Top 5 najčešćih zubnih mitova

Neki od nas se ne vesele posjetu stomatologu, bez obzira na to da li smo svjesni dugoročne koristi ili ne. Dakle, uz svu nepotrebnu anksioznost oko zubara i zdravlja zubi, nije iznenađujuće da u našem društvu i dalje kruže mitovi o oralnom zdravlju. Međutim, mnogi od njih su potpuno neutemeljeni. Ali što je činjenica, a što fikcija? Evo prvih 5 najčešćih zubnih mitova.

# 1 – Samo šećer uzrokuje propadanje zuba

Svi znamo da jedenje previše šećera povećava rizik od propadanja zuba. To je zbog slatke hrane koja hrani bakterije koje stvaraju plak u ustima, što povećava kiseline koje troše površinu zuba. Također, se ne radi samo o količini šećera koju jedete, već i o tome koliko često tijekom dana izlažete zube šećeru.

Međutim, lizalice, čokolada i bezalkoholna pića nisu jedini „štetni“ šećeri. Previše soka, voća ili zaslađenog jogurta može biti jednako štetno, a škrobna hrana koja sadrži ugljikohidrate također može uzrokovati nastanak plaka. No, što je šećer jedini uzrok propadanja zuba, zubni je mit jer, čak i ako nemate mnogo toga u svojoj prehrani, i dalje ćete biti u opasnosti od karijesa.

Rješenje? Izbjegavajte grickanje slatkim poslasticama (opredijelite se za zdrave grickalice poput vegetarijanskih štapića, sira i orašastih plodova).

# 2 – Proizvodi bez šećera bolji su za vas

Jedan od češćih mitova o oralnom zdravlju jest da su proizvodi bez šećera zapravo potpuno sigurni za zube, međutim, to nije slučaj. Na primjer, bezalkoholna pića i lizalice bez šećera mogu izazvati eroziju zubne cakline i dovesti do karijesa i povećane osjetljivosti. To je zato što su bogate limunskom kiselinom, što je glavni uzrok erozije zuba.

Limunska kiselina dodaje se i sportskim napicima kako bi poboljšala njihov ukus (jer elektroliti nemaju dobar okus!), a konzumacija  sportskih pića  sa suhim ustima također može osigurati okruženje koje pomaže eroziji.

Prije kupnje bilo kojeg proizvoda bez šećera ili sportskih napitaka, obavezno provjerite popis sastojaka limunske kiseline i fosforne kiseline.

A ako morate piti ili jesti kiselu hranu i pića, nakon toga ne perite zube odmah jer kombinacija erozije i abrazije može istrošiti caklinu zuba. Pijte običnu vodu, temeljito isperite i pričekajte neko vrijeme prije nego što nanesete četkicu na zube.

# 3 – redovitije četkanje je dobro za vaše zube

Pretjerano pranje zuba još je jedan uobičajeni mit o higijeni zuba, ali može dovesti do recesije desni i trošenja zuba zbog abrazivnih svojstava mnogih vrsta zubne paste i tvrdoće naših četkica. Izbjegavajte pretjerano četkanje koristeći meku četkicu i nježnu tehniku ​​četkanja, a ne čišćenje. Četkajte dvije minute dva puta dnevno pomoću paste za zube s fluoridom.Također biste trebali čistiti zube jednom dnevno.

Između toga, nakon jela možete isprati usta vodom iz česme i žvakati gumu bez šećera nakon jela, što će vam pomoći očistiti zube i potaknuti protok sline. Slina pomaže u ravnoteži kiselina koje se nalaze u ustima i pomaže vam u smanjenju rizika od propadanja zuba.

# 4 – Izbjeljivanje zubi štetno je za zube

Izbjeljivanje zuba i kompleti za samostalno izbjeljivanje mogu sadržavati štetne hemikalije i / ili visok nivo peroksida, posebmo kada se izbjeljivanje vršu neprofesionalno ili kod kuće. Potencijalni problemi uključuju osjetljive zube, upaljene desni i nedostatak odgovarajuće kontrole infekcije. Međutim, zubni je mit da su svi postupci izbjeljivanja zuba štetni. Ako ih obavlja stomatološki stručnjak koji je kvalificiran za procjenu vaših zuba, to se može učiniti sigurno i učinkovito. Vaš stomatolog također može procijeniti osnovne probleme koji mogu uzrokovati promjenu boje. Mnogi će stomatolozi ponuditi prilagođene postupke za izbjeljivanje, koji osiguravaju bolju kontrolu proizvoda za izbjeljivanje i manje iritacije desni.

vode učinkovita javnozdravstvena mjera za sprečavanje propadanja zuba.

# 5 – Uvijek znamo imamo li šupljinu u zubu

Da, postoji niz očitih znakova da biste mogli imati zubnu šupljinu. To se razlikuje od osjetljivosti zuba, zubobolje, promjene boje, poteškoća sa žvakanjem ili čak možete vidjeti vidljivu rupu. Međutim, također je istina da ponekad možda uopće ne osjećate nikakvu bol. To može dovesti do većih problema, posebice ako šupljina ostane veća i počne se zahvaćati na živac (pulpu) unutar vašeg zuba.

Zato su tako važni redovni pregledi zubara, uključujući rentgenske snimke. Vaš  stomatolog može rano otkriti potencijalne probleme i preporučiti odgovarajući tretman kako mali sustavi ne bi postali veliki!

Komentariši