U današnje vrijeme sve smo svjesniji značaja preventive i važnosti očuvanja zdravlja nas i naših najbližih, članova porodice i radnih kolega, a naravno i pacijenata. Iz tog razloga nužno je provoditi propisane higijensko-preventivne mjere kako bi se zaštitili. Zaštita se postiže provođenjem dezinfekcije i sterilizacije. Postupak dezinfekcije se primjenjuje na rukama, ali i na manjim i većim površinama, te na instrumentima. Dezinfekcijske metode se u dentalnoj praksi dijele na mehaničke, fizikalne i hemijske (od četkanja, pranja, sušenja, pa sve do upotrebe dezinficijenasa i antiseptika). Najčešća greška se dešava kod pogrešno odabranog sredstva za dezinfekciju. Odabiru se sredstva koja nemaju dokaze o kvaliteti (europske norme) ili se koriste nepravilne koncentracije pri spravljanju, odnosno nestručna aplikacija proizvoda. Zato je tu vrlo važna uloga dentalnog asistenta koji treba poznavati postupke dezinfekcije. Pri izboru metode treba voditi računa o tome da se unaprijed zna šta želimo postići dezinfekcijom i da li metoda koja će se koristiti može ispuniti taj zahtjev, te da li se predmet ili materijal smije podvrgnuti toj metodi. U praksi je najzastupljeniji hemijski metod dezinfekcije i gotovo je nezamislivo ne primjenjivati dezinficijense u svakodnevnom životu, kako u profesionalnom smislu, tako i u privatnom (za dezinficiranje raznih površina u domovima).
Hemijska dezinfekcijska sredstva
Dobar dezinficijens mora imati sljedeće osobine:
- Širok spektar djelovanja
- Potvrda kvaliteta (europske norme)
- Brzo djelovanje na sobnoj temperaturi
- Postojan u dodiru sa predmetima
- Kompatibilan sa različitim materijalima
- Ne smije biti korozivan, zapaljiv ili eksplozivan
- Trebao bi imati ugodan i osvježavajući miris
- Biti topiv u vodi
- Imati jednostavnu primjenu
- I biti ekološki prihvatljiv
Osnovna podjela je na anorganska i organska dezinfekcijska sredstva. U prva spadaju sumporna i borna kiselina, vodikov peroksid, kalijev permanganat, hlor i spojevi hlora, itd. Dok u organska spadaju između ostalog alkoholi, aldehidi, fenoli.Vrlo učinkovita hemijska dezinfekcijska sredstva za živa tkiva su opasna, te ih mogu oštetiti, stoga se koriste samo za dezinfekciju predmeta ili površina. Iz tog razloga hemijska sredstva za dezinfekciju dijelimo na sredstva za instrumente, površine, ruke i kožu. Zato je važno da pri odabiru dezinficijensa znamo njegovu namjenu i djelotvornost, te odnos prema materijalu koji se dezinficira.
DEZINFEKCIJA MALIH POVRŠINA
Sprovodi se sredstvima koja ispunjavaju uslov brze djelotvornosti i za kratko vrijeme osiguravaju dezinfekciju, te su ugodnog mirisa i ne uzrokoju moguće inhalatorne probleme. Neinvazivno i sigurno sredstvo koje se može koristiti u blizini pacijenta je mikrozid® AF liquid, dezinficijens na bazi alkohola širokog spektra sa brzim početkom djelovanja. Obezbjeđuje baktericidno, tuberkulocidno, virucidno i antifugicidno djelovanje. Njegova djelotvornost potvrđena je europskim normama (EN13727, EN16615, EN14348, EN13624, EN16615, EN14476).
DEZINFEKCIJA POVRŠINA OSJETLJIVIH NA ALKOHOL
Sredstvo koje ispunjava ovaj uslov ne smije biti na bazi alkohola inače će uništiti osjetljive materijale poput kože, skaja, akrilatnog stakla, a isto tako treba da obezbijedi dezinfekciju. Za ove površine preporuka je mikrozid® sensitve liquid, dezinficijens bez alkohola. „Stručnjak“ za osjetljive površine sa izvanrednom kompatibilnošću sa materijalima, pa čak se s njim mogu tretirati i osjetljive ultrazvučne glave. Njegova djelotvornost također je potvrđena europskim normama (EN13727, EN16615, EN13624, EN16615, EN14476).
DEZINFEKCIJA VELIKIH RADNIH POVRŠINA
Velike radne površine, poput podova zahtjevaju posebnu pažnju, najviše iz razloga što se kompletna prostorija čisti i dezinficira prije početka i na kraju radnog vremena. Izuzetno u uslovima kada je stomatološka intervencija bila kompleksna. Koncentrat na bazi kvarternih amonijum jedinjenja, koje ima baktericidno, tuberkulocidno, virucidno i antifugicidno djelovanje, pa čak i djelotvornost protiv MRSA-e jeste terralin® protect, proizvod čiji je kvalitet također potvrđen europskim normama. Ili ukoliko više vjerujete preparatima na bazi aktivnog kisika onda je preporuka perform®
DEZINFEKCIJA INSTRUMENATA
Izuzetno važan korak u sigurnom radu stomatološke ordinacije je i ispravna dezinfekcija instrumenata. Kvalitetni i sigurni dezinficijensi čiji je kvalitet dokazan europskim normama jeste linija gigasept® proizvoda, koji nude visoku profesionalnu sigurnost za vaše instrumente: gigasept® pearls, gigasept® AF forte, gigasept® Instru AF. Koji proizvod odabrati zavisi o toga da li želite da dezinficirate crijeva i metalne instrumente, ili su upitanju hirurški instrumenti ili ipak želite dezinficirati termolabilne instrumente.
Najbolji higijenski uslovi postižu se uz jaku generaciju Schülke dezinficijenasa. Schülke je proizvođač iz Njemačke, koji preko 130 godina u središtu zanimanja ima upravo higijenu i jedan je od lidera na međunarodnom tržištu u oblasti higijene, prevencije infekcije i očuvanja higijene. Misija kompanije je ŠTITIMO ŽIVOTE ŠIROM SVIJETA jer mikroorganizmi ne poznaju granice. Schülke proizvodi su PLUS u prevenciji infekcija.