Danas vam predstavljamo doktora stomatologije Milicu Manić, diplomirala je 2021. godine na Medicinskom fakultetu – odsjek stomatologija u Nišu na katedri za Ortopediju vilica, braneći rad pod nazivom “Morfološke i rendgenkefalometrijske karakteristike malokluzije III klase”, nakon čega sam odradila pripravnički staž na Stomatološkom fakultetu u Beogradu. Svoje dalje usavršavanje nastavila je na Stomatološkom fakultetu u Beogradu i trenutno je na kontinuiranoj edukaciji na Klinici za Stomatološku protetiku. U nastavku teksta čitajte kvalitetne savjete.
Trudnoća je posebno stanje za žene i vrijeme velikih tjelesnih promjena. To nisu samo vidljive promjene, kao što je stomačić koji postepeno raste, već i one koje se mogu odvijati pritajeno ako trudnice ne obraćaju dovoljno pažnje na njih. Tu spadaju i promjene u usnoj duplji. Zato je od velike važnosti da majke posvećuju više pažnje svojoj oralnoj higijeni i da na taj način preveniraju nastanak brojnih oboljenja.
U trudnoći se gube zubi zato što se gubi kalcijum
Vjerovanje da se u trudnoći gube zubi zato što beba „vuče“ kalcijum iz njih nije tačna, što je i povrđeno brojnim naučnim dokazima koji kažu da se jednom ugrađeni minerali u tvrda zubna tkiva ne mogu izgubiti endogenim putem. Čak i u najtežim oblicima osteomijelacije ili hiperparatireodizma, kod teških oboljenja kostiju, dolazi do dekalcifikacije kostiju, ali pri tom zubi ostaju i u hemijskom i u minerološkom sastavu isti. Isto tako se i u toku trudnoće kalcijum za bebu obezbjeđuje iz kostiju, a u prilog tome govore i dokazi da je stanje zuba isto i kod gradivnih i kod negradivnih žena. Međutim, istina je da se tokom trudnoće češće javljaju KARIJES I UPALA DESNI, a evo i zašto. Tokom trudnoće često se javlja „hyperemesis gravidarum“ odnosno učestalo povraćanje kiselog sadržaja. Takvo stanje snižava pH u usnoj duplji i stvara kiselu sredinu koja nagriza gleđ zuba i dovodi do pojave karijesa. Sa druge strane, buduća majka zbog djeteta češće unosi slatku i kiselu hranu, kako danju tako i noću, što opet dovodi do snižavanja pH vrijednosti u ustima, kako izostaje pranje zuba između takvih obroka dolazi do brže pojave zubnog kvara.
Tokom trudnoće, pored nepravilne oralne higijene, dolazi i do hormonskog dizbalansa zbog čega desni trudnice burnije reaguju na prisustvo zubnog plaka koji se nedovoljno dobro uklanja te dolazi do upale desni – gravidni gingivitis. Desni su uvećane, crvene i lako krvave prilikom pranja ali i tokom jela. Uvećane desni prekrivaju zube i otežavaju njihovo čišćenje, što dovodi do nakupljanja mekih naslaga (dentalnog plaka) koji samim tim pogoršava upalu. Krvarenje desni tokm pranja zuba izaziva bol i strah kod trudnica i odlaganja pranja zuba što dodatno pogoršava situaciju u ustima. Ponekad se u trudnoći javlja i ozbiljnije oticanje desni uslijed bujanja zapaljenog tkiva (tzv. Trudnički tumor).
PAŽNJA!
Ozbiljna oboljenja desni – postojanje džepova, koja su započeta i prije trudnoće, mogu da imaju značajan uticaj na začeće i sam razvoj ploda (manja težina, prevremeni porođaji), jer bakterije prodiru u krvotok i izazivaju promjene. Oboljenje desni pogoduje i nedostatak hranjivih materija, a naročito pušenje, stres, alkohol, pojedini lijekovi.
SAVETI ZA TRUDNICE:
- U toku planiranja trudnoće uraditi stomatološki pregled.
- Sanirati sve što je neophodno.
- Posetiti stomatologa u toku trudnoće, barem jednom.
- Održavati dobru oralnu higijenu, koja podrazumeva pranje zuba najmanje dva puta dnevno sa zubnom pastom sa 1450 ppm fluorida. Poslije svakog obroka prvo isperite usta vodom, a zube operite nakon pola sata. NE PERITE ZUBE ODMAH NAKON POVRAĆANJA, da ne biste dodatno utrljanje želudačnu kiselinu u zube. Usta prvo isperite vodom ili sredstvom za ispiranje usta, a zube operite poslije pola sata.
- Redovno čistiti prostor između zuba interdentalnim četkicama ili zubnim koncem. Ukoliko prilikom čišćenja desni krvare, to je znak da pranje nije kvalitetno te je možda potrebno uključiti i vodicu za ispiranje usta.
- Kontrolišite unos šećera i hranite se zdravo i kvalitetno. Drage buduće mame, važno je da posvetite više pažnje svojoj oralnoj higijeni, jer time brinete ne samo o svom celokupnom zdravlju, već i o zdravlju svog deteta.