Vojnović Bojan: Implantološka terapija – ugradnja implantata putem hirurške vodice – stenta 

Piše: spec.dr. Vojnović Bojan 

Ugradnja implantata   izrada odgovarajuće protetske nadoknade – krunice danas predstavlja rutinsku intervenciju sa ciljem da nadoknadimo jedan ili više izgubljenih zuba. 

Dr Vojnović Bojan  nakon završenih osnovnih studija, 2018 godine stiče zvanje specijaliste Parodontologije i oralne medicine. 2022 godine upisuje doktorske studije. Posljednjih 7 godina intenzivno se bavi digitalnim protokolima rada kako u implant – protetskoj rehabilitaciji tako i u samoj hirurškoj fazi ugradnje implantata.  U prethodnim godinama bio je jedan od predavača na velikim stomatološkim skupovima kao što su 21. kongres stomatologa Srbije i Sinergija 5.0. Također autor je nekoliko članaka u prestižnom stomatološkom časopisu Dental Tribune. Osnivač je i vlasnik stomatološke klinike VDental clinic. 

Ugradanja implantata danas više nije nepoznanica i jedan je od češćih zahvata u stomatologiji. Često se pacijenti pitaju kakva je procedura ugradnje implantata, koliko traje postupak i sl. Za naš portal o ugradnji implantata piše dr. Vojnović Bojan

Ugradnja implantata   izrada odgovarajuće protetske nadoknade – krunice danas predstavlja rutinsku intervenciju sa ciljem da nadoknadimo jedan ili više izgubljenih zuba. Veoma često dobijamo pitanja, kakva je sama procedura ugradnje implantaata, ko su pacijenti koji su indikovani za takvu vrstu terapije, kakav mora biti opšti zdravstveni status, koliko sam postupak rada traje i naravno koliki su financijski izdaci. Takodje susrećemo se sa time da su kako lekarima tako i našim pacijentima dostupni brojni implantološki sistemi , i da svaki od njih promoviše svoje prednosti. 

Svakako da postoji razlika u kvalitetu samih implantata, protetskih komonenata ali suština je da sam rad stomatologa – hirurga bude zasnovan na znanju, viziji i samom planu definitivne protetrske nadoknade. Posebnu paznju trebamo obratiti na opšte zdravstveno stanje pacijenta, njegovu imunološku – vitaminsku pripremu i eventualne loše navike kao što je pušenje pre svega. 

Navigaciona implantologija , šta je i koji su benefiti ? Od prvih dana razvoja implantoloških sistema, i same implantologije kao nauke, težimo  postavljanju implantata u što je moguće idealniji položaj. Danas, razvojem CBCT radiografije ( 3D snimak ) , unapredjenjem intraoralnih skenera, kao i napretkom odgovarajućih softvera za implantno planiranje nalazimo se na dobrom putu da našim pacijentima omogućimo implantološku–protetsku rehabilitaciju na najvišem nivou. Koncept navigacione implantologije zasniva se na izradi hirurške vodjice kroz koju će implantat biti ugradjen u idealnu poziciju, te buduća kruna će imati savršen odnos kako prema susednim zubima tako i prema mekom tkivu. Takodje ugradnja implantata se u najvećem broju slučajeva izvodi flapless – bez odizanja režnja , bez hirurškog reza, šivenja uz znatno lakši postoperativni tok. Naši pacijenti neposredno nakon ugradnje implantata dobijaju unapred pripremljenu privremnu krunicu koja ne samo da ima estetski smisao već je od vitalne važnosti u kasnijim fazama rada.

Nakon perioda oseointegracije – stabilizacije implantata u koštanom tkivu našim pacijentima izradjujemo bezmetalne krunice – krunice na šraf, koje danas predstavljaju zlatni standard u implant – protetskoj rehabilitaciji. 

Opis kliničkog slučaja:

Nakon ekstrakcije – vadjenja  zuba 36, i perioda koštanog i mekotkivnog zarastanja, pristupilo se planiranju i ugradnji implantata (Straumann dental implant system) “full guided“ protokolom rada.

Nakon analize CBCT 3D rendgenskog snimka i digitalnog otiska intraoralnim skenerom , pristupilo se planiranju u samom softweru. Planirana je buduća  pozicija implantata, njegovi dijametri , kao i sama angulacija implantata ( Slika 2 )


Nakon provera pozicije implantata u svim presecima, pristupilo se dizajniranju i izradi hirurškog stenta (surgical guide  kao i privremene krune od hibridnog materijala na orginalnooj suprastrukturi. Zahvaljujući guided protokolu rada, sama ugradnja implantata je veoma jednostavna i laka.

Celokupna procedura rada nakon postavljanja hirurškog stenta sa osloncem na susednim zubima (u ovom slučaju) se izvodila bez podizanja mukoperisotalnog režnja, traumatizacije mekotkivnih struktura. Ovakav pristup je omogućio velike benefite u vidu odsustva otoka, bola, rizika od infekcije operativne regije 

Nakon završene preparacije ležišta implantata , koja se sprovodila uz obilnu irigaciju, izvršeno je posatvljanje Straumann BLT guided implantata kroz hirurški stent (sl. 5. i 6).

Nakon perioda oseointegracije  pristupilo se izradi definitivne cirkon krune na šraf.  U samom postupku rada smo ispostovali vaznu fazu rada a to je individualizacija transfera i jasno prenosenje oblika naseg formiranog izlaznog profila. ( profil je modelovan privremenom krunom na šraf)

Nakon puno truda, znanja i poštovanja kako protokola rada tako i same biologije tkiva naš krajnji rezultat izgleda ovako (sl.9 i 10)


Bezmetalna cirkon kruna na sraf. Ova kruna je izradjena tehnikom slojevanja keramike te od pocetka do samog kraja smo imali jasnu viziju za uspeh terapijske procedure. Saradnja sa nasim dentalnim labaratorijama je od kljucne vaznosti za uspeh terapije ali pre svega tajna lezi u nasem znanju, napredku I zelji da svaki dan nase granice znanja podizemo na visi nivo . 

Komentariši