Dr. Gordana Simić , Doktor stomatologije, specijalista stomatološke protetike: Koncept savremene estetske stomatologije

Piše: Dr Gordana Simić , Doktor stomatologije, specijalista stomatološke protetike;

Rođena je 17.02.1973. u Banjoj Luci, gdje je završila osnovnu i srednju školu, fakultet a kasnije i specijalizaciju na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci.Dodatno se edukovala na polju estetske stomatologije kao i neinvazivne estetske medicine (antiaging tretmani lica – primjena hijaluronskih filera, botulinum toksina, ozonoterapije, laseroterapije, PRF tretmana i sl.). Osnivač je i vlasnik ZU stomatološke ambulante “Simić Dent”, regionalno poznatog centra za estetsku stomatologiju koji je nastao s ciljem da se pacijentima obezbijede sve stomatološke usluge na jednom mjestu, jednakog kvaliteta kao i u svjetski priznatim klinikama. Tokom cijele karijere uključena je u brojne projekte humanitarnog karaktera. Posebno istaknut je projekat “Humanitarni makeover”, namijenjen osobama slabijeg imovinskog stanja, zahvaljujući kojem je desetinama pacijenata potpuno besplatno vratila osmijeh na lice. Kontinuirano nadograđuje znanja na domaćim i svjetskim edukacijama, kursevima i stručnim skupovima, prati savremena dostignuća stomatološke struke i primjenjuje savremene pristupe dijagnostici i terapiji. Autor je brojnih članaka s ciljem edukacije pacijenata, popularizacije stomatologije i oralnog zdravlja.
Dugogodišnji je član Udruženja stomatologa Republike Srpske (USRS), kao i Evropskog društva za estetsku stomatologiju (ESCD).

Dr Gordana Simić , Doktor stomatologije, specijalista stomatološke protetike

Estetska stomatologija obuhvata sve oblasti stomatologije i koristi ih u svrhu postizanja što kvalitetnije estetike osmijeha. Posljednjih godina doživljava sve veću popularnost, pa se pacijenti koji su do skoro stomatologa posjećivali zbog prevencije ili rješavanja problema s oralnim zdravljem, sada sve češće javljaju jer žele da pored zdravlja njihov osmijeh krasi i ljepota.

Ko je estetski stomatolog?

Estetika se više od bilo kojeg područja stomatologije zasniva na individualnoj percepciji. Svaki estetski stomatolog mora posjedovati kreativnost i biti u mogućnosti da vlada brojnim tehničkim znanjima i vještinama kako bi osim estetike postigao i zadovoljavajući terapijski rezultat.

Kvalitetan stomatolog mora biti sposoban dizajnirati novi osmijeh u potpunosti ili poraditi na sitnim nedostacima postojećeg na umjetnički način, tako da ga pacijent smatra zadovoljavajućim i atraktivnim. Kreativno oblikovanje zuba i odabir boje mogu dramatično promjeniti život pacijenta, a sve to zavisi od toga šta je ljekar sposoban osmisliti i sprovesti u djelo.

Jednako kao što jedan uspješan arhitekta pri projektovanju zgrade uzima u obzir različite aspekte, tako se i estetski stomatolog ne oslanja samo na oblik i funkciju zuba nego i na pol, tip ličnosti, zanimanje, pa čak i na karakter i životni stil svog pacijenta. Osmijeh predstavlja i odraz individualnosti. Važno je razgovarati sa pacijentom o svim aspektima budućeg zahvata. Stomatolog mora svakom pacijentu detaljno objasniti šta određeni zahvat znači za njega, zbog čega se izvodi i šta donosi. S obzirom na to da kvalitet i standardi estetske stomatologije progresivno napreduju, na isti se način treba da se razvijaju imidž i reputacija estetskog stomatologa.

Usavršavanje stomatologa

Nove izmijenjene metodologije i koncepti u estetskoj stomatologiji, te ubrzani razvoj u području savremenih stomatoloških materijala zahtijevaju praćenje trendova kroz različite edukacije, usavršavanja, kurseve.

Osnove stomatologije uče se na fakultetu, međutim, dobar stomatolog, koji se želi usavršavati, mora pratiti razvoj struke i sebe u njoj usavršavati, što zahtijeva vrijeme, posvećenost i da je u toku sa svjetskim dešavanjima kada je u pitanju ne samo estetska, nego stomatologija uopšte. Sposobnost da ide u korak s vremenom unutar svoje struke će sigurno napraviti razliku u smislu mogućnosti i kvaliteta.

Kreiranje prirodnog osmijeha

Planirajući budući osmijeh stomatolog razmišlja o kreiranju novog, ali prirodnog estetskog efekta. Pri izradi bilo koje vrste nadoknade, pacijenta je potrebno promatrati kao cjelinu, a ne fokusirati se samo na jedan ili dva zuba. Svaki zub predstavlja dio usta i lica i učestvuje u kreiranju osmijeha koji iskazuje pacijentovu ličnost. Pri oblikovanju nadoknade potrebno je postići sklad u veličini, obliku i rasporedu zuba, kako bi se istakle sve karakteristične osobine lica pacijenta.

Lice se ispituje trodimenzionalno, uzimajući u obzir ne samo zube, nego i okolna meka tkiva, usne i crte lica pacijenta. Poznato je da estetski zahvat može varirati od jednostavnog estetskog oblikovanja do kreiranja cjelokupnog novog osmijeha, ali isto tako treba imati na umu da izrada samo nekoliko zuba može u konačnici izazvati bolji efekat nego preoblikovanje većeg dijela zubnog niza ukoliko je plan terapije smislen.

Klinički pregled osmijeha

Kada u stomatološku ordinaciju pristignu pacijenti koji žele estetski zahvat, oni su obično puni entuzijazma i motivisani za početak postupka. Nažalost, oni vrlo često dolaze s vlastitom dijagnozom, a estetski stomatolog mora biti oprezan da i sam ne podlegne njihovom uticaju. Od velike je važnosti da stomatolog pri dijagnostifikovanju pacijenta razumije odnos između dijagnoze i plana cjelokupnog zahvata.

Pored toga, stomatolog treba vjerovati u konačan ishod planiranog zahvata. Pacijentov novi osmijeh nosiće potpis stomatologa i biće izvor novih pacijenata. Pacijentovo zadovoljstvo konačnim rezultatom zahvata i u smislu funkcije i estetike od životne je važnosti. Odgovornost leži na stomatologu koji je dužan uložiti određeno vrijeme u estetsku stomatologiju, koji mora posjedovati umjetničku crtu, koordinaciju pogleda i ruke te oko za detalje, što će ga izdvojiti od ostalih.

Razumijevanje pacijenta


Iako odgovornost u donošenju odluke o vrsti stomatološkog zahvata koji će najbolje odgovarati pacijentu leži isključivo na stomatologu, pacijent mora imati priliku izraziti šta za njega znače estetika, komfor i funkcija i na osnovu toga traži se kompromisno rješenje koje će pomiriti želje pacijenta i mogućnosti njihovog ispunjenja.

Timski rad

Svrha tima u estetskoj stomatologiji je osigurati najbolje proizvode i usluge dostupne danas, s međusobnom koordinacijom u dijagnostičkim fazama estetske rehabilitacije. Uspješan estetski zahvat zahtijeva kompletan profesionalni tim odanih i vještih specijalista. Zdravlje pacijenata nikada se ne smije ugroziti u svrhu postizanja ljepote. Stomatolog, s ulogom dirigenta cijelog orkestra, zajedno s timom specijalista i tehničara mora prirediti ugodan i nezaboravan estetski koncert za pacijenta. Uspješan tim, u kojem vladaju pozitivna motivacija i sinergija, svakako uključuje pacijenta kao njegovog odgovornog člana. To znači da svaki estetski zahvat podrazumijeva zajednički trud estetskog stomatologa, njegovog tima i pacijenta.

Komunikacija s pacijentom

Komunikacija stomatologa i pacijenta od velike je važnosti. Bitno je da se ovaj odnos uspostavi već kod prvog pregleda i traje tokom zahvata kako bi se osigurao cjelokupan uspjeh.  Za stomatologa je važno da bude dobar slušalac, te da detaljno bilježi sve važne informacije koje pacijent istakne.

Estetsko savjetovanje

Za estetske zahvate treba imati strpljenje i upornost. Pregled mora biti vrlo detaljan, sa naglaskom na parodontalno zdravlje, karijes, moguće ortodontske korekcije, okluzije, estetske zahtjeve, te finansijske detalje budućeg zahvata.

Potrebno je izgraditi kvalitetan odnos s pacijentom te mu predložiti nekoliko različitih opcija. Zahvati poput izbjeljivanja zuba, estetskih korekcija ili bilo koji drugi potrebni zahvati moraju se objasniti pacijentu. Na kraju je sve ispričano potrebno prenijeti na papir te prikazati u obliku detaljnog plana budućeg zahvata.

Najbolji način međusobne komunikacije s pacijentom svakako je putem vizuelne trodimenzionalne prezentacije. Takođe, i jednostavan prikaz kliničkih slučajeva „prije“ i „poslije“ može biti od velike pomoći.

Nova dijagnostička sredstva

Savremena dijagnostička sredstva danas omogućavaju ubrzanje procesa i pomoć u komunikaciji. Čarolija kompjutera te razvoj brojnih digitalnih uređaja poput skenera i oralnih kamera, softvera za dizajniranje zuba i osmijeha omogućila je stomatologiji nevjerovatan napredak. Uz pomoć kompjutera stomatolog može na ekranu pokazati šta sve planira izraditi, a pacijent trenutno može vidjeti kako će njegovi zubi izgledati kada budu gotovi.

Komentariši