Jako je bitno naglasiti važnost stomatološkog pregleda koji je zapravo totalno bezbolan, a daje nam ogroman broj podataka kako o opštem tako i o oralnom zdravlju pacijenata.
Dr. stomatologije Radmila Milić od početka studija maštala je u budućnosti da ima svoju ordinaciju. Njena želja se ostvarila i danas je vlasnica ordinacije Radix u Brčkom. Sa dr. Radmilom smo razgovarali i u nastavku donosimo naš intervju.
Predstavite nam malo svoju ordinaciju, koliko već postojite, koliko imate uposlenih, kako je tekao Vaš razvoj od samog početka pa do danas ?
Stomatološka ordinacija “Radix” je ordinacija koja posluje dvije godine, na adresi Branislava Nušića 28 u Brčkom. Zasad u ordinaciji su zaposlene dvije doktorice, i doktorica spec. iz Beograda koja ordinira povremeno radi sprovođenja ortodontske terapije. U enterijer ordinacije je uloženo mnogo truda i još više ljubavi. Od početka studija sam maštala o tome da u budućnosti imam svoju ordinaciju i mogu reći da sam vrlo mlada postigla taj cilj i osamostalila se što nije bilo nimalo lako. Prije toga sam 4 godine radno iskustvo sticala u dobro poznatoj ordinaciji “Burgermajster” i to mi je pomoglo da sada budem tu gdje jesam. Zadovoljan pacijent je moj prioritet a zdravi zubi i lijep osmijeh je ono što me motiviše za daljim usavršavanjem. Sama profesija je jako zahtjevna i teška. Morate voljeti stomatologiju da bi bili uspješni na tom polju jer samo ako radite posao koji volite vi u suštini ne radite niti jedan dan, samo uživate u novim izazovima.
Koliko često ljudi posjećuju stomatologa?
Preporuka je da se stomatolog posjećuje na nekih godinu dana ako su zubi na prethodnoj kontroli bili zdravi i bez promjena, a plombe u dobrom stanju. Svakako, u zavisnosti od cjelokupnog zdravlja pacijenata, donosimo zajedničku odluku na koliko mjeseci bi bilo dobro da pacijent dođe na pregled. U današnjem modernom i brzom svijetu, odlično je postojanje programa uz čiju pomoć šaljemo podsjetnike pacijentima sa njihovim terminima. Jako je bitno naglasiti važnost stomatološkog pregleda koji je zapravo totalno bezbolan, a daje nam ogroman broj podataka kako o opštem tako i o oralnom zdravlju pacijenata.
Možete li nam otkriti kako izbijeliti zube, koji je najprirodniji način za to?
U svojoj okolini možete pronaći sastojke i prehrambene artikle koji vaše zube mogu učiniti svjetlijim. Najčešće su to soda bikarbona, limunska kiselina, jagode, kora od narandže, jabukovo sirće , aktivni ugalj i dr. Jedan od najčešće spominjanih načina kako prirodno izbijeliti zube je uz pomoć sode, soli i sirćeta. Njihovom mješavinom nastat će pasta kojom možete oprati zube dva do četiri puta mjesečno. Nemojte pretjerivati da ne bi oštetili gleđ zuba. Ipak, pravi efekat izbjeljivanja zuba dobićete u stomatološkoj ordinaciji uz upotrebu preparata namijenjenih za ovu svrhu i uz stručni nadzor stomatologa. Stomatološki preparati za izbjeljivanje zuba sadrže mnogo veće koncetracije aktivne komponente koje izbjeljuju vaše zube.
Kako nastaje karijes i kako ga spriječiti ?
Karijes je druga najrasprostranjenija bolest na svijetu, a principi njegove prevencije su jako jednostavni. Potrebno je da samo adekvatno održavamo oralnu higijenu i idemo redovno na stomatološke preglede. U usnoj duplji postoji veliki broj različitih vrsta bakterija, neke od njih nemaju negativnog uticaja na zubno tkivo dok postoji i ona vrsta bakterija koje u kontaktu sa šećerima i ostacima hrane formiraju kiseline koje dovode do rastvaranja gleđi zuba, pri čemu nastaje šupljina u zubu koju nazivamo karijesom. Sprječavanje nastanka karijesa je kompleksno jer zahtijeva promjenu životnog stila, pravilno pranje zuba dva puta dnevno kao i prostora između njih uz redovne stomatološke preglede.
Kako najbolje održavati higijenu usne šupljine?
Pravilno održavanje oralne higijene se sastoji iz pranja zuba mekom četkicom i pastom za zube sa fluordima, uz upotrebu sredstava za čišćenje prostora između zuba. Za prednje zube koristimo zubni konac, a za bočne interdentalne četkice. Jako bitna stavka je i čišćenje jezika. Bitno je naći održiv način za održavanje oralne higijene jer svakodnevne obaveze i stres koji donosi život često utiču negativno na njegovanje i zdravlje zuba.
Koje namirnice bi trebali izbjegavati, a koje izazivaju karijes i na primjer od kojih namirnica najviše žute zubi?
Ne podržavam izbjegavanje namirnica, prije bih rekla da je bolje da rjeđe konzumiramo hranu ili napitke koji mogu djelovati negativno na zdravlje zuba. To su uglavnom gazirani napici koji su puni šećera, lizalice i bombone koje se duži vremenski period otapaju u ustima i podižu pH vrijednost usne duplje koja pogoduje razmnožavanju bakterija. Adekvatnom oralnom higijenom, može se smanjiti bilo kakav negativan utjecaj hrane i pića, što na zdravlje zuba tako i na njihovo prebojavanje.
Da li ste u skorije vrijeme uveli novitete u Vašoj ordinaciji, ako jeste, možete li nam ih navesti i detaljnije opisati?
Bazirali smo se na moderan i savremen pristup stomatologiji, naravno gdje iza svakog rada stoji struka, znanje i praktičan rad. Najnovije što smo uveli su ortodonske folije. Ortodontske folije za ispravljanje zuba napravljene su od tanke, providne medicinske plastike (poliuretan), za razliku od klasičnih fiksnih proteza koje se sastoje od metalnih bravica, lukova i elastičnih gumica. Još ih nazivamo i alajneri ili providne/nevidljive folije za zube. Uz pomoć ortodonskih folija na komforan, diskretan i udoban način možete riješiti problem nepravilnog položaja zuba. Folije su glatke na dodir, udobne za nošenje, te podsjećaju na retejnere koji se nose nakon terapije fiksnim ortodontskim aparatom. Ovaj sistem ispravljanja zuba postaje sve popularniji među pacijentima zbog mogućnosti ispravljanja anomalija, a da taj proces bude neprimjetan. U planu smo ove godine uvesti još neke novitete ali neću ih sada pominjati dok ih ne realizujemo potpuno.