Petar Pavletić: Savjet roditeljima i kliničarima koji počinju sa radom je strpljenje kod djece

Vremenski organizovati kraće termine te unaprijed isplanirati što ćete toga dana napraviti pa bio to samo razgovor ili upoznavanje.

Danas vam predstavljamo doktora stomatologa Petra Pavletića. Sa Petrom smo razgovarali o dječjoj stomatologiji, te vam u nastavku teksta donosimo kvalitetne savjete koje možete primijeniti kod svoje djece. 

Recite nam malo više o sebi?  

Zovem se Petar Pavletić, rođen u Rijeci 1987. godine. Nakon završene gimnazije u Pazinu, Istri, školovanje nastavljam na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, smjer dentalna medicina. Godine 2012. stičem zvanje doktora dentalne medicine. Po završetku studija zapošljavam se kao stažist na 6 mjeseci u privatnoj praksi u Poreču, preostalih 6 mjeseci specijalističkog staža zaposlen sam u Opatiji u privatnoj poliklinici gdje nastavljam sa radom sve do 2020. U razdoblju COVID-19 krize supruga, koja je također stomatolog i ja odlučili smo se na otvaranje vlastite ordinacije. Od dana 27.9.2021. pa sve do danas voditelj sam privatne prakse DENTALNI STUDIO PAVLETIĆ. Otac sam dvoje djece.

Kada i kako se stvorila ljubav prema stomatologiji?

Ljubav prema dentalnoj medicini počela se stvarati još od mladih dana, bez obzira što sam jedini mediciniran u porodici, mama je frizerka, a tata građevinar. Želja za stvaranjem nečega novog, što će druge činiti sretnima uvijek je bila nit vodilja budućeg usavršavanja, u početku je to bila arhitektura, kasnije stomatologija.  


Kako kod male djece stvoriti naviku da četkaju zube?

Djeca su ogledalo roditelja, ono što vidimo na njima odraz je porodičnih navika i genetske stečevine. Navike se uče i na njima roditelji trebaju prvo raditi kroz igru i smijeh, prije prvog posjeta stomatologu koji bi se trebao dogoditi kod nicanja prvog mliječnog zuba.


Recite nam iz Vaše dosadašnje prakse koliko to roditelji sa naših prostora vode brigu o dječjim zubima i da li bi se to trebalo podići na viši nivo?

Na našim se prostorima briga oko oralne higijene ne provodi na pravi način, što kroz školske i predškolske ustanove, što kroz kadrovske predispozije, mali je broj doktora i higijeničara na našim područjima po glavi stanovnika. Odgovor na pitanje o podizanju na viši nivo o svjesnosti i navikama održavanja oralne higijene nameće se samo po sebi kada vidimo KEP indeks populacije u kojoj živimo, djece predškolske dobi. Svakako dok KEP indeks ne bude blizu nule ili nula, društvo treba poraditi na tome.

Šta savjetujete roditeljima mališana, kada djeca trebaju obaviti prvi pregled, koliko često trebaju posjećivati stomatologa, šta učiniti ukoliko dijete ima strah od pregleda, kako mu pristupiti?

Savjet roditeljima je djecu odvikavati od slatkih noćnih napitaka kao sokova, meda, zaslađenog mlijeka. Prvo upoznavanje sa čišćenjem usne šupljine djeteta počinje sterilnim tamponima laganim masiranjem sluznice usne šupljine i prije pojave prvog zubića. Strahovi u ordinacijama su normalna pojava kod djece, pogotovo što su senzorički hipermotivirana, svjetlom, mirisima i zvukom u ordinaciji. Savjet roditeljima i kliničarima koji počinju sa radom je strpljenje kod djece i isto tako starijih ljudi, koji imaju strah od odlaska stomatologu. Vremenski organizovati kraće termine te unaprijed isplanirati što ćete toga dana napraviti pa bio to samo razgovor ili upoznavanje. Termini moraju biti kraći i u manjem vremenskom razmaku, osoba preko puta vas mora znati i biti upoznata kada će nešto boliti ili neće, to je stvaranje povjerenja prema roditeljima i djeci.

Da li imate neku poruku ili savjet za naše čitaoce?

Savjet za čitaoce bio bi da što god radili, čime se bavili, porodica je uvijek na prvom mjestu. Vrijeme je najvrijednija valuta koju život poznaje, jednom kada ga izgubite, nemoguće ga je vratiti.

Komentariši