Kako održati zube zdravima?

Održavanje zdrave usne šupljine nije samo redovno pranje zuba. Budite oprezni šta jedete i pijete.

Redovna briga o zubima itetako je važna. Pomaže u spriječavanju nastanka plaka i bakterija koje se lijepe za vaše zube. Nakon jela, bakterije se sakupljaju na vašim zubima, a šećer dodatno ugrožava zdravlje zuba. Plak uzorukuje gingivitis, bolest od koje desni postanu crvene, nabrekle i bolne. Vaše desni su meka ružičasta tkiva u ustima koja drže zube na mjestu. Ako ne vodite brigu o zubima, šupljini i desnima ugrozit ćete oralno zdravlje.

Od davnina, ljudi su zdravlju zuba pridavali veliku pažnju. No, dok nije izumljena pasta za zube, većina je koristila određenu alternativu kao što je zemljana kreda ili drveni ugljen, sok od limuna, pepeo, te med. Nakon toga otkrivena je pasta za čišćenje zuba, kao i četkica, čime je olakšan način pranja zuba. Čišćenje zuba postalo je popularno tokom Drugog svjetskog rata kada je američka vojska davala četkice i paste za zube svojim vojnicima, koji su zube prali dva puta dnevno. Tada su četkice bile izrađivane od metala, a danas se prave od meke plastike. Tako je danas i širok izbor pasta za zube, sa različitim bojama i okusima, a neke su napravljene isključivo za djecu. No, kada birate pastu za zube, pobrinite se da ona sadrži fluor koji čini zube jakim i štiti ih od karijesa.

Kada perete zube, nema potrebe da koristite puno paste za zube, dovoljna je mala količina. Nije dobra ideja gutati je, stoga je svakako pljunite nakon četkanja.

Kako možete održati zube zdravima?

Perite zube najmanje dva puta dnevno – nakon doručka i prije spavanja. Ako možete, perite ih i nakon ručka ili nakon konzumiranja slatkiša. Redovnim pranjem se pravilno razgrađuje plak. Posebno je važno prati sve zube, a ne samo prednje. Neka vam vaš stomatolog pokaže najbolji način četkanja kako biste očistili zube bez oštećenja desni.

Ne žurite dok perete zube – provedite najmanje 2 ili 3 minute svaki put kada perete zube. Nemojte žuriti i polako i detaljno operite sve zube. Možete upotrijebiti tajmer ili pustiti vašu omiljenu pjesmu kako bi vam brže prošlo vrijeme.

Odaberite mekšu četkicu – jako je bitno da vaša četkica za zube bude mekana kako ne biste nadražili ili oštetili desni. Također, jako je važno da četkicu mijenjate svako 3 mjeseca.

Koristite dodatna sredstva za održavanje higijene – konsultujte se sa svojim stomatologom koja su sredstva najbolja za dodatnu higijenu usne šupljine. Nemojte sami kupovati proizvode, neka vas stručnjak uputi.

Redovno posjećujte stomatologa – najmanje dva puta godišnje posjetite stomatologa, a po potrebi i više.

Održavanje zdrave usne šupljine nije samo redovno pranje zuba. Morate biti oprezni šta jedete i pijete. Izbjegavajte previše kofeinskih napitaka, gaziranih sokova i šećera, a jedite više voća i povrća, te pijte puno vode. I ne zaboravite osmijeh!

Komentariši