Predstavljamo vam dr. Miloša Radulovića, doktora stomatologije – specijalistu.
Osnovne studije završio u Nišu 2006-e godine. Nakon 6 godina rada pri Vojsc upisuje i završava akademske specijalističke studije u Beogradu (smJer oralna implantologija). 2015-e godine osniva ordinaciju MojStomatolog.
Sa dr. Milošom razgovarali smo o novitetima, karakteristikama i uzrocima kvara zuba. U nastavku teksta možete pronaći korisne savjete o dentalnoj medicini.
Možete li nam predstaviti svoj laboratorij? Gdje se nalazi i kada je osnovana?
Ordinacija MojStomatolog je osnovana 2015 te godine na Novom Beogradu i to sa idejom da pruža usluge na nivou porodične stomatologije namenjene svim uzrastima. Trudili smo se da pokrijemo najveći dio usluga koje današnja stomatologija može pružiti, što bi podrazumijevalo usluge kako djeci, tako i starijim pacijentima.
Da li ste u skorije vrijeme uveli novitete u Vašoj ordinaciji, ako jeste, možete li nam ih navesti i detaljnije opisati?
Od posljednjih noviteta koje smo uveli u ordinaciji istakao bih preorijentisanost dijela zaposlenih ka estetskim procedurama u predjelu lica i vrata, i to prije svega u vidu odgovarajuće obuke i adekvatne opreme koja prati takvu vrstu intervencija.
Kada pacijent dođe na pregled, šta je to što odmah primijetite kod njih?
Ono na šta prvo obratim pažnju kada kod pacijenta krenem sa kliničkim pregledom (bez obzira na glavne tegobe koje pacijent iznese) jeste stanje desni i nivo oralne higijene. Ta informacija mi daje neke dalje smjernice u kojem nivou i na koji način pacijent želi da riješava svoj problem ili održava svoje trenutno stanje.
Kako nastaje karijes i kako ga spriječiti ?
Osnovni uzrok kvara zuba, kao i većine drugih problema koje nastaju u usnoj duplji, jesu bakterije. Iako u usnoj duplji postoji veliki broj mikro-organizama (danas se smatra da ih ima više od 700 različitih vrsta bakterija). Velika većina njih nije loša, ali ipak manji procenat jeste i naš tj. Vaš zadatak je da se svakodnevno borite protiv njih. Najprostije rečeno, kvar zuba nastaje tako što bakterije koriste hranu koji mi jedemo i kao produkt svog metabolizma izbacuju kiseline u spoljašnju sredinu. Na taj način pada pH u ustima i kada on padne ispod nekog nivoa (5.5 da budem precizniji), kalcijum iz zuba izlazi u pljuvačku. Međutim, kalcijum ima tu divnu osobinu da, ukoliko se pH vrati u normalne vrijednosti, on se vraća nazad na svoje mjesto. Ovi procesi demineralizacije (izlaska kalcijuma) i remineralizacije (vraćanja kalcijuma u zub) se odvija svaki put kada pojedemo nešto i samo po sebi nije opasno. Oni postaju opasni ukoliko svako malo grickamo nešto (pijemo sokove, kafu, jedemo slatkiše, voće i tome sl.) ne dozvolimo da se pH vrati iznad granice i tako spriječimo da se kalcijum vrati nazad. Ukoliko se ovakve situacije ponavljaju dovoljno često, tada bakterije dopiru do dubljih slojeva zuba, što dovodi do nastanka kvara zuba.
Koje su kvalitete važne za dobrog stomatologa?
Mislim da dobar stomatolog treba da ima dvije bitne karakteristike. Prva je da sagleda svaki problem iz više uglova i sa više aspekata. Problemi koji se javljaju u stomatologiji najčešće su samo dio nekog većeg problema i/ili predstavljaju nešto što izaziva probleme na nekim drugim sistemima u organizmu. Druga karakteristika jeste dosljednost kvalitetu usluga koji jedan stomatolog treba da pruži. U vremenu kada se uvijek mogu naći jeftiniji aparati i materijali, kada se nešto uvijek može odraditi sa nekim izostavljenim korakom u procesu terapije, vrlo je teško ostati istrajan u pruženom kvalitetu usluge, naročito u struci kao što je stomatologija, gdje pacijenti nemaju predstavu o karakteristikama opreme i materijala koje koristimo.
dr Miloš Radulović, doktor stomatologije – specijalista
Ordinacija MojStomatolog
Bul. Arsenija Čarnojevića 84, blok 29, Novi Beograd
T: +381 11 3132 508
M: +381 62 849 07 87