Mateja Zaher Švarc: Posebno područje mog interesa su stomatološka protetika, estetska stomatologija te estetika lica

Dobra oralna higijena je prvi korak do zdravih zubi i okolnih potpornih tkiva.

Mateja Zaher Švarc diplomirala je na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu 2012. godine na katedri za Ortodonciju, a 2017. godine je završila postdiplomski specijalistički studij na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu, nakon čega stječe titulu Sveučilišna magistra dentalne medicine. 2022.godine započinje specijalizaciju iz Stomatološke protetike na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu, u trajanju od 3 godine. Vlasnica je ordinacije dentalne medicine u Zagrebu koja pacijentima nudi privatne stomatološke usluge, ali i usluge Hrvatskog Zavoda za zdravstveno osiguranje. Sa suprugom koji je također doktor dentalne medicine vodi privatnu stomatološku Ordinaciju Dental centar Švarc koja trenutno broji 9 zaposlenih zdravstvenih djelatnika.

Intervju: Mateja Zaher Švarc, univ.mag.dent.med.

Dentalna protetika je važna grana stomatološke njege koja se fokusira na restauraciju strukture i funkcije zuba uz pomoć različitih protetskih rješenja. Ova stručna grana bavi se nadomještanjem izgubljenih zuba, obnavljanjem oštećenih zuba i poboljšanjem estetike i funkcionalnosti usta pacijenta. U nastavku je intervju sa Matejom Zaher Švarc.

Recite nam nešto o sebi?

Posebno područje mog interesa su stomatološka protetika, estetska stomatologija te estetika lica. Najbolje rezultate postižem u radu sa visoko estetskim materijalima od kojih se izrađuju keramičke ljuskice i krunice. Veliku pažnju posvećujem sveukupnoj estetici lica kao terapeut za aplikaciju dermalnih filera i botoxa. 

Kako ste odlučili biti stomatolog i otkud ljubav prema ovoj profesiji?

Već sa samo 13 godina sam odlučila da ću biti doktorica dentalne medicine. Zvuči nekako nevjerojatno, ali pri prvom posjetu specijalistu ortodoncije kada su me roditelji odveli na pregled za ortodontski aparatić, znala sam da je to ono što želim živjeti i raditi. Pri ulasku u tu stomatološku ordinaciju, osjetivši čistoću i bijelinu svuda oko sebe, znala sam da je to moj svijet. I doista i je tako. Svaki odlazak u ordinaciju za mene nije radna obaveza, već ono zbog čega se budim sa osmjehom svakoga dana. Zaista znam da je ta djevojčica od samo 13  godina donijela dobru odluku. Uz prijamni ispit na Stomatološkom fakultetu, na nagovor obitelji, otišla sam na prijamni ispit na Medicinskom fakultetu, koji sam također uspješno prošla. No za mene nije bilo upitno kojim putem ću krenuti. Danas vidim da pacijenti prepoznaju moju  ljubav prema struci te poštovanje prema svakome tko odluči svoje zdravlje prepustiti u moje ruke. Uvijek se trudim to povjerenje i opravdati.

Možete li nam reći nešto više o estetskoj medicini i njenoj povezanosti sa stomatologijom?

Kao doktoru dentalne medicine sasvim mi je logično da smo uz dermatologe i doktore estetske medicine upravo mi struka koja je licencirana za izvođenje estetskih zahvata lica. Od početka fakulteta vrlo detaljno smo učili anatomiju čovjeka, sa posebnim naglaskom na anatomiju lica. Doista je istina da smo mi ti koji znamo smjer i ogranak svake krvne žile i živca, a to je ono što je bitno za izvođenje estetskih zahvata. Uz to, od početka našeg rada u usnoj šupljini služimo se najsitnijim instrumentima kako bismo izveli zahvat na zubima i iglom kako bismo aplicirali anestetik. Sve nam to daje osjećaj u rukama koji je naupitano potreban pri izvođenju tako preciznih zahvata kao što su aplikacija dermalnih filera i botoksa. Svaki stomatolog čije je polje interesa estetska stomatologija, u malom prstu ima estetiku. Zašto bi ona bila ograničena samo na usnu šupljinu, kada možemo zaokružiti cjelinu i pacijentu dati sve najbolje od nas?! 

Budući da ćete biti specijalistica protetike, da li je to oblast koja je Vaš fokus i zašto ste izabrali tu oblast?

Kroz stručni rad posljednjih 10 godina, shvatila sam da sam najsretnija kada vidim da su moji pacijenti sretni i zadovoljni. Prošla sam kroz sve dijelove naše struke, od kirurgije, koju osobno obožavam, preko endodoncije pa do protetike. Upravo sam tu shvatila da ni u kom trenutku moji pacijenti, a i ja osobno, nismo bili toliko sretni i uzbuđeni kao u trenutku kada sam cementirala njihove keramičke krunice ili ljuskice. Protetika doista jest kraljica stomatologije. Danas sam najispunjenija kada moj dan počne i završi upravo sa nekom protetskom fazom. U posljednje vrijeme ostale zahvate kao što su endodoncija i restaurativna stomatologija te implantologija prepuštam svojim kolegama i kolegicama u našem dentalnom centru , kako bismo svi radili ono u čemu smo najbolji. Nekada sam smatrala da nas specijalizacija zatvara, a ja sam htjela biti netko tko zna sve o radu u svojoj struci. Sada shvaćam da nam upravo takva edukacija otvara uvid u to da nikako ne možemo biti najbolji u svim područjima stomatologije i da zahvaljujuće tome što smo specijalisti smo najbolji baš u tom određenom području. Protetika je definitivno moj fokus i ono što me najviše ispunjava u poslovnom svijetu.

Koji su najčešći izazovi sa kojima se susrećete u radu?

Koliko god bio ispunjavajuć, rad sa ljudima zna biti i težak. Puno pacijenata dolazi u našu ordinaciju sa raznim strahovima i dentalnim traumama. Bilo to zahvaljujući njihovim karakterima ili lošim iskustvima iz prošlosti. Naš cilj je pokušati te traume što prije zaliječiti i pomoći tim pacijentima. Najčešće su to pacijenti koji godinama nisu posjetili doktore dentalne medicine, a samim time su njihovi problemi i bolovi veliki. Izazov je pomoći čovjeku kojeg nešto boli i traži tvoju pomoć, a istodobno tu pomoć ne želi jer se iznimno jako boji. Upravo zbog toga je najveći uspjeh kada uspiješ takvom pacijentu pomoći i riješiti ga ponajprije traumi i dentalnih fobija. On će sigurno biti tvoj doživotni pacijent.

Koliko je izazovno raditi s pacijentima i uopće biti stomatolog?

U posljednje vrijeme sve izazovnije. Definitivno živimo u digitalnom dobu gdje su nam dostupne sve informacije. Koliko to imalo pozitivnih strana, svakako ima i negativnih. Pacijenti dolaze u ordinaciju sa željama koje je ponekad teško ili nemoguće ispuniti. Internet je prepun informacija i raznih fotografija, no bitno je da pacijenti razumiju da nijedna situacija nije jednaka. Ono što se može kod jednog pacijenta, ponekad je nemoguće kod drugoga. Vrlo je bitno imati kvalitetan dijalog i saslušati se međusobno. Pri prvom dolasku pacijenta i na prvom pregledu, moje prvo pitanje upućeno njemu je što on/ ona želi, koje su želje i zašto mi dolazi. Osobno mi je vrlo bitno objasniti pacijentu što se može učiniti. Uvijek pokušavam dati maksimum od sebe da ispunim njegove/ njene želje, ali uz dozu opreza što obećajem kao krajnji rezultat. Uz taj psihološki moment, ni fizički nismo pošteđeni. Naš posao je fizički iznimno naporan te zahtjeva ponekad i 12 sati stajanja / sjedenja uz potpunu posvećenost i fokus.

Planovi za dalje poslovanje?


Sada mi je najvažnije posvetiti se obavezama specijalizacije, što uključuje kliničke vježbe, ispite i na kraju specijalistički ispit. Uz to uskladiti se kako bih bila prisutna svakodnevno u ordinaciji i pružila pacijentima potrebnu zdravstvenu skrb te bila u komunikaciji sa svojim djelatnicima. Sve to preduvjet je za daljnje širenje ordinacije, koje planiramo u skorije vrijeme. Fokus su mi zadovoljni pacijenti, ali i djelatnici naše ordinacije.

Savjet pacijentima za oralno zdravlje?

Svakako preporučujem posjetiti stomatologa dva puta godišnje. Pri tome će doktor ocijeniti da li je potrebno liječenje ili je dovoljno samo čišćenje tvrdih i mekih zubnih naslaga. Pri svakodnevnoj higijeni najbitnija je kvalitetna četkica, koja može biti električna ili ručna. Uz četkicu je neophodna pasta za zube. Pomoćna sredstva koja preporučam pacijentima su interdentalne četkice, dentalni tuš, manje interdentalni konac. Dobra oralna higijena je prvi korak do zdravih zubi i okolnih potpornih tkiva.                                                     

Komentariši