Radiološke metode u dentalnoj medicini

Piše: Ivona Musa Leko, dr. stom., spec. oralne medicine i parodontologije

Ivona Musa Leko rođena je 1978.godine u Mostaru gdje završava osnovnu školu i Gimnaziju fra Grge Martića. 1997.godine upisuje Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Zbog izvrsnih rezultata na prijemnom ispitu dodjeljuje joj se državna stipendija Republike Hrvatske.Tokom studiranja aktivno učestvuje i u naučnom radu. 2002. godine dobiva Rektorovu nagradu za najbolji studentski naučni rad objavljen u ”Acta Stomatologica Croatica”, koji je iste godine prezentirala na međunarodnom kongresu  EMBEC'02 u Beču. 2004.godine diplomira na katedri za mobilnu protetiku,te stiče zvanje doktora stomatologije.Iste godine se zapošljava u Poliklinici Musa u Mostaru. Učestvuje u kontinuiranoj stručnoj edukaciji. 2009.godine počinje sa specijalizacijom na katedri za bolesti usta i parodontologije na Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu,u trajanju od 3 godine. 2012. godine polaže specijalistički ispit i stiče titulu specijalist oralne medicine i parodontologije. Od 2005.godine je član  Stomatološke komore Federacije Bosne i Hercegovine, u kojoj 2012.godine postaje član odbora. 2014.godine upisuje doktorski studij ”Biomedicina i zdravstvo” na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. 2014.godine bira se u naučno-nastavno zvanje asistenta na katedri za Bolesti glave i vrata,polje kl ničke medicine nauke,grana stomatologija i oralna hirurgija na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Osim svoje specijalnosti bavi se i estetskom stomatologijom, stomatološkom protetikom. Poseban interes pokazuje u edukaciji populacije o zdravlju oralne šupljine primjenom različitih tehnika održavanja oralne higijene.

Rentgentska dijagnostika je pored anamneze i kliničkog pregleda osnovna dijagnostička metoda u dentalnoj medicini. Različiti rentgenski snimci daju nam uvid u anatomske strukture i određene patološke procese na zubima i čeljusti koji nisu vidljivi golim okom. Većina kirurških, parodontoloških, ortodontskih i protetskih terapeutskih postupaka je nemoguća bez dobre rentgenske dijagnostike. Digitalizacijom rentgenskog snimanja smanjena je količina štetnog zračenja kojem je pacijent bio izložen pri snimanju starijim generacijama analognih dentalnih rentgenskih aparata.

Ortopantomogram – digitalni rendgenski snimak gornje i donje čeljusti Ortopantomogram (ortopan) je digitalni rendgenski snimak gornje i donje čeljusti na kojem su prikazani svi zubi i pripadajuća alveolarna kost. Ovaj snimak se smatra polaznom točkom svakog ozbiljnijeg stomatološkog zahvata. Daje nam uvid u sve strukture gornje i donje čeljusti. Osim zuba i alveolarne kosti na njemu se vide i maksilarni sinusi, dno nosne šupljine, čeljusni zglobovi, kanal mandibularnog živca. Na ovom snimku možemo vidjeti prekobrojne zube ili zube koji nedostaju, impaktirane i retinirane zube. Također je moguće dijagnosticirati različite patološke procese kao što su tumori, ciste i patološki procesi na korijenu zuba. Parodontološke promjene kao što je parodontitis u narodu zvani ”parodontoza” najbolje se može dijagnosticirati ovo jednostavnom metodom

ORTOPANTOMOGRAM – ORTOPAN

Radioviziografija (Rvg)

Radioviziografija (Rvg) je ciljani digitalni rentgenski snimak jednog do dva susjedna zuba na kojem se detaljno vide snimane strukture. Na rvg snimku precizno su prikazane konture zuba, parodont i koštano tkivo oko zuba. Dobro su vidljivi korjenski kanali, pa se ovaj snimak najčešće koristi za dijagnozu perapikalnih i parodontnih apscesa, te u terapiji istih. Pri snimanju rvg snimka pacijent je izložen minimalnoj količini radiološkog zračenja, te se ova metoda primjenjuje i po nekoliko puta tijekom endodontskog liječenje kako bi se što točnije odredila dužina i oblik liječenih korjenskih kanala kao i kako bismo provjerili rezultat našeg liječenja.

RVG SNIMAK

RVG SNIMAK

Osnovna razlika između ortopana i radioviziografije je u veličini snimanog područja i preciznosti prikaza. Dok na ortopanu imamo prikaz svih zuba i okolnih struktura općenito, na rvg vidimo precizno svaki detalj snimanog područja koje najčešće obuhvaća do 2 susjedna zuba.

CBCT

CBCT je najnaprednija digitalna metoda koja prikazuje 3d stanje svakog pojedinačnog zuba i svih potpornih struktura. Pomoću posebnih softwera snimak se može pregledati u sve tri dimenzije, te odrediti točan polažaj zuba, gustoću kosti, izmjeriti debljinu i visinu kosti, odrediti oblik i položaj određenih patoloških promjena. Jednostavnim pokretima miša prolazi se kroz trodimenzionalni prikaz svih snimanih struktura. Primjenjuje se u dijagnostici i planiranju terapije složenijih stomatoloških zahvata: planiranje implantata, kirurško-ortodontska terapija impaktiranih zuba, terapija rascjepa alveolarnog grebena i nepca. Ova metoda snimanja omogućava i primjenu kompjutorski vođene implantologije.

CBCT – CONE BEAM CT

CBCT – CONE BEAM CT

Osim opisanih rentgenskih snimaka u dentalnoj medicini se koriste još neke vrste rentgenskih snimaka kao što su lateralni i anteroposteriorni kraniogram za procjenu osealnih ortodontskih anomalija, rentgen šake za procjenu rasta i razvoja djeteta prije određenih ortodontskih zahvata, te još nekoliko manje čestih specijaliziranih rentgenskih snimaka.

Komentariši