Jovana Tubić: Roditelji nisu dovoljno edukovani o značaju mliječnih zuba

Kod djece od 6 do 10 godina često je vađenje gornjih i donjih šestica

Danas vam predstavljamo doktoricu stomatologije, Jovanu Tubić rođenu u Sarajevu. Jovana je trenutno na specijalizaciji oralne hirurgije. Razgovarali smo o higijeni dječjih zuba, a u nastavku teksta pronađite korisne savjete za vaše mališane. 


Za početak predstavite nam se?

Zovem se Jovana Tubić, rođena sam u Sarajevu, 10. 07. 1985. godine, preselili se u Srbiju 1992. godine, studije stomatologije sam završila u Beogradu, trenutno sam na specijalizaciji iz oralne hirurgije. Imam još tri sestre, jedna je diplomirani inžinjer zaštite na radu i ekologije, druga je stomatolog, a treća je završna godina na medicinskom fakultetu u Beogradu. Imam jednog sina i četiri sestrića i dve sestrićine, što predstavlja ujedno i moje najveće bogatstvo. Zahvalna sam roditeljima na porodičnom životu i porodičnim vrijednostima koje su inplementirali u naše odrastanje. Kako tada, tako i sada, oni su moj najveći oslonac u životu. A moj sin je moj najveći uspjeh i najsvijetlija tačka u životu, najbolja odluka koju sam donijela u životu.


Recite nam iz Vaše dosadašnje prakse koliko to roditelji sa naših prostora vode brigu o dječjim zubima i da li bi se to trebalo podići na viši nivo?

Na prostorima republike Srbije većina roditelja ne smatraju da su mliječni zubi bitni jer se mijenjaju. U moju ordinaciju dolaze roditelji sa djecom kod kojih je loše stanje u usnoj duplji i sa velikim karijesnim lezijama na mliječnim zubima, sa zaostalim korijenovima mliječnih zuba. Kod djece od 6 do 10 godina često je i vađenje kako gornjih tako i donjih šestica uslijed velike destrukcije i nemogućnosti sprovođenja terapije stalnih zuba sa nezavršenim rastom korijena.  Roditelji nisu dovoljno edukovani o značaju mliječnih zuba, jer pedijatri ne pričaju o tome. Kada im objasnim kakve sve komplikacije mogu da nastanu od infekcije mliječnih zuba, roditelji budu u blagom šoku, jer svaki roditelj želi najbolje za svoje dijete. Neophodna nam je edukacija o značaju mliječnih  zuba i o oralnoj higijeni, kako kod djece tako i kod odraslih. Potrebno je da pedijatri ne mjere samo tjelesnu masu beba i djece, nego i da upute roditelje da vode djecu kod stomatologa, jer oralna higijena se održava od momenta rođenja.


Zasigurno vam se obraćaju i pacijenti kojima nedostaje kost u usnoj šupljini. Zašto se to događa i kako vi rješavate taj problem?

Kao posljedica bakterijske infekcije dolazi do gubitka kosti u usnoj duplji. Uslijed parodontopatije, velikih procesa koji se formiraju oko korijena zuba dolazi do gubitka kosti. Procesi predstavljaju veliki kolekciju mikroorganizama i toksina koje lule i koji dovode do razaranja kosti. Zapravo, ono “crno” što se vidi oko korijena jeste proces, tj. to je gubitak kosti, taj crni dio je nedostatak kosti. Kada je u pitanju postojanje procesa, uklanjanjem istog, bilo da je vađenje zuba, ili vađenje nekih većih procesa i cista koji ne moraju biti vezani za zub, neutrališe se infekcija. U te prostore koji nastaju nakon vađenja moguće je aplikovati vjestačku kost i membranu. Vještačka kost i membrana se također postavljaju u prostore koji su nastali uslijed gubitka kosti kod  parodonropatije ukoliko za to postoje uslovi, ukoliko je kosa resorpcija (gubitak) kosti.


Koje su kvalitete važne za dobrog stomatologa? 

Dobar stomatolog, kao i svaki doktor, mora znati prije svega da riješi komplikacije sa kojima se može sresti u svojoj praksi. Dobar stomatolog prije svega treba da bude dobar čovjek. Dobar pristup i poštovanje pacijenta, objašnjenje za svaki postupak, dobro odrađen rad su svakako dobre osobine dobrog stomatologa. Mi stomatolozi smo zubari koji stojimo na usluzi svojim pacijentima. Oni nam poklanjaju svoje povjerenje, što je velika stvar, na nama je da to opravdanje opravdamo, jer nam neko povjeri svoje zdravlje i život. 

Komentariši