Šećer i ostaci hrane na zubima podloga su za razvoj bakterija i na kraju dovode do karijesa i ostalih bolesti u usnoj šupljini.
Intervju: Sara Krog, stomatolog
Sara Krog rođena je u Koprivnici 17.10.1996. godine. Nakon završene Prirodoslovno-matematičke gimnazije u Križevcima upisala je studij Dentalne medicine na Medicinskom fakutetu u Splitu. Tokom studija dobitnica je Dekanove nagradu za 2. godinu fakulteta i priznanja za izvrsnost tokom svih 6 godina studija. Godinu dana nakon studija otvorila je svoju privatnu ordinaciju dentalne medicine u Križevcima.
Zdravi zubi su veoma važni za cjelokupno zdravlje organizma. Kako da održavamo naše zube i zaštitimo ih od karijesa reći će nam naša današnja sagovornica Sara Krog, stomatolog.
Za početak nam se predstavite i recite nam nešto više o Vašim počecima ukarijeri?
Moje ime je Sara Krog. Od rođenja živim u Križevcima, malom prigorskom gradu u blizini Zagreba. Oduvijek sam htjela biti zubarka, sjećam se da sam još kao mala, sa samo 7 godina pričala da kad odrastem želim biti zubarka. Upisala sam tako Studij Dentalne medicine na Medicinskom fakultetu u Splitu 2015. godine i tako započela svoj put prema ostvarenju sna. Na studiju sam dosta žrtvovala svoj privatan život kako bi bila što uspješnija i stekla što više znanja i iskustva. Dobitnica sam Dekanova nagrade i nagrade za izvrsnost što govori da je prosjek svih 6 godina studija bio odličan. U obitelji se nitko ne bavi stomatologijom, tako da sam od treće godine studija volontirala u raznim ordinacijama kod vrhunskih kolega što mi je puno pomogla u daljnjem razvoju znanja i vještina
Zašto se zubi kvare, da li je to zato što ih ne čuvamo ili radi genetike?
Glavni neprijatelj zubi je šećer. Šećer i ostaci hrane na zubima podloga su za razvoj bakterija i na kraju dovode do karijesa i ostalih bolesti u usnoj šupljini. Zato je u stomatologiji vrlo važna prevencija koja se sastoji od četkanja zubi 2 puta dnevno, pravilna i uravnotežena prehrana i redovita kontrola kod izabranog doktora dentalne medicine. Naravno da je genetika jedan od faktora kod nekih bolesti usne šupljine, ali zato smo mi stomatolozi tu da educiramo naše pacijente.
Koje intervencije vršite i ko su Vaši pacijenti? Kakva su Vaša iskustva u radu sa djecom?
U vlastitoj ordinaciji vršimo sve vrste intervencija jer smo polivalentna stomatološka ordinacija. U ordinaciji nam dolaze svi uzrasti pacijenata, ali nešto najbrojniji pacijenti su upravo djeca. Najviše djece dolaze u moju ordinaciju nakon projekta ZUBIĆ koji sam pokrenula još 2021. godine. Projekt ZUBIĆ bavi se edukacijom djece i mladih o važnosti održavanje pravilne oralne higijene i oralnom zdravlju. Na djeci zanimljiv način preko različitih prezentacija, edukativnih igra i radionica educirala sam djecu o pravilnom održavanju oralne higijene i pravilnoj prehrani s ciljem prevencije karijesa i smanjenja dentalnog straha. Također smo proveli dva događaja na trgu u Križevcima gdje smo imali veliki odaziv djece na premazivanju zubića i druženju s maskotama i zubić vilom. Zaključno je projekt bio uspješan i na to sam stvarno ponosna. Tako da u svojoj ordinaciji s djecom imam samo pozitivna iskustva, svaki mali pacijent dolazi prvo na pregled i upoznavanje, nakon toga na daljnu obradu usne šupljine.
Koliko je važno da stomatolozi prate savremene tokove da bi pacijentima mogli da pruže najbolje moguće usluge?
Smatram da je to vrlo važno. Stomatologija danas vrlo brzo napreduje i moramo biti u toku s napretkom ukoliko želimo svojim pacijentima pružiti vrhunsku uslugu. Osobno svakih par mjeseci obavezno prisustvujem nekoj edukaciji, bila to edukacije Hrvatske komore dentalne medicine ili van toga. Također volim poslušati savjete starijih kolega, ali volim gledati prema naprijed i raditi kako ja mislim da je najbolje i vjerujem sebi. Dosad me to vodilo u pravom smjeru, nadam se da će tako biti i u buduće.
Kako edukujete Vaše pacijente o važnosti oralne higijene?
Svaki pacijent koji uđe u moju ordinaciju prođe edukaciju o pravilnom četkanju zubi, također pokazujem na modelu kako pravilno četkati i koju četkicu koristiti. Nakon toga slijedi objašnjenje koju pastu koristiti za pojedinog pacijenta i koliko paste koristiti. Zatim ostala sredstva za održavanje oralne higijene: konac za zube, interdentalne četkice i strugač za jezik. Pacijentima je vrlo važno educirati o pravilnom održavanju oralne higijene jer pravilnom higijenom možemo puno toga prevenirati.