Odabir interdentalnog sredstva za čišćenje primarno je definiran veličinom i oblikom interdentalnog prostora, pozicijom i smještajem zuba te sposobnošću i motivacijom pacijenta
Piše: dr. Maida Šišić
Dr. Maida Šišić je rođena u Tešnju gdje je završila svoje osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Stomatološki fakultet Univerziteta u Sarajevu upisala 2014.-e godine, gdje je 2020.-e godine stekla titulu doktora dentalne medicine. Po završetku fakulteta zaposlena u stomatološkoj ordinaciji u Tešnju. Aktivan je učesnik mnogih kongresa i edukacija, gdje stečeno znanje o najnovijim dostignućima u savremenoj stomatologiji primjenjuje u svakodnevnoj praksi. Jedan je od autora udžbenika „Osnove preventivne stomatologije sa primjenom u praksi“ Stomatološkog fakulteta u Sarajevu, čije izdavanje se očekuje krajem 2023.-e godine
Prevencija je osnova stomatologije jer preventivni pristup dentalnom zdravlju od iznimne je važnosti. Redovni posjeti stomatologu, četkanje i pranje zuba su dobar put za dobro oralno zdravlje. Međutim, ostaci hrane ostaju u međuzubnim prostorima i teško dostupnim mjestima. Ti neočišćeni prostori potencijalna su opasnost za razvoj brojnih bakterija koje mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme poput gingvitisa, upale desni, paradentoze, karijesa. Zato je važno kontrolisati ove među prostore i spriječiti nastanak naslaga. O ovoj temi detaljnije za časopis DentBiH piše dr.stomatologije Maida Šišić.
Duboke jamice i fisure, kao i interdentalni prostori zbog svojih anatomskih karakteristika smatraju se predilekcijskim mjestima za nastanak karijesa jer predstavljaju mjesta olakšanog nakupljanja i otežanog čišćenja plaka, zbog čega se nazivaju još i fiziološki nečistim mjestima. Mehanička metoda kontrole plaka je široko prihvaćena tehnika uklanjanja plaka, a čišćenje zuba i interdentalnih prostora su esencijalni elementi ove metode, uz koje se mogu koristiti čistači jezika, agensi za prikazivanje plaka i oralni irigatori. Svakodnevno mehaničko uklanjanje dentalnog plaka četkanjem važan je dodatak profesionalnom čišćenju zubnih naslaga i ključno je u održavanju oralnog zdravlja. Četkice nisu u stanju prodrijeti u interdentalne prostore, a upravo interdentalni prostori su mjesta na kojima najprije nastaju parodontne bolesti, kao i karijes koji je na aproksimalnim plohama češći nego na drugim zubnim površinama. Osim toga, u interdentalnim prostorima ima više dentalnog plaka i zubnog kamenca, a plak je učestaliji, brže se nakuplja i ima niži pH od dentalnog plaka drugih zubnih površina. Zbog toga postizanje adekvatne kontrole dentalnog plaka u tim područjima je od iznimne važnosti. Iako brojna antimikrobna sredstva pomažu u hemijskoj kontroli nakupljanja i sazrijevanja plaka, glavna mjera za kontrolu dentalnog plaka je njegovo mehaničko uklanjanje.
Četkanje zuba predstavlja najpristupačniju metodu uklanjanja plaka iz usne šupljine. Posmatra se nekoliko varijabli u dizajnu i izradi četkica; dužina, promjer i ukupan broj vlakana, dužina glave četke, dizajn glave četke, broj i raspored čekinja i ugao glave četke za rukovanje. Danas su najčešće komercijalno dostupne četkice proizvedene od najlonskih vlakana. Na temelju promjera čekinja klasificiraju se kao četkice mekih, srednjih i tvrdih vlakana. Rasponi promjera su od 0,16-0,22 mm za meke, 0,23-0,29 mm za srednje i 0,30mm i više za tvrde. Četkica mekih vlakana je poželjna za većinu upotreba zbog smanjene vjerovatnoće gingivalne traume i povećane sposobnosti interproksimalnog čišćenja. Ipak nijedan dizajn četkice nije naučno dokazan da je superioran za uklanjanje plaka. Više varijabli utiče na mogućnost uklanjanja plaka četkanjem; praktičar treba dati preporuke pacijentu nakon procjene njegovih individualnih potreba. Iako je četkanje zuba najčešće korištena metoda mehaničke kontrole plaka, samo četkanje ne može adekvatno ukloniti plak sa svih površina zuba, naročito plaka interdentalnih prostora.
Dizajnirane su brojne četkice kako bi postigle maksimum uklanjanja plaka, ali iako su učinkovite u uklanjanju plaka sa bukalnih i lingvalnih, odnosno palatinalnih zubnih ploha, ne mogu adekvatno očistiti aproksimalne plohe. Zbog toga se za održavanje adekvatne higijene interdentalnih prostora preporučuju sredstva za interdentalno čišćenje, i to barem jedanput dnevno, po mogućnosti prije četkanja zuba. Razvio se niz sredstava za interdentalno čišćenje tokom godina, a najvažnije su interdentalne četkice. Učinkovitost interdentalnih četkica i zubnog konca se ogleda u njihovoj mogućnosti prodiranja u interdentalne prostore, kao i dosezanja subgingivnih područja interdentalnih prostora, pa tako interdentalne četkice dosežu do 2,5 mm, a zubni konac čak i do 3,5 mm ispod gingivalnog ruba. Cilj svih mjera oralne higijene je uklanjanje plaka i prevencija njegovog ponovnog stvaranja čime se sprječava nastanak karijesa i parodontalnih bolesti, a zubne četkice i interdentalne četkice su mehanička sredstva kojima se to postiže.
Odabir interdentalnog sredstva za čišćenje primarno je definiran veličinom i oblikom interdentalnog prostora, pozicijom i smještajem zuba te sposobnošću i motivacijom pacijenta. Kao standardno sredstvo za održavanje oralne higijene interdentalnih prostora preporučuju se interdentalne četkice. Interdentalne četkice su naročito učinkovite u transkaninom sektoru gdje aproksimalne površine zuba imaju konkavan oblik, te vlakna četkica dosežu do područja koja su nepristupačna zubnom koncu, dakle dizajnirane su kako bi se lakše doseglo u teško dostupna interdentalna područja. Četkica ima središnju uvijenu žicu iz koje radijalno izlaze najlonska vlakna različite duljine, debljine i stepena tvrdoće. Dostupne su u različitim veličinama prilagođene interdentalnim prostorima, a po obliku mogu biti cilindrične ili konične. Većina ih ima okrugli presjek iako se odnedavno na tržištu mogu naći i četkice sa trokutastim presjekom. Najmanje četkice dostupne na tržistu su predviđene za čišćenje prostora širokih 0,4 mm, te je njihova prednost široka mogućnost primjene i lakoća rukovanja čak i u stražnjim područjima denticije. Korištenje interdentalnih četkica za mehaničko uklanjanje plaka je indicirano u interkaninom i transkaninom sektoru gdje se četkice uklapaju u interdentalno područje, a upotreba zubnog konca je indicirana u slučajevima gdje je manji razmak između susjednih zuba na prostoru koji interdentalne četkice ne mogu dosegnuti.
Zubni konac prolazi kroz interdentalne prostore i ima sposobnost uklanjanja aproksimalnog plaka i do 80%, zato se pretpostavlja da redovita upotreba zubnog konca smanjuje rizik nastanka aproksimalnog karijesa i parodontalnih bolesti te se preporučuje kao dodatak uobičajenom četkanju. Osnovna prednost mu je široka dostupnost i mogućnost korištenja u svim interdentalnim prostorima bez obzira na veličinu, dok su mu mane nedovoljno uklanjanje plaka iz širih interdentalnih prostora, teška primjena u transkaninom području i vremenska zahtjevnost. Zubni konac je zbog svoje dimenzije u odnosu na dimenziju interdentalnog prostora manje potentan za uklanjanje plaka od interdentalnih četkica, jer djelomično uklanja plak interdentalnog prostora i površina zuba, dok interdentalne četkice odgovarajuće veličine i upotrebom pravilne tehnike uklanjanju plak navedenih prostora skoro u potpunosti.
Primjena električnih četkica pridobija značajnu pažnju od 1960-ih godina, a pogodna je za uklanjanje plaka kod osoba koje nemaju odgovarajuću spretnost za manipulaciju četkicom. Inicijalne studije o efikasnosti uklanjanja plaka elektičnim četkicama nisu pokazale veću efikasnost od klasičnih četkica. Iako je poboljšanje uočeno na početku, vremenom je postignuti nivo čišćenja sa četkicama za zube smanjen na istu razinu kao i ručnim četkicama. Sonicare četkice imaju elektromagnetski pogon koji pokreće čekinje 261 Hz ili 31.320 poteza četkice u minuti. Oralni vodeni tuš je električni aparat namijenjen za uklanjanje ostataka hrane iz interdentalnih prostora i masažu desni vodenim mlazom pod pritiskom. Istraživanja su pokazala da je održavanje oralne higijene upotrebom četkanja i oralnog tuša 98% učinkovitije u poboljšanju zdravlja gingive od četkanja i čišćenja zubnim koncem. Upotreba vodenog oralnog tuša smanjuje znakove bolesti desni čak i kod osoba sa raznim vrstama protetskih nadomjestaka.