Neprijatan zadah se javlja i kod pacijenata sa prisutnim lošim statusom usne duplje.
Piše: dr. stomatologije Jasna Đonlić
Dr.stomatologije Jasna Đonlić rođena je Banja Luci 1982 godine. U Banja Luci je završila osnovnu i srednju medicinsku školu. 2011 godine završila je Medicinski fakultete, smijer stomatologija u Banja Luci. 2015. završava edukaciju „ New approach in facial reschaping“ u Sarajevu, instruktor dr. Samra Soskić.
Neprijatan zadah (Halitosis ili Fetor ex ore ) je veliki problem današnjice sa kojim se suočava skoro 35% svjetske populacije. Obično ima za posljedicu, ako se ne riješi, desocijalizacije koja može biti uzrok nekih psiholoških poremećaja u vidu depresije ili neuorze.
UZROCI
Uzroci su najčešće vezani za neki patološki problem usne duplje, kada govorimo o oralnim uzrocima. Uzroci takođe mogu biti i ekstraoralnog porijekla, kada imamo problem sa nekim drugim organskim sistemom. Uzroci takođe mogu biti i fiziološkog porijekla, kada fetor traje relativno kratko, a mogu biti i idiopatski uzroci, kada govorimo o etiološki nedovoljno razjasnjenjim uzrocima, a pri tome su se isključili oralni i ekstraoralni uzroci.
ORALNI uzroci su najčešće ulcero–nekroticnii procesi u usnoj duplji, koji se najčešće pojavljuju na gingivi. Zadah se javlja kao posljedica prisutnih raspadnutih produkata gingive i oralne sluznice koji su neprijatnog mirisa. Intezitet zadaha je u odnosu sa stepenom nekroze u ustima, odnosno što je veći stepen nekroze intenzivniji je i zadah iz usta. Nekrotični procesi su praćeni bolovima, zbog čega pacijenti izbjegavaju odrzavanje oralne higijene i jedu kašastu i tečnu hranu, što dovodi do akumulacije ostataka hrane i njenog raspadanja, što dodatno pojačava fetor. Fetor može nastati i kao posljedica izvođenja nekih oralno-hirurskih intervencija, npr. poslije vađenja zuba. U ovakvim slučajevima fetor nastaje kao posljedica raspadanja koaguluma. I ovjde je takođe fetor dodatno potenciran neodržavanjem oralne higijene kao i tečnom i kašastom ishranom. Neprijatan zadah se javlja i kod pacijenata sa prisutnim lošim statusom usne duplje, tj. karioznim zubima, lošim i neadekvatnim protetskim radovima. Hiposalivacija može biti takođe uzrok neprijatnog zadaha, jer izostaje zaštita uloga pljuvačke.
Za EKSTRAORALNE uzroke se smatra da su u stvari i pravi uzroci neprijatnog zadaha. Ovakav zadah ostaje i poslije sanacije usta.
Najčešće se radi o oboljenjima respiratornog sistema, najčešće gornji respiratorni putevi (nos, krajnici, sinusi i grlo )-zbog anatomske povezanosti sa ustima. Ali se javlja i u patologiji donjih respiratornih puteva, kada je zadah je npr. jedan od znakova brohiektazija i apscesa pluća.
Neka od oboljenja digestivnog trakta (jednjak, želudac ili crijeva) takođe prati fetor.
Sistemska oboljenja su praćena zadahom iz usta. Karakteristično je da npr. kod dijabetičara osjeti se miris acetona. Unošenje odoriformnih materija pospješuje neprijatan zadah. Iako ne postoje patološki procesi, dokazano je da se ove materije eliminisu preko pluća, pa se osjeti npr. miris bijelog ili crnog luka, alkohola itd. Ovo je također i specifično, jer poslije sprovođenja oralne higijene, zadah je i dalje prisutan, a razlog tome je taj sto neprijatan zadah u ovom slučaju dolazi iz pluća. Na sličan način osjeća se i miris nekih lijekova, npr. jod ili neki antibiotici. Miris nikotina se osjeti i do 18 sati poslije pušenja.
Psihičke i stresne situacije, npr. strah, praćene su zadahom iz usta. Neadekvatna ishrana je takođe uzrok neprijatnog zadaha. Javlja se kod osoba koje su na dugotrajnim dijetama, ishrana je ´obogaćena proteinima, a unos ugljenih hidrata je smanjen.
FIZIOLOSKI uzroci su uzroci koji daju diskretan i blag fetor, koji traje relativno kratko. U ranim jutarnjim satima se osjeti neprijatan zadah, koji je posljedica smanjenog lučenja pljuvačke u toku noći, ali u toku dana taj zadah iščezava. Intezitet neprijatnog zadaha se povećava kod starijih osoba, kao i kod osoba dok su gladne. Kod žena u toku prisutnog fizioloskog disbalansa hormona- npr. period menstuacije ili trudnoće. IDIOPATSKI uzroci su uzroci koje ne svrstavamo u oralne, ekstraoralne ili fiziološke. Zadah je prisutan, srednjeg inteziteta, obično prolaznog karaktera.
KAKO ELIMINISATI NEPRIJATAN ZADAH ?
Uklanjanje neprijatnog zadaha podrazumjeva prije svega otklanjanje uzroka. Ukoliko je prouzrokovan nekim sistemskim oboljenjem, moguće ga je otkloniti samo liječenjem tog oboljenja. A ako se fetor javlja kao posljedica prisutih patoloških procesa u ustima ( kariozni zubi, loši protetski radovi) treba se što prije javiti stomatologu radi sanacije prisutnog lošeg statusa u usnoj duplji. A ako su uzrok neprijatnog zadaha duhan, alkohol ili loše sprovodjenje oralne higijene potrebno je prestati sa lošim navikama i fetor ce se vremenom izgubiti. Apsolutno je važno pravilno održavanje oralne higijene, što podrazumjeva adekvatan izbor četkice i paste za zube, pravilan smijer četkanja, kao i zamjena četkice na svaka dva do tri mjeseca. Naravno da se preporučuje i pravilna upotreba zubnog konca i strugača za jezik. Za uklanjanje fetora, kao dodatna sredsta u održavanju oralne higijene, se koriste i različite vodice za ispiranje usta-antisepticna i deodorantna sredstva. Ova sredstva imaju različit ukus i miris koje bira sam pacijent. U terapiji fetora se koriste i sijalogogna sredsva koji stimulisu lučenje pljuvačke, te na taj način eliminisu fetor. Tu spadaju kisle ili ljute bomobe, kiseli sokovi a po potrebi mogu se ordinirati i odgovarajući sijalogogni lijekovi.
KOJI SU PRIRODNI PUTEVI DO SVJEŽEG DAHA ?
*preparati na bazi mente i aloje– osvježavaju dah a djeluju baktericidno i fungiostatski.
*karanfilcic-djeluje baktericidno na bakterije u ustima, a miris mu podjseća na stomatološku ordinaciju.
*cimet-djeluje antibakteriski, ima prijatan miris, ali treba voditi računa jer u većim količinama može izazvati gušenje.
*čajevi od nane, zalfije ili zeleni caj-ispiranjem usta 3-4-5 puta dnevno , nekoliko dana u kontinuitetu osvježava se dah
*slana voda i jagode –kratkotrajno osvježavaju dah.
Kao zaključak, bitno je naglasiti da neprijatan zadah može biti samo trenutno stanje, ali mora se imati u vidu da fetor dosta često može biti jedan od ranih simptoma nekih oboljenja kako usne duplje, tako i drugih organa i organskih sistema. Ono što je bitno, jeste da ukoliko fetor traje dugo, potrebno je uraditi jedan kvalitetan sistematski pregled komplet organizma, naročito sistema za varenje.