Jelena Kopuz: Povjerenje je ključ uspjeha i svaki pacijent treba ići onom stomatologu u kojeg ima povjerenje

 Dok odugovlačite odlazak stomatologu oralni problemi će se gomilati i vjerovatno će Vas sve to i skupo koštati, u svakom smislu.

Predstavljamo vam dr. Jelenu Kopuz, specijalistu parodontologije i oralne medicine. Sa doktoricom Jelenom razgovarali smo o pravilnom načinu pranja zuba i upotrebi zubnog konca. U  nastavku teksta pronađite kvalitetne savjete. 

Za početak nam se predstavite?

Dr Jelena Kopuz specijalista parodontologije i oralne medicine, zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu  I konstantnom usavršavanju na raznim stručnim skupovima stoji Vam na raspolaganju sa najsavremenijom tehnologijom i saznanjima iz oblasti parodontalne terapije, ali i drugih oblasti stomatologije. Vlasnica je ordinacije Kopuz, koja se nalazi u samom centru Banjaluke, prekoputa Pozorišta, nedaleko od Opštine, Banskog dvora i Hotela Bosna, a sve nas povezuje ista ulica, Kralja petra i Karađorđevića. Ordinacija je opremljena najnovijom i najmodernijom stomatološkom opremom kao i najsavremenijim materijalima tako da uz našu stručnu stomatološku uslugu koja podrazumijeva savremene metode rada garantujemo kvalitetan stomatološki rad.

Kada pacijent dođe na pregled, šta je to što odmah primijetite kod njih?

Ono što često primjećujem kod pacijenata jeste strah. Uzroci straha su različiti, ali uglavnom izazvani neprijatnim iskustvima kod stomatologa, i to obično u djetinjstvu. Zato se trudim posvetiti pacijentu i pridobiti njihovo povjerenje, jer smatram da je ono bitno za dugotrajnu i kvalitetnu saradnju. I zaista smatram da je pored znanja i stručnosti, povjerenje ključ uspjeha i da svaki pacijent treba ići onom stomatologu u kojeg ima povjerenje.

Koji je najpravilniji način pranja zuba?

Najpravilniji način pranja zuba je kombinacija više tehnika, i zaista mi nije teško da svakom svom pacijentu, bez obzira na njihovu starosnu dob, objasnim na modelu kako se pravilno drži četkica, koju i kakvu četkicu da koriste, koje pokrete da primjenjuju prilikom četkanja zuba, koliko dugo da peru zube, da koriste interdentalne četkice kao i savjete za odgovarajuću pastu za zube. Uglavnom su iznenađeni time i nerijetko prokomentarišu „da oni znaju prati zube“, međutim kada im sve objasnim shvate da njihova tehnika i nije baš pravilna. Jer pacijenti uglavnom zube četkaju horizontalnim pokretima, naprijed nazad, koji vrlo često dovode do recesija gingive i često naprave sebi problem a da toga nisu ni svjesni.


Da li je zdravo koristiti zubni konac ?

Naravno da jeste, ukoliko to radite pravilno. Konac svojim pacijentima preporučujem za održavanje oralne higijene prednjih zuba jer tada mogu na ogledalu vidjeti šta rade i imati potpunu kontrolu pokreta, dok to već nije slučaj sa zubima u bočnoj regiji. Tada pokrete izvode po osjećaju i često se dešava da povrijede gingivu, zato za bočnu regiju preporučujem upotrebu interdentalnih četkica.

Savjet/poruka za naše čitaoce?

Savjet za sve Vaše čitaoce je da redovno posjećuju svog stomatologa, jer samo na taj način će spriječiti ozbiljne posljedice i izbjeći velike finansijske izdatke. Kada kažem redovno, za svakog pacijenta je to individualno. Za nekoga će to biti za 2-3 mjeseca, za nekoga i pola godine jer nemaju svi pacijenti isto stanje u usnoj duplji. Često pacijenti kažu da ne idu stomatologu jer nemaju dovoljno novca, ali ukoliko stomatologu idete redovno i primjenjujete savjete koje Vam on da, finansijski izdaci ce biti minimalni. Dok odugovlačite odlazak stomatologu oralni problemi će se gomilati i vjerovatno će Vas sve to i skupo koštati, u svakom smislu. 

Komentariši