Milica Manić: Grickanje noktiju oštećuje zube

Onihofagija ili grickanje noktiju je često nesvjesna i vrlo nezdrava navika, koja je u vežini slučajeva uzrokovana stresom ili se radi o navici koja potiče iz djetinjstva. Statistika pokazuje da se javlja kod 30% djece uzrasta od 7-10 godina, 45% adolescenata, dok je kod odraslih rijeđa pojava ali se procjenjuje da 25% odraslih i 5% starijih osoba gricka nokte.

Neke osobe tvrde da ne mogu kontrolisati potrebu za grickanjem noktiju i ponekad to rade nesvjesno. To je često povezano sa negativnim emocijama i depresijom. Iako se možda čini da je ova loša navika bezopasna, ipak pretjerano grickanje noktiju loše utiče ne samo na izgled i zdravlje noktiju i time i na vaše samopouzdanje, već utiče i na vaš želudac, i na vaše zube. U nastavku teksta pronađite više.

Predstavljamo vam doktora stomatologije Milicu Manić, diplomirala je 2021. godine na Medicinskom fakultetu – odsjek stomatologija u Nišu na katedri za Ortopediju vilica, braneći rad pod nazivom “Morfološke i rendgenkefalometrijske karakteristike malokluzije III klase”, nakon čega sam odradila pripravnički staž na Stomatološkom fakultetu u Beogradu. Svoje dalje usavršavanje nastavila je na Stomatološkom fakultetu u Beogradu i trenutno je na kontinuiranoj edukaciji na Klinici za Stomatološku protetiku. U nastavku teksta čitajte kvalitetne savjete.

 Kada su u pitanju zubi, evo do čega sve može dovesti grickanje notkiju:

OŠTEĆENJE ZUBNE GLEĐI

Nokti su izgrađeni od čvrstog zaštitnog proteina zvanog alfa-keratin, istog materijala od kog su izgrađeni kosa, kopita, kandže, rogovi. Keratin je jako izdržljiv (to potvrđuje primjer iz svakodnevnice djevojaka : peglamo kosu recimo na 230 stepeni i dalje nismo ostale bez kose), tako da uslijed čestog grickanja noktiju može oštetiti i gleđ. Iako je gleđ jako tvrda, također je i lomljiva, tako da uslijed trenja o nokat može doći kako do istanjenja (abrazija) tako i do pojava pukotina u gleđi ili lomljenja.

BOL U VILIČNOM ZGLOBU

Gricanje noktiju može uzrokovati i pomjeranja i razmicanja zuba, što onda dovodi do stvaranja problema sa zagrižajem i nastanka malokluzija. To sve, zajedno sa položajem vilice uslijed grickanja noktiju može dovesti do poremećaja u temporomandibularnom (viličnom) zglobu, što rezultira pojavu bolova u vilici i zglobu, pucketanje, teže otvaranje i zatvaranje, preskakanje vilice. Navika grickanja noktiju također može povećati rizik da se kod osobe razvije hronična navika škripanja zuba (brukcizam).

RIZIK OD INFEKCIJE

Dokazano je da prostor ispod vaših noktiju može sadržati čak 150 različitih vrsta bakterija, tako da direktan kontakt s ustima može povećati rizik od upale desni (gingivitisa), neprijatnog zadaha (halitoze), a ukoliko ste skloni pojavi herpesa na ustima, herpes infekciju možete prenijeti i na prste i dovesti do pojave bradavica. Također, djeca i odrasi često pate od pinworma (parazitskog crva), čija jajašca mogu živjeti i ispod nokta i onda se prenijeti na usta. Prilikom grickanja noktiju, mnoge bakterije i gljivice i ostali mikroorganizmi mogu prodreti u organizam krou ranice na prstima u predjelu zanoktica. Osobe izložete i riziku da obole od parohinije (infekcije kože) koja zahvata predio oko nokta, tako se stvara infekcija na noktu i na koži oko nokta uzrokućuji crvenilo, bol pa čak i gnoj. 

Komentariši