KRVARENJE DESNI –prevencija, uzroci i liječenje

Redovno i kvalitetno održavanje oralne higijene je glavni način prevencije kao i liječenja kod krvarenja i upale desni.

Piše: dr. stomatologije Milica Kovačević

Rođena je 17.05.1993.u Nevesinju gdje je završila osnovnu i srednju školu. Nakon toga upisuje Stomatološki fakultet u Foči, koji završava u septembru 2023.godine i stičem zvanje doktora stomatologije. Iste godine nastavljam stažu stomatološkoj ordinaciji M3D dent u Nevesinju. Ljubav prema stomatologiji se javila još od malih nogu, a najviše interesovanja usmjerava prema estetskoj stomatologiji kao i parodontologiji. Svakako da je to nešto čime se planira baviti u svojoj budućoj karijeri, jer smatram da je kontinuirana edukacija kao i ljubav prema ovoj profesiji ključ uspjeha.

Krvarenje, crvenilo i bolne desni prvi su simptomi upale desni, odnosno gingivitisa te takvi znakovi ukazuju na problem koji se mora riješiti što prije. Najčešći uzrok pojave krvarenja desni i ostalih simptoma jest nedovoljna higijena usne šupljine. Ako se gingivitis ne liječi pravovremeno, posljedice mogu biti vrlo opasne kao što su bolni apscesi, povlačenje desni pa čak i ispadanje zubi, to jest parodontitis. No, ne mora uvijek nužno značiti da je riječ o gingivitisu, jer ima puno uzroka krvarenja desni. Krvarenje desni mogu izazvati i brzo stvaranje zubnog kamenca uzrokovano nedovoljnom oralnom higijenom, naslaga pune bakterije te loš zadah, a nakon čega nastaje infekcija koja se može proširiti na okolna tkiva, pa čak i druge organe. O krvarenju desni, uzrocima i liječenju piše dr. stomatologije Milica Kovačević

Krvarenje desni je čest problem sa kojim se susrećemo u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Neophodno je što prije obratiti pažnju jer može dovesti do mnogo ozbiljnih problema u usnoj šupljini. To je zapravo stanje u kojem krv ističe iz desni kao i međuzubniih prostora a uzroci mogu biti mnogobrojni. 

Neki od njih su:

  • Gingivitis koji prelazi u parodontitis;
  • Neadekvatno održavanje oralne higijene;
  • Deficit vitamina C i K;
  • Hormonski dizbalans (gingivitis gravidarium);
  • Bolesti povezane sa zgrušavanjem krvi;

Krvarenje desni je znak upale desni –GINGIVITISA.Za razliku od normalne gingive koja je svijetlo ružičaste boje, sitno zrnaste konzistencije- kod gingivitisa desni su upaljene, otečene i crvene. Ukoliko se gingivitis ne sanira na vrijeme prelazi u PARODONTITIS koji predstavlja dugotrajno stanje koje oštećuje tkivo gingive kao i alveolarnu kost. U koliko desni krvare na minimalnu provokaciju to svakako može biti znak parodontalne bolesti a desni se mogu odvojiti uz okolčenje vrata zuba.

Neadekvatno održavanje oralne higijene je također jedan od uzroka krvarenja gingive. Ukoliko se zubi ne peru redovno dolazi do akumulacije dentalnog plaka, samim tim je važno zube prati minimalno dva puta u toku dana (ujutro i uvečer, kao i između obroka). Četkanje zuba samo po sebi nije dovoljno bez primjene interdentalne četkice kao i konca za zube kako bi higijena bila potpuna. Jedan od problema jesu i pretvrde četkice. Ukoliko ste staru četkicu zamijenili novom uslijed čaga je došlo do krvarenja gingive svakako da je u pitanju pretvrda četkica i da je trebate zamijeniti. Kod osoba sa osjetljivom gingivom preporučuje se primjena četkica sa mekšim vlaknima. Krvarenje koje nastaje zbog lose oralne higijene nije ozbiljno ukoliko se higijena poboljša i ono obično prestaje u roku  nekoliko do sedmicu dana.

Uravnotežena ishrana je također važna za zdravlje usne šupljine kao i zdravlje cjelokupnog organizma. Vitamin K je jako važan u stvaranju krvnih ugrušaka, pa njegov nedostatak može uzrokovati krvarenje čak i manjih oštećenja na desnima koja nastaju prilikom četkanja zuba. Krvarenje desni označava početak bolesti desni kao i oboljenja potpornog aparata zuba koje se naziva PARODONTOPATIJA. Adekvatnim i pravovremenim reagovanjem parodontopatija se može uspješno spriječiti i liječiti. Nedostatak vitamina C može vremenom izazvati otečene desni, kao i desni koje krvare. Ovaj vitamin pomaže tkivu da raste i oporavlja se, jača kosti i zube. Hormonski dizbalans u toku trudnoće je svakako jedan od uzroka krvarenja desni. Najčešće se javlja tokom drugog i trećeg trimestra i može izazvati crvene i otečene desni koje krvare i na najmanju provokaciju. Važno je istaći da gingivitis u toku trudnoće u najvećem broju slučajeva nije štetan za bebu kao i za trudnicu ukoliko se praktikuje dobra oralna higijena. U slučaju intenzivnijeg krvarenja kao i bola potrebno je javiti se stomatologu radi pregleda. Bolesti povezane sa zgrušavanjem krvi poput hemofilije, trombocitopenije kao i leukemije mogu dovesti do smanjenja broja trombocita .Upravo ova stanja cine zarastanje rana težim a mogu dovesti do krvarenja gingive.

LIJEČENJE: 

Kao sto sam više puta navela, redovno i kvalitetno održavanje oralne higijene je glavni način prevencije kao i liječenja kod krvarenja i upale desni. Osim pranja zuba minimalno dva puta dnevno bez prevelikog  pritiska na desni i zube, preporučuje se primjena vodica za ispiranje usta, kao i primjena interdentalnih četkica i zubnog konca za uklanjanje svih ostataka hrane i sprečavanja pojave dentalnog plaka. Također, savjetuje se izbjegavanje pušenja, konzumiranje slatkih namirnica sto pozitivno utiče na samo zdravlje zuba. Unos hrane bogate vitaminima i mineralima (posebno vitamin C i K) pozitivno utiče na zdravlje desni a podstiče i remineralizaciju zuba.

ZAKLJUČAK:

Ukoliko se javlja učestalo i prekomjerno krvarenje, potrebno je javiti se stomatologu, a mi ćemo procijeniti stanje usta, zuba i same gingive i samim tim pristupiti adekvatnom liječenju.

Komentariši