Oralno zdravlje – osnova za zdrav i kvalitetan život

RALNO ZDRAVLJE – OSNOVA ZA ZDRAV I KVALITETAN ŽIVOT

Najnovija istraživanja pokazuju da je oralno zdravlje ključno za dobrobit i kvalitetu života ljudi. Da bi se postigli globalni ciljevi oralnog zdravlja, stomatološka profesija ima veliku odgovornost da radi sa preventivnim pristupom koji promoviše zdravlje. Prema Svjetskoj stomatološkoj federaciji (FDI), definicija oralnog zdravlja je „višestruka i uključuje sposobnost govora, osmijeha, mirisa, okusa, dodira, žvakanja, gutanja i prenošenja niza emocija kroz izraze lica sa samopouzdanjem i bez boli, nelagode i bolesti kraniofacijalnog kompleksa. Imajući na umu ovu definiciju, oralno zdravlje je neosporan dio općeg zdravlja i dobrobiti.

Široke posljedice oralne bolesti

Parodontalna bolest je česta u svijetu. Pogađa otprilike 50% odrasle populacije, a prevalencija teškog parodontitisa varira od 10% do 15%. Brojke prevalencije su pozitivno povezane sa starenjem. S obzirom na masivne efekte bolesti, postaje jasno da bi to trebalo da bude pitanje globalne zabrinutosti.

Postoji sve veća naučna podrška za vezu između parodontalne bolesti i nekoliko općih bolesti – na primjer, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i gojaznosti. Tako se oralne bolesti više ne smatraju lokalnim problemima koji zahvaćaju samo usnu šupljinu, već sistemskim oboljenjima s posljedicama po cjelokupno zdravlje.

Istraživanja su također pokazala značajnu povezanost između parodontalne bolesti i kvaliteta života povezanog sa oralnim zdravljem – neovisno o faktorima kao što su dob, spol i drugi stomatološki problemi. Bolest može doprinijeti anksioznosti, niskom samopoštovanju i osjećaju srama i ranjivost.

Oralne bolesti takođe imaju ogroman uticaj sa finansijske perspektive. U 2021. godini, na globalnoj osnovi, ukupni troškovi su se pokazali na 544,41 milijardu dolara, pri čemu su direktni troškovi (mjereni kao troškovi stomatoloških troškova) iznosili 356,80 milijardi dolara, a indirektni troškovi (mjereni kao gubici produktivnosti) 187,61 milijardu dolara. Među oralnim bolestima, parodontitis je bio drugi najveći uzrok globalnih troškova produktivnosti. Teški parodontitis predstavlja 54 milijarde dolara godišnje zbog indirektnih troškova.

Uzroci i prevencija

Stomatološki stručnjaci imaju centralnu ulogu u prevenciji bolesti kroz pristup koji promovira zdravlje zasnovan na znanosti i dokazanom kliničkom iskustvu. Procjena individualnih potreba i stanja i njihov balans zajedno sa naučnom podrškom trebalo bi da bude osnova za uputstva i preporuke pacijenata, stvarajući na taj način najbolju moguću osnovu za usaglašenost pacijenata i dugotrajno oralno zdravlje.

Postoji nekoliko faktora rizika za razvoj parodontitisa. Najvažnije je nakupljanje biofilma plaka duž i ispod ruba gingive. Kontrola i uklanjanje ovog biofilma su od najveće važnosti za održavanje oralnog zdravlja. Stoga je neosporan značaj dobre oralne higijene za prevenciju oralnih bolesti.

Četkanje zuba i interdentalno čišćenje su kamen temeljac za postizanje visokokvalitetne oralne higijene. Interdentalno čišćenje je povezano sa nižim nivoom parodontalne bolesti, a zdravlje parodonta se povećava kako upotreba proizvoda za čišćenje interdenta postaje sve češća. Preporuka proizvoda za higijenu interdenta mora biti posebno prilagođena svakom pacijentu, ali interdentalna četkica i interdentalni konac su poželjni za većinu odrasle populacije.

Postoje konzistentni dokazi da su interdentalne četkice i interdentalni konac najefikasniji proizvodi za uklanjanje interdentalnog plaka. To se navodi iu izvještaju sa 11. Evropske radionice iz parodontologije o primarnoj prevenciji parodontitisa. Prema radu grupe, interdentalne četkice su preferirani izbor za interdentalno čišćenje, dok je konac odlična alternativa kada su mjesta preuska za interdentalnu četkicu. Ovi rezultati su potvrđeni u mnogim analizama u kojima su interdentalne četkice i interdentalni konac pokazali najbolje rezultate u pogledu upale gingive, smanjenja plaka i redukcije džepova.

Iz analiza proizilazi da interdentalne četkice i interdentalni konac, u poređenju sa drugim proizvodima za ručno čišćenje, imaju najveću efikasnost u pogledu uklanjanja plaka i paradontalnih parametara. Svaka preporuka u vezi uređaja za interdentalno čišćenje mora biti prilagođena pacijentima, uzimajući u obzir veličinu i oblik međuzubnih prostora. Osim toga, kada se pacijentima preporuče interdentalne četkice, stomatolozi ih moraju uputiti u vezi s odgovarajućom veličinomd četkice i pravilnim tehnikama.

Zaključak

Aktuelna istraživanja naglašavaju važnost dobre oralne higijene u održavanju oralnog zdravlja i njene posljedice na opće zdravlje i kvalitetu života. Budući da su najčešće oralne bolesti pretežno interdentalne bolesti, preventivni napori moraju uključivati ​​interdentalno čišćenje kao dodatak pranju zuba u svakodnevnoj kućnoj njezi. U postizanju optimalne kontrole plaka i prevenciji paradontalnih oboljenja, interdentalna četkica i interdentalni konac su preferirani proizvodi za većinu odrasle populacije u svijetu.

Komentariši