Budite posvećeni svom oralnom zaravlju – ispoštujte sve ono što je do vas.
Intervju: dr. stomatologije Milorad Pena
Milorad Pena, doktor stomatologije, rođen je 1989. u Mrkonjid Gradu. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu, smijer stomatologija 2014. godine u Banjoj Luci. Pohađa doktorskih studija. Nakon nepunih 6 godina rada u javnoj zdravstvenoj ustanovi, zajedno sa svojim timom zubnih tehničara osniva privatnu stomatološku oradinaciju „Dental House“ Banja Luka. Učesnik brojnih kongresa i stručnih usavršavanja u zemlji i inostranstvu.
Dr.stomatologije Milorad Pena je jedan od najuspješnijih mladih stomatologa u BiH. Svoje znanje usavršava svaki dan, a sve u cilju pružanja najkvalitetnijih usluga njegovim pacijentima. Dr. Milorad Pena vlasnik je stomatološke ordinacija Dental House u Banja Luci. Sa ovim mladim i perspektivnim doktorom razgovarali smo o oralnom zdravlju i novitetima u stomatološkoj praksi. U nastavku vam donosimo naš razgovor.
Kako je krenula vaša priča u svijet stomatologije?
Slučajno. Sve do mature osnovne škole gimnazija je bila jedina opcija, međutim u tom periodu sam se preselio u grad gdje je bio veći izbor srednjih škola i odlučim se za medicinsku, smijer zubno-stomatološki tehničar. Zašto, ni sam ne znam. Potičem iz porodice pravnika, otac doktor pravnih nauka , sestra magista, a majka diplomirani pravnik, tako da oni definitivno nisu imali uticaj na moju odluku. Nakon toga, studije stomatologije su bile logičan slijed događaja. Kako je vrijeme odmicalo postao sam sve zagriženiji, tako da danas stomatologija mi nije samo posao. I uvijek vas tjera da idete dalje, da učite, usavršavate se, što mi ne pada teško, pa sam trenutno specijalizant oralne hirurgije, a planiram da nastavim i sa doktorskim studijama koje sam trenutno ostavio po strani.
Šta je vama najvažnije u poslu koji obavljate?
Posvećenost. Trudim se biti maksimalno uključen u svaki slučaj i imati dovoljno vremena za svakog pacijenta, jer kao što kaže jedan naš kolega, ako nemaš vremena da uradiš dobro, kako ćeš imati da uradiš ponovo.
Šta je najvažnije da zaštitimo zdravlje zuba?
Prevencija, tačnije, redovan odlazak kod stomatologa. Kao i svaku drugu obavezu, potrebno je 2 puta godišnje u kalendar uvrstiti ovu aktivnost. Smanjili bismo komplikovanost intervencija kao i broj zuba koji nije moguće izliječiti. Pored toga, usavršiti tehniku pranja zuba, jer što nam je bolje očišćena površina zuba to je manja mogućnost nastanka karijesa od kojeg uglavnom počinju sve tegobe naših pacijenata.
Kada pacijent dođe na pregled, šta je to što odmah primijetite kod njih?
Odnos prema doktoru i odnos koji ima prema svom oralnom zdravlju. Takve stvari mi govore o prethodnom iskustvu, nezadovoljstvu, stepenu povjerenja, odnosno nepovjerenja i određuju mi pristup koji ću da zauzmem u budućem radu.
Zasigurno vam se obraćaju i pacijenti kojima nedostaje kost u usnoj šupljini. Zašto se to događa i kako vi rješavate taj problem?
Jedan od najčešćih razloga resorpcije kosti jeste, nažalost, prerani gubitak zuba. Iako je u danas implantologija toliko napredovala da je vrlo mali procenat onih kod kojih je nemoguće ugraditi implantat. Ja sam ipak više pristalica da se preventivnim mjerama i očuvanjem svojih zuba spriječi potreba za koštanim augmentacijama ili sve popularnijim tzv. zigomatičnim implantatima.
Recite nam iz Vaše dosadašnje prakse koliko to roditelji sa naših prostora vode brigu o dječjim zubima i da li bi se to trebalo podići na viši nivo?
Trudim se da razumijem roditelje, zato ne bih da ih kritikujem, već koristim priliku da im olakšam tako što se trudim da sa djecom ostvarim dobar odnos i zadobijem njihovo povjerenje što je ključno za buduću saradnju. Smatram da bi trebalo sistemski djelovati na podizanje svijesti o oralnom zdravlju, jer je poražavajuća činjenica da još uvijek vlada uvreženo mišljenje da trudnice ne smiju da prime anesteziju kod stomatologa ili da se mliječni zubi kod djece ne popravljaju.
Kako kod male djece stvoriti naviku da četkaju zube?
Budite model učenja dijetetu. Napravite broj obaveza tokom dana među kojima će biti i ovo, dajte mu za početak nagradu (može to biti i aplauz, zagrljaj). Neka to bude zajednička aktivnost porodice, iskoristiite je da se zabavite sa svojim djetetom. Izbjegavajte na početku kazne, vikanja i uslovljavanja. Učinite to zabavnom radnjom.
Da li ste u skorije vrijeme uveli novitete u Vašoj ordinaciji, ako jeste, možete li nam ih navesti i detaljnije opisati?
Digitalna stomatologija je transformisala i našu stomatološku praksu. Ono što je mene “natjeralo” da uđem u svijet intraoralnih skenera, nije uzimanje otiska bez otisne mase i brzina, već planiranje i predvidljivost završnog rada. Kad tome dodamo dentalnu fotografiju i DSD (digital smile design) i komunikacija sa pacijentom je besprijekorna. Prije godinu dana smo “progledali” i u svakodnevnom radu, pored koferdama, koristimo lupe sa 4,5x uveličanjem. Priznajem da sam i sam bio skeptičan po pitanju lupa, ali danas nemam dilemu. Kad se naviknete na rad s njima, više ne znate drugačije.
Možete li nam navesti Vaše planove za budućnost?
Mnogo ih je, ali svi se svode na to da budem bolji u onome što radim.
Koji su vam savjeti za naše čitaoce?
Budite posvećeni svom oralnom zdravlju – ispoštujte sve ono što je do vas. Pronađite stomatologa i ordinaciju u kojoj vam je prijatno otići. Osvijestite važnost zuba, to će vas motivisati na ovo prvo. Strpljenje, ponekad je potrebno da dođete više puta i da ostanete duže, ali zub je najlakše izvaditi, radimo to u vašu korist. Razmislite o prioritetima u svom životu kada odlažete posjetu stomatologu ili izbjegavate skuplje intervenciju, a ulažete u druge materijalne stvari.