Osim estetskog, pjeskarenje zuba ima i medikamentozni efekat
Piše: dr. Izet Hodžić, doktor dentalne medicne
Izet Hodžić, dr. dentalne medicine rođen je u Tuzli, osnovno, srednje obrazovanje i Stomatološki fakultet završio je u Sarajevu. Odmah po završetku fakulteta zaposlio se u struci, a od jula 2021. godine vlasnik je i uposlenik Privatne stomatološke ordinacije”Hodžić” u Ilijašu.
Na zubima se prirodno stvaraju naslage koje zovemo dentobakterijski plak i koji sadržava ostatke hrane, bakterije, vodu i neorganske tvari. To je onaj bijeli sloj koji se stvori par sati nakon pranja zubi. Ako se ne uklanja redovito, ne samo da će dovesti do stvaranja kamenca, gubitka bjeline i lijepog izgleda zubi – nego i do bolesti zuba. Iako je četkanje neizostavno u njezi zuba, dentobakterijski plak ipak nije moguće ukloniti samo kućnim četkanjem. Zato stomatolozi preporučuju dopuniti njegu redovitim pjeskarenjem. O pjeskarenju zuba za časopis DentBiH piše dr. Izet Hodžić, doktor dentalne medicine. Četkanjem zuba i upotrebom zubnog konca te drugih pomogala uklanjamo zaostatke hrane i naslage plaka, međutim povremeno je potrebno podvrdgnuti se profesionalnim metodama uklanjanja zubnog plaka i hiperpigmentacije.
Šta je pjeskarenje?
Pjeskarenje zuba je potpuno bezbolna i neinvazivna metoda čišćenja površine zuba, uklanjanja zubnog plaka i mrlja nastalih kao posljedica konzumiranja kafe, čaja, druge obojene hrane i duhana. Na zube se pod pritiskom izbacuje voda i specijalni pijesak čija mikroabrazivna zrnca imaju najveću ulogu u čišćenju. Pijesku se dodaju arome kao što je mentol usljed čega nakon tretmana pacijent u ustima ima osjećaj svježine. Tretman traje 15-30 minuta u ovisnosti od količine naslaga.
Koji su benefiti pjeskarenja?
Osim estetskog, pjeskarenje zuba ima i medikamentozni efekat. Uklanjanjem naslaga plaka i kamenca sa površine zuba sprječava se razvoj bakterija te nastanak karijesa i pofiče remineralizacija zuba. Pjeskarenje je bezbolna, brza i nježna metoda, te se čišćenjem rubnih dijelova zuba ujedno čiste i površinski džepovi na desnima. Za razliku od izbjeljivanja, pjeskarenje se može izvoditi i na protetskim radovima, a zubi nakon tretmana ostaju glatki i do nekoliko nijansi bjelji. Posebna prednost i benefit ove metode je što nije potrebna anestezija, nema neugodnih vibracija i glasnih zvukova, koji su najčešći izvori straha kod pacijenata.
Postoje li nus pojave pjeskarenja? I ova kao i svaka druga metoda može imati određene nedostatke. Moguće i rijetke nus pojave pjeskarenja su: bol zbog preosjetljivosti zuba i bol zbog upaljenih desni. Bol zbog preosjetljivosti zuba je kratkotrajna i prestaje odmah po kraju tretmana, dok je za upaljene desni neophodno pronaći uzrok i primjeniti adekvatnu terapiju.
Koliko često treba raditi pjeskarenje?
Ne postoji univerzalni odgovor na ovo pitanje. Učestalost pjeskarenja određuje stomatolog redovnim pregledima te sam pacijent. Čim primjetite povećane naslage plaka ili zubnog kamenca vrijeme je za novi tretman, Preporuka je pjeskarenje uraditi i prije ortodonstke terapije, kako bi se detaljno uklonile sve nečistoće. Također i prije izbjeljivanja zuba u svrhu postizanja što boljeg rezultata. Idealni rezultati pjeskarenja postići će se kombinovanjem ove metode sa metodom ultrazvučnog čišćenja kamenca.