Iako svi težimo tome da nam određeni postupci postanu rutina i jednostavni za manipualciju, činjenica je da je svaki zub „svoja priča“.
Dentalni strah, poznat i kao dentalna fobija ili odontofobija, je vrsta specifičnog fobije koja se odnosi na strah od stomatoloških postupaka i posjeta stomatologu. Ova fobija može biti ozbiljna i značajno utjecati na oralno zdravlje osobe jer mnogi ljudi odgađaju ili potpuno izbjegavaju posjete stomatologu zbog straha. U nastavku između ostaslog o tome pričamo sa Lejlom Rezibegović.
Intervju: Lejla Rezibegović, stomatolog
Recite nam nešto o sebi?
27godišnja doktorica dentalne medicine Lejla Reizbegović odnedavno je i vlasnica stomatološke ordinacije Lorica Dent, a također i osnivačica dizajnerskog brenda medicinskih uniformi Lorica. Stomatološki fakultet završila je u Sarajevu 2020. godine i nakon 2 godine u struci i otvorila svoju praksu.
Kako ste počeli raditi ovaj posao i otkud ljubav prema stomatologiji?
Stomatologijom sam se profesionalno počela baviti odmah nakon završetka fakulteta 2020. godine. Ljubav prema struci se rodila još u osnovnoj školi i već tad sam znala da želim biti stomatolog „kada porastem“. Zato sam upisala i Srednju zubotehničku školu u Sarajevu i nakon toga u roku završila Stomatološki fakultet UNSA.
Šta je Vaš fokus u stomatologiji, koja oblast i zašto?
Trenutni fokus mi je fiksna i mobilna stomatološka protetika jer zaista nudi široko područje za napredovanje i usavršavanje samog doktora dentalne medicine. Najzanimljiviji dio mi je upravo vizija i planiranje osmijeha, te usklađivanje novih zuba sa ostalim oralnim i ekstraoralnim strukturama i samim licem i željama pacijenta. Svakako ću napomenuti da bez dobre pripreme nema smisla ništa planirati i da je stub svakog dobrog protetskog rada kvalitetna i ispravna endodoncija, restaurativni ispuni, otklanjanje svih upalnih stanja te završena parodontološka terapija, ukoliko je potrebna.
Možete li nam reći nešto o povezanosti estetske medicine i stomatologije?
S obzirom da je polje djelovanja jednog stomatologa usna šupljina, koja je dio stomatognatog sistema, ali i cijelo lice zbog projekcija zuba i same denticije na profil i trećine lica, može se reći da jako dobro vladamo anatomskim strukturama glave i da je osjećaj za estetiku u toj regiji istančan. Postoje neki dentalni slučajevi gdje sam stomatološki tretman nije dovoljan kao npr. bruksizam, gummy smile i u takvim slučajevima idealna terapija bila bi kombinacija estetske medicine i stomatologije. Na primjer, injekcije botoxa (botulinum toxina) mogu biti učinkovito rješenje za stanja kao što je bruksizam (škripanje zubima). Injekcije botulinum toksina tipa A (Botox) u žvačni mišić ublažavaju bruksizam, dok istovremeno proizvode vitkiju, oblikovaniju čeljust i ženstveni oblik lica. Fileri za usne također su korisni kao alternativa oblikovanju desni u blažim slučajevima – ovo je daleko manje invazivno i ima smanjen rizik od infekcije. Takvi estetski tretmani mogu dodatno poboljšati izgled osmijeha, a mogu biti i manje invazivna metoda planiranja tretmana.
Kako riješavate problem straha kod pacijenata koji se boje stomatologa?
Detalni strah i anksioznost su nažalost svakodnevnica u ordinaciji i jedan od prvih koraka je razgovor sa pacijentima o prethodnim iskustvima u ordinacijama, kako bih ustanovila šta je triger samog dentalnog straha. Pacijenti ne vole specifični miris ordinacije pa se npr. uvijek trudim da ordinacija i čekaonica mirišu na isti osvježivač prostora, dakle da se ne osjeti miris hipohlorita i sličnih mirisa koji asociraju na stomatologa. I zaista pacijenti često napomenu kako vole miris naše ordinacije. Također, mnogim pacijentima je najveći strah bol prilikom uboda igle, zato prije svake anestezije aplikujem topikalni anestetik sa finim okusom. Pacijentima koji se boje zvuka nasadnih instrumenata dam slušalice i uputim ih o načinu komunikacije ukoliko nešto slučajno zaboli. Bitno je pristupiti sa strpljenjem i krenuti od što manje invazivnih stomatoloških tretmana, ukoliko situacija to dozvoljava i stvoriti veselu i prijateljsku atmosferu u ordinaciji. Naravno, dobra muzika je neizostavan dio!
Izazovi sa kojima se susrećete u radu?
Iako svi težimo tome da nam određeni postupci postanu rutina i jednostavni za manipualciju, činjenica je da je svaki zub „svoja priča“. Najveći izazovi su mi u endodonciji, jer je to grana stomatologije gdje radimo po taktilnom osjećaju i uz pomoć radioloških snimaka. Mislim da je ta grana dokaz da riječ rutina ne postoji u ovom poslu. Izazov su naravno i dječiji pacijenti, jer im se zaista mora posebno pristupiti i uložiti mnogo energije i strpljenja kako bismo pridobili njihovu pažnju.
Planovi za dalji razvoj karijere?
U julu je počela nova karijerna era za mene jer sam prvog jula otvorila svoju Lorica Dent stomatološku ordinaciju na lokaciji Trnovska broj 3A, na Kovačićima u Sarajevu. Struka je zaista dobila novu dimenziju tim potezom, kao i sam karijerni plan za dalje. Cilj mi je završiti specijalizaciju iz oblasti oralne hirurgije, kako bih uokvirila svoja znanja i kompetencije i počela se baviti implantologijom, za koju smatram da je budućnost stomatologije. Cilj je naravno i proširiti humane i tehnološke resurse blagovremeno, kako bi Stomatološka ordinacija Lorica Dent bila mjesto susreta stručnjaka iz različitih grana stomatologije, pa i mozda edukativni centar, a sve u cilju pružanja najbolje moguće usluge našim pacijentima.
Poruka za čitatelje.
U zoni rasta budite spremni za žrtvovanje zone komfora. Ako niste sretni na svom poslu, napravite plan za promjene što prije!