
Beba se rodi bez vidljivih zuba u ustima. Međutim, kod novorođenčeta postoji 20 potpuno formiranih mliječnih zuba ili primarnih zuba koji leže ispod desni. Ti se zubi otpuštaju i ispadaju u dobi od 6 do 10 godina kako bi ustupili mjesto zubima odraslih.
Mliječni zubi nastaju kroz bebine desni tokom prvih nekoliko godina života. Do dobi od 2,5 do 3 godine djete bi trebalo da ima 20 mliječnih zuba. Mliječni zubi nastaju u sljedećem slijedu:
Četiri prednja zuba, središnji sjekutići, prvi su zubi koji se pojavljuju (po dva u svakoj gornjoj i donjoj čeljusti) i počinju se pojavljivati već šest mjeseci nakon rođenja.
Dalje, dva bočna sjekutića u gornjoj i donjoj čeljusti rastu uz središnje sjekutiće i vremenom kada dijete napuni 15 mjeseci, obično imaju čitav set od osam sjekutića – grickanja ili rezanja zuba.
Nakon toga pojavljuju se prvi kutnjaci koji pomažu djetetu da melje hranu. Izbijaju dva prva kutnjaka u svakoj čeljusti i postavljaju se jedan prostor dalje od sjekutića kako bi omogućili prostor da očnjaci narastu između njih. Prvi kutnjaci trebali su se razviti oko dobi od 19 mjeseci.
Zupčani zubi slijede, pri čemu se dva obično pojavljuju u svakoj čeljusti do dobi od 23 mjeseca. Ti se zubi koriste za kidanje i omogućuju djetetu da upravlja više teksturiranom hranom.
Konačno, pojavljuju se drugi kutnjaci, opet dva na gornjoj čeljusti i dva na donjoj čeljusti i kompletiraju skup od 20 mliječnih zuba u dobi oko 27 mjeseci.
Opća vremenska linija za razvoj mliječnih zuba
Obrazac pojavljivanja mliječnih zuba može varirati od djeteta do djeteta, ali općenito, primjenjuje se sljedeća vremenska shema:
U dobu od 15 mjeseci obično je prisutno 8 zuba
U dobu od 19 mjeseci obično je prisutno 12 zuba
Oko 23 mjeseca obično je prisutno 16 zuba
U dobu od 27 mjeseci obično je prisutno 20 zuba
Nakon što je skup primarnih zuba dovršen, djetetove čeljusti rastu kako bi se napravilo mjesta za trajne zube koji se počinju pojavljivati oko 6. godine života. Mliječni zubi tada počinju se gnojiti tijekom sljedećih 6 godina i zamjenjuje ih čitav niz stalnih zuba u dobi od približno 12 godina.
Briga o mliječnim zubima
Iako su mliječni zubi privremeni, i dalje ih treba čuvati bez propadanja zuba i zahtijevati pažljivo održavanje. Propadanje zuba može se pojaviti vrlo rano u životu bebe, a naziva se “propadanje zuba u bočici”. Ovo se stanje događa ako su bebi zubi često izloženi slatkim tekućinama.
Načini za sprečavanje propadanja mliječnih zuba slični su onima za sprečavanje propadanja zuba kod odraslih i uključuju održavanje dobre oralne higijene i ne dopuštaju djetetu da zaspi s bočicom koja sadrži formulu, voćne sokove ili zaslađene tekućine.
Zdravi mliječni zubi pomažu djetetu da jede, žvače i govori normalno, a pokvareni zubi mogu ometati djetetovu sposobnost da normalno jede, što utječe na rast i razvoj. Uz to, propadajući primarni zub može dovesti do infekcije koja može oštetiti trajni zub koji raste ispod.