Tina Vukičević: Omogućiti ljudima da izraze svoj lijepi i zdravi osmijeh je neprocjenjivo

 Osnova svakog zahvata je prvi pregled i pravilno postavljanje dijagnoze, tek nakon toga može se odrediti prava terapija.

Intervju: Tina Vukičević, doktorica dentalne medicine.

Tina Vukičević rođena 15.08.1972. godine u Splitu gdje je pohađala osnovnu i srednju školu, Kemijski Školski Centar. Školske godine 1990/1991. godine upisuje Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu koji u roku završava 1995. godine s diplomskim radom “Modularne proteze” pod mentorstvom Prof. Dr. Sc. Vjekoslava Jerolimova. U periodu od 1997. do 1999. godine radila je na zamjeni u Domu Zdravlja Split. Od 2010. godine do danas napisala je niz članaka, a od toga mnoge i za stručne časopise. Od 1997. godine obavezan je član HKDM-a, od 2004. godine član je Hrvatskog liječničkog društva i od 2016. godine član je ESCD-a (European Society of Cosmetic Dentistry). Vlasnik je ordinacije Dental Office Tina. 

 Za portal DentBiH razgovarali smo sa doktoricom dentalne medicine Tinom Vukičević, vlasnicom ordinacije Dental Office Tina. Razgovarali smo o počecima karijere, ali i o tome kako se treba pristupiti pacijentu na prvom pregledu i kako prevazići strah od stomatologa. Više donosimo u nastavku. 

Za početak nam recite nešto više o sebi.

Prvo da se predstavim svim čitateljima. Moje ime je Tina Vukičević i po struci sam doktorica dentalne medicine. Završila sam Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a nakon odrađenog stažiranja logičan korak mi je bio otvoriti svoju privatnu stomatološku ordinaciju. Privatna ordinacija omogućila mi je slobodu da se mogu baviti područjem stomatologije koji najviše volim, a to je estetska stomatologija. U estetsku stomatologiju zaljubila sam se tijekom jednog od mnogih dodatnih tečajeva na kojima sam nadograđivala svoje znanje. 2009. godine završila sam tečaj Estetske stomatologije i upravo od tada krećem u tom smjeru; estetike u dentalnoj medicini. Inače sam majka dvoje prekrasne djece i u sretnom braku. 

Šta Vas je inspirisalo da postanete stomatolog?

Ono što me inspriralo da postanem doktorica dentalne medicine je spoznaja koliko je zapravo važno oralno zdravlje za sveukupno zdravlje, ali i za osobnu sreću svakog pojedinca. 50% ljudi, pri upoznavanju, najprije na drugoj osobi primijeti osmijeh. Također, osmijeh je univerzalni znak sreće. Omogućiti ljudima da izraze svoj lijepi i zdravi osmijeh je neprocjenjivo. Nema ništa ljepše od trenutka kada pacijentu vratite mogućnost normalne funkcije žvakanja, oslobodite ih boli, spasite zub i na taj način vratite osmijeh na njihova lica. 

Kako pristupate procjeni oralnog zdravlja pacijenta pri prvom pregledu?

Osnova svakog zahvata je prvi pregled i pravilno postavljanje dijagnoze, tek nakon toga može se odrediti prava terapija. Pri prvom pregledu obavlja se kompletan pregled svih zubi, zatim međučeljusnih odnosa te stanja zubnog mesa. Ukoliko je potrebno, pacijente šaljem da snime rentgensku snimku kako bih lakše vidjela koji zubni kanali su endodontski obrađeni, jesu li izrasli svi umnjaci i u kakvim su položajima.  Ako je sve u redu s oralnim stanjem, obično obavimo čišćenje zubnog kamenca. 

Kako se nosite sa pacijentima koji imaju strah od stomatoloških zahvata?

Kod većine pacijenata postoji strah od stomatologa, ponajprije povezan sa strahom od boli. Mnogima je taj strah ostao iz djetinjstva I zato je jako važno s djecom što češće posjećivati stomatologa jer će se ona na taj način upoznati s okolinom ordinacije, osobljem i opremom, što može pomoći u sprječavanju razvoja nepotrebne tjeskobe.  Odrasle osobe pokušavamo opustiti razgovorom, pozitivnom atmosferom I detaljnim opisom postupka koji obavljamo. Bitno je da pacijent s dentalnom fobijom u svakom trenutku zna da je sve pod njihovom kontrolom I da u svakom trenutku može dobiti pauzu. Uvelike nam pomaže I anestezija brenda Kulzer koja je vrlo ugodna i učinkovita jer se daje intraligamentno (u prostor između zuba koji anesteziramo i zubnog mesa) i na taj način anesteziramo samo zub koji radimo, a ne okolno tkivo i okolne zube.  

U čemu ljudi najviše griješe kada je održavanje zubi u pitanju?

Neredoviti pregledi i održavanje oralne higijene. Potrebno je redovito prati i čistiti zube zubnim koncem te obavljati čišćenje zubnog kamenca jednom do dva puta godišnje. 

Koja bi bila motivacijska poruka za sve one koji imaju prenaglašen strah od stomatologa?

Sa mnom i mojim timom uvijek možete porazgovarati o svojem strahu, a mi ćemo vam pomoći da tretmani budu što opušteniji i bezbolniji. I ne zaboravite, u rukama ste stručnjaka kojem nikako nije cilj nanijeti vam bol, nego vam pomoći riješiti problem zbog kojeg ste nam se obratili. 

Komentariši