Mladi stomatolog Tarik, član hokejaške reprezentacije BiH: Kad sam imao 13 godina znao sam da ću biti stomatolog

Tarik Ćatović, član hokejaške reprezentacije BiH i stomatolog: Kad sam imao 13 godina znao sam da ću biti stomatolog

Dr.dentalne medicine Tarik Ćatović završio je Stomatološki fakultete u Sarajevu 2021. godine. Zaposlen u Privatnoj stomatološkoj ordinaciji  dr. Azra Kulenović Hodžić u Sarajevu. 


Mladi doktor dentalne medicine Tarik Ćatović je završio 2021. godine Stomatološki fakultet u Sarajevu. Veliki je zaljubljenik hokeja na ledu i bavi se ovim sportom od 2000. godine, a član je hokejaške reprezentacije Bosne i Hercegovine od 2015. godine. Sa dr. Tarikom smo razgovarali o oralnom zdravlju pacijenata, kao i o tome kako se odlučio na to da postane stomatolog?

Kako ste se odlučili za ovu profesiju?

Za moje prvo interesovanje za samu stomatologiju “glavni krivac” je porodični prijatelj i ujedno stomatolog. Interes sam pokazao još u 6-7 razredu osnovne škole, sa nekih otprilike 13 godina, zbog čega sam upisao Srednju zubotehničku školu u Sarajevu a nakon toga i Stomatološki fakultet.

Koliko je važno voditi brigu o dentalnoj higijeni i koliko se na našem području daje značaj tome?

Pa mislim da nam je sve rečeno kroz narodnu poslovicu ‘bolje spriječiti nego liječiti’ što se uveliko odnosi i na dentalnu higijenu i samu stomatologiju, pogotovo ako uzmemo u obzir da mnogi dentalni problemi postaju vidljivi i počinjete ih osjećati i primjećivati tek kada dođu u napredniju fazu, zbog čega je uz dentalnu higijenu jako važna i redovna posjeta stomatologa. Smatram da u tom smislu napredujemo i da su mladi sve više svjesniji toga. Međutim, nažalost ta osviješćenost još uvijek nije na nivou na kojem bi trebala biti.

Kako najbolje održavati higijenu usne šupljine?

Prije svega održavanje higijene usne šupljine treba da bude redovno, te pravilno sprovedeno. Kako korištenjem četkica i paste za zube, konca, interdentalnih četkica te vodice za ispiranje usta, tako i redovnim kontrolama i posjetama stomatologa uz sve potrebne preventivne metode poput zalijevanja fisura, uz čišćenja zubnog kamenca, pjeskarenja i sl.

Koje namirnice bi trebali izbjegavati, a koje izazivaju karijes i na primjer od kojih namirnica najviše žute zubi?

U ovom slučaju 10 od 10 stomatologa će vam reći da trebate izbjegavati slatkiše, gazirana pića, voćne sokove i sl. jer povećavaju rizik nastajanja karijesa, jer šećer dolazi u interakciju sa bakterijama na površini zuba, te procesom fermentacije nastaje kiselina koja je jako štetna po naše zube, te ljepljivu hranu poput smokija i sl. koja duže ostaje na površini zuba i teže se uklanja.

Za kraj imate li neki savjet za naše čitatelje?

Naravno, uz već pomenute redovne kontrole i posjete stomatologu, te redovno i pravilno održavanje higijene usne šupljine, savjetujem da naučite vaše dijete da koristiti slamku prilikom konzumiranja gaziranih pića kako šećer iz pića ne bi mogao doći u izravni kontakt s površinom zuba, te da su “šećeri” bezopasniji ako se jedu za vrijeme ili neposredno nakon obroka, nikad kao samostalan obrok ili međuobrok.

Doktore Tarik Ćatović je zaposlen u PSO dr. Azra Kulenović Hodžić u kojoj možete dobiti sve vrste stomatoloških usluga. Ordinacije ase nalazi na adresi Marcela Šnajdera, Sarajevo. 

Komentariši