrama. Tijekom studija osvojio je Rektorovu nagradu za izvrsnost i dvije Dekanove nagrade. Član je Hrvatskoga društva za estetsku medicinu i posjeduje certfikate za injekcijske metode botoksa i hijaluronskih filera. U Zürichu je stekao titulu certifikovanoga iTOP instruktora 2022. godine.
Stomatologija je važna grana medicine koja se bavi dijagnozom, liječenjem i prevencijom oralnih bolesti. Zašto je prevencija oralnih bolesti važna, kako se može smanjiti rizik od karijesa, kako pravilno održavati oralnu higijenu te odgovore na mnoga druga pitanja dat će nam naš današnji sagovornik dr. med. dent, Ivan Frka Šeparović.
Za početak nam se predstavite i recite nam nešto više o Vašim počecima u karijeri?
Moje ime je Ivan Frka Šeparović i odnedavno sam diplomirani doktor dentalne medicine. S obzirom da od obrane mog diplomskog rada nije prošla ni godina dana, smatram kako je rano analizirati vlastitu karijeru na taj način. Trenutno sam zaposlen u jednoj stomatološkoj poliklinici, ali osim klasičnog posla obožavam raditi brojne edukacije sa stručnjacima, ali i djecom, koje na interaktivan način educiram osnovama oralne higijene. Obožavam ordinacijski rad, ali jednako tako i rad na terenu, koji mi omogućava direktno educiranje, ali i svakodnevnu interakciju s ljudima.
Zašto se zubi kvare, da li je to zato što ih ne čuvamo ili radi genetike?
Većina karijesa se može 100% spriječiti, bez obzira na našu genetiku. Uostalom, čak i da dobijete na genetskoj lutriji, to vam ne garantira zdrave zube ako imate loše oralne navike ili nemate odgovarajuću higijenu.
Pravilna i redovita oralna higijena jest jedina prevencija karijesa.
Koje intervencije vršite i ko su Vaši pacijenti? Kakva su Vaša iskustva u radu sa djecom?
U ordinacijskom radu se susrećem sa svim granama stomatologije i svim dobnim skupinama. Međutim, najviše se pronalazim u području estetske stomatologije i medicine. Kod rada s djecom smatram da je najbitnije imati dobar stav. Stav koji nije popustljiv, ali ne i previše autoritaran. Ako se postavite prema djeci s poštovanjem i razumijevanjem kao što bi i sa odraslim pacijentima, oni to jako brzo shvate i onda vam uzvrate istim i tada s njima možete sve.
Koliko je važno da somatolozi prate savremene tokove da bi pacijentima mogli da pruže najbolje moguće usluge?
Kontinuirana izobrazba, usavršavanje vlastitih vještina i širenje vidika je ono što će učiniti veliku razliku u radu s pacijentima. Ponekad i sve što je novo i pomodno nije najbolje. Tada se treba zapitati – hoće li to učiniti moj rad učinkovitijim i jednostavnijim za pacijenta, ali i lakšim za mene kao terapeuta?
Kako edukujete Vaše pacijente o važnosti oralne higijene?
Edukaciju oralne higjiene provodim na principu iTOP-a (individualnog treninga oralne profilakse). Uz pomoć T2T – Touch to Teach metode, pacijent aktivno sudjeluje u kratkoj edukaciji koja se sastoji od metode pravilnog četkanja, mjerenja interdentalnih prostora te pravilnog korištenja interdentalnih četkica.