Stomatologija je jedna od najvažnijih grana medicine koja nam omogućava da očuvamo zdravlje i ljepotu naših zuba i usne duplje.
Intervju: spec.dr Saša Dabić, , oralni hirurg – implantolog, predsjednik Komore doktora stomatologije Republike Srpske
Spec.dr. Saša Dabić završio je Stomatološki fakultet u Banja Luci, a specijalističke studije na Stomatološkom fakultetu u Beogradu na Klinici za oralnu hirurgiju. Učesnik je i organizator brojnih kongresa i stručnih usavršavanja u zemlji i inostranstvu. Posjeduje dugogodišnje iskustvo na području dentalne implantologije. Licencirani je predavač renomirane austrijske firme W&H, za proizvodnju medicinske opreme, koja se koristi u implantologiji. Od 2016. do 2019. godine bio je predsjednik Udruženja stomatologa Republike Srpske.
Implantologija je jedna grana stomatoogije koja se bavi ugradnjom zubnih implantata u vilice pacijenta kao zamjenu za izgubljene zube. Ova tehnika je vrlo popularna i uspješna u stomatološkoj praksi, a pruža pacijentima mnoge prednosti u odnosu na tradicionalne metode nadomještanja zuba. O implantologiji i drugim temama iz stomatologije razgovarali smo sa Sašom Dabić, oralnim hirurgom, implantologom.
Za početak nam recite kada se javila ljubav prema stomatologiji? I predstavite nam Vašu ordinaciju?
Ljubav prema stomatologiji se javlja po završetku gimnazije, kada sam se još dvoumio da li da upišem studije medicine ili stomatologije. Stomatologija je prevagnula jer je jedna od grana medicine koja predstavlja spoj umnog i manuelnog, gdje vi kao ljekar imate priliku odmah da vidite sreću na licima pacijenata znajući da ste riješili problem zbog kojeg vas je posjetio. Naša zdravstvena ustanova je osnovana u oktobru 2013. godine i ove godine proslavljamo mali jubilej u vidu deset godina postojanja. Mi smo specijalistička ambulanta za oralnu hirurgiju i implantologiju i poznati smo kao brend pod čijim se krovom ugrađuje veliki broj implantata i rješavaju brojni zahtjevni implantološki slučajevi. U našoj ordinaciji ordiniraju četiri doktora stomatologije i jedan doktor medicine kao specijalistički konsultatnt. Pored oralnog hirurga, implantologa, kod nas su zaposleni specijalista stomatološke protetike, kao i specijalisti ortopedije vilica i specijalista za kožne bolesti. Naš svakodnevni posao je nezamisliv bez naših vrijednih dentalnih asistenata, kojih je šestoro. Pravilna organizacija posla, profesionalnost, edukovanost i stručnost zaposlenog kadra je ono što nas je pozicioniralo u sam vrh bosanskohercegovačke stomatologije.
Da li se implantologija mijenja? Koliko se razlikuje implantologija danas od one sa početka njenog razvoja?
Naravno, implantologija kao najmlađa grana stomatologije koja egzistira već nekih četrdesetak godina, doživjela je brojne promjene od samog nastanka pa do današnjih dana. Pojava implantologije je u stomatologiju i uopšte u živote naših pacijenata donijela velike pozitivne promjene, uzevši samo u obzir mogućnost rješavanja totalnih bezubosti, gdje danas pacijenti mogu da uz pomoć dentalnih implantata ostave svoje mobilne protetske radove i u potpunosti pređu na fiksne radove, koji im daju jednu veću sigurnost i boljitak u smislu poboljšanja kvaliteta života. Takođe, sam dizajn današnjih implantata omogućuje našim pacijentima postoperativno izradu privremenih fiksnih nadoknada, što takođe predstavlja veliki komfor za naše pacijente.
Recite nam koliko je edukacija važna u tom polju?
Edukacija je najvažniji segment u profesionalnom životu jednog doktora stomatologije. Osnovne i specijalističke studije predstavljaju ulaznu kartu u profesionalan život jednog stomatologa, čime učenje i napredovanje u struci ne prestaje, nego naprotiv počinje, ukoliko želite da budete u samom vrhu posla kojim se bavite. Srećom danas je edukacija nikad dostupnija, što putem online edukacija ili različitih specijalizovanih web portala, gdje ste u mogućnosti da putem linka pratite najbolja i najpoznatija lica stomatologije i učite od njih. Kao što sam i spomenuo na početku, stomatologija predstavlja spoj umnog i manuelnog, te su edukacije nezamislive bez hands on kurseva gdje ste vi u mogućnosti da izvodite različite vrste operacija na simulacionim modelima, te na taj način stičete vještine, koje će te sutra primjenjivati u svom poslu. Dakle, edukacija je trajna i mora da ima kontinuitet, ukoliko mislite da svakodnevno napredujete u svom poslu.
Šta učiniti kad se bol zuba javi, s obzirom da je prevencija bola nemoguća? Dakle, kako reagovati kada počne bol?
Prevencija bola zuba je moguća ukoliko redovno posjećujete doktore stomatologije, jer će se upravo na takvim pregledima moći ustanoviti eventualno postojanje određenog obolenja koje u budućnosti može dovesti do nastanka bola i na taj način mi preveniramo njegov nastanak. Međutim, svjedoci smo vremena u kojem živimo, da većina naših pacijenata se obraća stomatologu onog momenta kada se bol javi i tad je rješavanje problema koji je i doveo do nastanka boli, komplikovaniji. U tom slučaju pacijenti se obavezno moraju javiti svom stomatologu, koji će uz postavljanje adekvatne dijagnoze, primjeniti i određenu terapijsku proceduru. Ono što bih savjetovao naše pacijente da nikako sami na svoju ruku ne provode određenu terapiju ( konzumiranje antibiotika, postavljanje obloga od svega i svačega itd ).
Koliko ste u prilici da pratite nove trendove i inovacije kojima nas obasipa i struka i nove tehnologije?
Često sam u prilici da posjećujem u toku godine veliki broj naučno-stručnih skupova, kongresa, simpozijuma, što kao slušalac, često i kao aktivni predavač i smatram da je to najvažnija karika u profesionalnom životu jednog stomatologa. Najopasnije je da se čovjek zatvori u svoja četiri zida i misli da je najpametniji i da mu ne treba nikakav vid dodatne edukacije. Ove godine bih izdvojio i prisustvo najvećem sajmu stomatologije, koji se svake druge godine održava u njemačkom gradu Kelnu, gdje ste u mogućnosti da vidite sve ono što nudi moderna stomatologija po pitanju i opreme i novih naučnih saznanja. Takođe, dok pišem ovaj tekst, pripremam se i za sutrašnje putovanje za Brazil na jedan od svjetkih kongresa, koji se nadam da ce ispuniti sva moja očekivanja i omogućiti mi da steknem nova saznanja na polju oralne hirurgije i implantologije.
Za kraj, imate li neku poruku za naše čitaoce?
Moja poruka našim čitaocima jeste da pažljivo biraju svog stomatologa, da moraju da imaju ogromno povjerenje u njega, da ga redovno posjećuju i da je ta veza na relaciji ljekar-pacijent neraskidiva.