Najpresudnija stvar u izradi svakog rada jeste međusobna saradnja i razumijevanje tehničara i doktora. Jer samo dobar timski rad može donijeti zaista dobre rezultate.
Pacijenti uvijek prvo posjete stomatologa, i dijagnoze kad je u pitanju oralno zdravlje će pacijentu saopštiti stomatolog. U slaučaju potrebe za pravljenjem zuba, nadogradnjom ili bilo kojom težom intervencijom potrebno je da zubni tehničar napravi možda čak i novi zub. Tada je potrebno veliko znanje tehničara ali i međusobna saradnja doktora i tehničara kao tima. Više o tome u nastavku sa Petrom Mirovićem, zubnim tehničarom.
Recite nam nešto o sebi?
Zovem se Petar Mirović, rodom iz Budve, Crna Gora, al već 15 godina živim i radim u Beogradu. Imam 26 godina i bavim se zubnom tehnikom od svoje 19. godine po raznim Beogradskim laboratorijama, a od prošle godine samostalno radim u svojoj laboratoriji.
Kad ste odlučili da ćete raditi ovaj posao i otkud ljubav prema istom?
Za ovaj posao sam se odlučio nekako nesvesno, ne znajući šta je i šta nosi. Oduvek sam gajio ljubav prema medicini, a moja druga pasija je bila umetnost. Još od malena sam crtao, slikao, pravio neke oblike. Kada je došlo vreme za stručno usavršavanje upoznao sam se sa ovom strukom i tu našao spoj umetnosti i medicine, radim u zdravstvu, a opet nešto stvaram.
Možete li nam opisati šta radi zubni tehničar?
Zubni tehničar kao zanimanje ima dosta grana. Grana za koju sam se ja opredelio se bavi pretežno fiksnom protetikom. To podrazumeva radove koji se cementiraju na brušene zube i trajno se nose u ustima. Stoga kada doktor pripremi zube brušenjem i uzme otisak, šalje ga u laboratoriju gde počinje proces izrade nadoknade. Otisak se prvo naliva gipsom gde izradjujemo radni model. Tehničar dalje priprema patrljke koje kasnije ili skenira ili ručno modeluje nadoknadu zavisi od tipa i opreme koju laboratorija poseduje. Kasnije se na izmodelovanu osnovu nadoknade nanosi keramika kojom dobijamo prirodan izgled zubne nadoknade koja služi da nadomesti nedostatak zuba. Rad tehničar salje u ordinaciju gde se on cementira u usta pacijenta.
Bazirani ste na umjetnošću, možete li nam malo objasniti šta pod tim podrazumjevate?
Da, moj pristup radu je umetnicki, bar ga ja tako dozivljavam, time smatram da treba uvek imati individualni pristup radu, te se truditi ispuniti kako želje pacijenta, tako i norme i estetske i funkcionalne prirodnog zuba. S tim rečeno se svakim radom trudim da pristupim analizi putem dentalne fotografije prilikom čega analiziram ponšanje svetla koje prodire kroz translucentne slojeve zubnog tkiva, pojavu raznih efekata, boja i same unutrašnje kao i spoljašnje morfologije. Nakon cele analize i razumevanja stanja trudim se da savremenim materijalima reprodukujem što je bliže moguće sve aspekte prirodnog zuba, kako svetlosne, tako i morfološke i boje.
Koji su izazovi sa kojima se susrećete u svom poslu?
Najveći izazovi kod mene u poslu jesu vreme i nekada nedovoljno informacija o pacijentu. Za svaki rad je potrebno dovoljno vremena i strpljenja i za analizu i za probu nečega što smo zamislili i samu prepravku ako nismo dobili pravi rezultat. Tu su i finansijske prepreke, ali to je većc druga tema. One nam samo još malo otežavaju da se posvetimo baš svakom radu onoliko koliko bi mogli.
Uloga tehničara u cijeloj priči kod da tako kazem pravljenja zuba je velika, šta Vi mislite o tome?
Slažem se da je uloga velika. Ko god to negira, ne vidi širu sliku, jer na kraju krajeva, ono što pacijent vidi, je proizvod tehničara. Ali treba uzeti u obzir da i mogućnost da tehničar zasija zavisi od same pripreme i planiranja terapeuta, tj. doktora. A možda najpresudnija stvar u izradi svakog rada jeste medjusobna saradnja i razumevanje tehničara i doktora. Jer samo dobar timski rad može doneti zaista dobre rezultate.
Planovi za dalji razvoj laboratorije?
Obzirom da je moja laboratorija jako mlada, tj. na samom početku, razvoj je evidentan i radi se na tome svakoga dana. Cilj je pre svega povećanje posla, kao i kolektiva. Najviše radi mogućnosti pokrivanja više aspekata posla i faza izrade nadoknada. Voleo bih jednog dana da imam tim koji bi mogao samostalno da radi i kreira naš brend. Gde bi se meni mozda otvorile mogućnosti da još dublje udjem u umetničke aspekte posla i posvetim se detaljima maksimalno, kao i da eventualno jednog dana krenem da prenosim svoje znanje kroz razne kurseve i edukacije ako za to bude bilo prostora i mogućnosti. Naravno tu su i planovi unapredjenja tehničkog dela laboratorije sa inovativnim mašinama i alatima
Inovacije prilikom rada su predpostavljam česte, koliko su nove tehnologije u Vašem radu bitne?
Tehnološke inovacije u poslu nisu presudne, ali da jesu dosta bitne i dosta pomažu, negde povećavaju preciznost, negde daju širu sliku, negde možda samo omogućuju brzinu i više slobodnog vremena. Tako da svakako da su bitne i značajne za dalji razvoj. Smatram da treba ići u korak sa vremenom i koristiti sve na pravi način.
Poruka čitateljima.
Za kraj zelim svim čitateljima da poručim da se trude da rade ono što vole. Jer kada čovek radi ono što voli i nema baš osećaj da radi već može da uživa u svakom tom momentu. Nadam se takodje da čitatelji koji nisu iz struke mogu ovim putem da saznaju nesto više o našoj struci, kao i o celom procesu izrade ovakvih nadoknada. Ima tu još dosta detalja koji nisu pomenuti jer bi se onda tekst pretvorio u nešto drugo. Mnogo pozdrava od Perun design dental lab-a.