Restauriranje jednog središnjeg inciziva nakon traume prilično je zahtjevan posao za svakog kliničara.
Ivan Puljić je doktor dentalne medicine s dugogodišnjim iskustvom u estetskoj dentalnoj medicini i stomatološkoj protetici. Nakon diplome na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu 2005. godine, nastavlja se educirati i usavršavati upravo u navedenim područjima, radeći u nekoliko ordinacija dentalne medicine i privatnih poliklinika. Regionalni je predavač i autor mnogih članaka o temi dentalne estetike, digitalne stomatologije i rekonstruktivne dentalne medicine. 2011. godine postaje Opinion Leader vodećeg svjetskog proizvođača dentalnih materijala Ivoclar Vivadent. Suvlasnik je privatne poliklinike u Zagrebu, a u svakodnevnom kliničkom radu najviše vremena posvećuje upravo estetsko – funkcionalnoj rehabilitaciji osmijeha. Dr. Puljić je certificirani član European Society of Cosmetic Dentistry.
Uspjeh same terapije uveliko će ovisiti o opsežnosti zahvaćenih tkiva, vremenu proteklom od trenutka ozljede, te o završenom ili nezavršenom rastu korijena. Uzimajući u obzir sva dostignuća moderne dentalne medicine, ipak prvi izbor kao restorativni materijal kod zbrinjavanja nekompliciranih ili kompliciranih trauma trebao bi biti kompozit. O ovoj temi piše dr. Ivan Puljić. Čitajte u nastavku.
Dr. Ivan Puljić
Prikaz slučaja
Tridesetogodišnji pacijent javlja se u ordinaciju s traumom gornjeg desnog središnjeg inciziva. U anamnezi je utvrđeno da je pacijent pao s bicikla dan ranije te se žali na jake bolove u području gornjih sjekutića. Kliničkim pregledom je utvrđeno da se radi o kompliciranoj traumi gornjeg desnog središnjeg inciziva (fraktura cakline i dentina s ekspozicijom pulpe). Ostali zubi su intaktni te nisu primjećene nikakve ozljede potpornih struktura zuba.
S obzirom da je prošlo više od 24 sata a pulpa je bila eksponirana tijekom prve posjete napravljen je endodontski zahvat na zubu 11. Zatim su napravljene intraoralne fotografije frontalnih zuba radi lakše analize i izrade plana slojevanja kompozitnog materijala. Također su uzeti jednofazni, dvokomponentni otisci obje čeljusti s polivinilsiloksan materijalom ( Virtual, Ivoclar Vivadent) zbog izrade modela i navoštavanja djela inciziva koji nedostaje.
Slika 2 – Rtg snimak nakon endodontskog tretmana (u suradnji s dr. Lana Katavić Puljić)
Do druge posjete, napravljeno je navoštavanje zuba 11. Zatim, nakon zadovoljavajuće kontrolne rtg snimke restauriran je dio krune zuba koji nedostaje kompozitnim materijalom.
Radno polje je izolirano od kanina do kanina gumenim štitnikom zbog bolje kontrole i pregleda radnog polja. Gutaperka je uklonjen tungsten karbidnim svrdlom do razine projekcije alveolarne kosti. Fino dijamantno svrdlo i polirni diskovi su korišteni za završno poliranje i valovito zaobljavanje rubova. Polirani i valovito zaobljeni rubovi znatno doprinose nevidljivom sjedinjavanju kompozitnog materijala i površine zuba.
Nakon obrade rubova ispuna ključno je napraviti probu silikonskog kluča u ustima. Ukoliko dosjed ključa nije pasivan potrebno je ukloniti sav silikon koji se prejako naslanja na koferdam ili kvačice. Zbog boljeg svezivanja na caklinu korištena je tehnika selektivnog jetkanja cakline. Susjedni incizivi su izolirani teflonskom trakom kako bi se izbjeglo nepotrebno jetka nje i bonding. Nanesen je 37% gel fosforne kiseline na caklinu u trajanju od 20 sekundi. Nakon temeljitog ispiranja apliciran je univerzalni adheziv Adhese Universal. Materijal je nježno utrljavan u površinu dentina 20 sekundi. Zatim je adheziv raspršen blagim mlazom komprimiranog zraka dok nije ostao nepomičan i sjajan sloj. Polimeriziran je u trajanju od 10 sekundi na 1200 mW/cm2 Bluephase G4 lampom.
-
Slika 5
Selektivno jetkanje cakline -
Slika 6
Aplikacija Adhese Universala
Trepanacijski otvor zatvoren je bulk tekućim kompozitom (Tetric PowerFlow). Zatim, pomoću silikonskog ključa izgrađena je palatinalna stijenka debljine 0,5 mm Tetric Prime A2 kompozitom. Svi su slojevi kompozita polimerizirani s 1200 mW/cm2 u trajanju od 10 sekundi. Aproksimalne stijenke izgrađene su A2 bojom pomoću segmentiranih konkavnih matrica za distalne ispune zbog dobivanja prirodnijih kontura zuba.
Za dentinsku jezgru korištena je Tetric Prime A2 dentinska boja. Dentinska je jezgra postavljena u razini početnog zakošenja cakline ostavljajući otprilike 0,5 milimetara za caklinsku masu. Incizalni halo – efekt postignut je A2 dentinskom bojom, a transparencija između mamelona IPS Empress Direct Trans Opal tekućim kompozitom. Za završni caklinski sloj korištena je kombinacija A2 i A1 caklinske boje.
Nakon provjere okluzije napravljena je završna obrada grubim polirnim diskovima i finim dijamantnim svrdlima. Aproksimalna područja obrađena su finim i ekstra finim polirnim trakicama. Optra Gloss gumice korištene su za završno poliranje.
-
Slika 7
palatinalna ploha izrađena A2 caklinskom bojom -
Slika 8
Postavljanje segmentirane matrice za prirodniji konačni izgled aproksimalnih ploha
-
Slika 9
Izgradnja dentinske jezgre -
Slika 10
dentinska boja za halo efekt i Empress Trans Opal za transparenciju na incizalnoj trećini
-
Slika 11 Završni caklinski sloj -
Slika 12
Završna obrada
-
Slika 13 OptraGloss gumice -
Slika 14
Završni izgled nakon dva tjedna
Zaključak
Svaka dentalna trauma zahtjeva brzu reakciju kliničara. Brzom reakcijom, pravilnom dijagnostikom i adekvatnom terapijom pospješujemo dugoročni uspjeh. Kao restorativni materijal kod gotovo svih nekompliciranih ali i dobarog dijela kompliciranih trauma trebao bi biti kompozit. Kompozit zbog svoje minimalno invazivne prirode i odličnih optičkih svojstava omogučuje kliničaru da bez dodatnog uklanjanja zdravog zubnog tkiva vrati traumatiziranom zubu prijašnji izgled.