Mr. sc. Marko Krmpotić: Zygomatični implantati kao sigurno i efikasno rješenje za najteže slučajeve

Mr. sc. Marko Krmpotić rođen je 1971. godine u Zagrebu. Diplomirao je na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu 1995. godine, a 2000. polaže specijalistički ispit iz oralne hirurgije, te brani magistarski rad. Od 1995. do 2006. zaposlen je na Klinici za hirurgiju lica, čeljusti i usta K.B. Dubrava i asistent je na Katedri za oralnu hirurgiju Stomatološkog fakulteta. Od 2007. do 2009. godine voditelj je vlastite privatne prakse – Medident-Krmpotić, te je suvlasnik poliklinike Medident-Adria u Vodicama. 2009. godine zajedno sa dr.sc. Anić Milošević osniva Polikliniku IMED, privatnu polikliniku  koja objedinjuje maksilofacijalnu, rekonstrukcijsku i plastičnu kirurgiju, stomatologiju i zubotehnički laboratorij. Aktivno učestvuje na kursevima trajne edukacije za stomatologe, angažiran je kao predavač na kursevima iz dentalne implatologije u Hrvatskoj, a od 2007. dio je Astra Tech tima za međunarodnu edukaciju – voditelj međunarodnog radnog kursa iz napredne implantologije. Učestvuje na brojnim domaćim i međunarodnim kongresima, te je autor ili koautor više stručnih i naučnih radova. Godine 2003. usavršava se u SAD, na poziv New York University College of Dentistry, te je kao “visiting faculty member” predavao na zavodima za oralnu hirurgiju i dentalnu implantologiju.

mr.sc. Marko Krmpotić, dr.med.dent, specijalist oralne hirurgije, voditelj implantološke ambulante i direktor poliklinike IMED

Potpune bezubosti i terminalna denticija (stanje zubala kada su svi preostali zubi za vađenje) predstavljaju najveći izazov za struku,  s obzirom na to da su se kriteriji i očekivanja pacijenata, a i stomatologa dramatično povećali od pojave dentalnih implantata. 
Danas, standard za implanto protetsku sanaciju potpunih bezubosti predstavljaju fiksni mostovi na implantatima. Mobilna rješenja u vidu pokrovnih proteza na implantatima sve se rjeđe primjenjuju i to samo u nekim rijetkim indikacijama. Razvojem struke, tehnologije i samih implantata, došlo je i do pomicanja granica tako da se danas potpune bezubosti standarno i rutinski rješavaju pomoću samo 4 implantata po čeljusti, za što je nekad trebalo 6 i čak 8 implantata.

Koncept poznat pod nazivom all on 4 iz temelja je promijenio shvaćanja biomehanike i omogućio da se i u situacijama sa reduciranom koštanom masom,  jednostavno i bez potrebe za regeneracijom kosti, pacijentima omoguće fiksna rješenja. Danas je all on 4 najčešće primjenjivana metoda za sanaciju potpunih bezubosti.  Dvije su skupine pacijenata kod kojih je indiciran all on4. Prvo su pacijenti sa totalnim protezama koji žele kvalitetnije i komfornije rješenje, a drugo su pacijenti sa propadajućim zubalom kod kojih se želi izbjeći nošenje mobilnih proteza.

Uspješnost i dugoročna prognoza fiksnih mostova na 4 implantata usporediva je, a nekada i nadmašuje rezultate, klasičnih implanto protetskih radova.

Problem se javlja kod onih pacijenata kod kojih je prisutna takva resorpcija grebena da niti 4 implantata nisu ugradiva bez opsežnih postupaka regeneracije kosti. Takvi postupci su komplicirani, nose određeni rizik, te produžuju i poskupljuju proces liječenja. Unazad desetak godina izlaz je pronađen u ekstraoralnom sidrenju dentalnih implantata, preciznije, u Zygomatičnim kostima. Zygomatične kosti spadaju u kosti lica, te ne podliježu procesu resporpcije i atrofije nakon gubitka zuba i kao takve predstavljaju dobro i pouzdano sidrište za implantate, kada za to nema mogućnosti u alveolarnom grebenu. Na taj se način bez koštane regeneracije mogu primjeniti prije spomenuta rješenja na samo 4 implantata. Tako da, inačica all on 4 terapije korištenjem Zygomatičnih implantata naziva se all on 4 Zygoma ili QUAD Zygoma ovisno o tome koriste li se 2 ili 4 Zygomatična implantata. Jednostavnije i povoljnije rješenje je ono sa 2 standardna i s Zygomatična implantata,  gdje se standardni implantati ugrađuju u područje fronte gornje čeljusti, a Zygomatični u područje premolara.

Specifičnost Zygomatičnih implantata leži u njihovom dizajnu, pri čemu se to odnosi na dužinu i promjer, dok je površina ista kao i kod standardnih implantata, jer se i oni radi funkcionalnosti moraju jednako oseointegrirati kao i standarni implantati. Dok su standardni implantati u rasponu dužina od 8 do 16 mm, Zygomatični imaju dužinu od 35 do 55 mm. To je logično s obzirom na udaljenost  Zygomatične kosti od zubnog grebena. Ugradnja Zygomatičnih implantata spada u djelokrug rada specijalista maksilofacijalne i oralne kirurgije, a radi se o jednom od najzahtjevnijih kirurških zahvata u dentalnoj medicini. Zahvat se najčešće obavlja u općoj anesteziji ili u svjesnoj sedaciji. Ono što ugradnju čini zahtjevnom je anatomija gornje čeljusti i odnosi rezidualnog alveolarnog grebena maksilarnog sinusa i same Zygomatične kosti.

Razlikujemo 2 pristupa za ugradnju zygomatičnih implantata.  Intramaksilarni i ekstramaksilarni, ovisno o tome u kojoj mjeri implantati prolaze kroz maksilarni sinus. Protetski vođena ugradnja zygomatičnih implantata najčešće podrazumijeva ekstramaksilarnu ugradnju.  Implantati se mehanički stabiliziraiju u zygomatičnoj kosti, a ponekad i na alveolarnom grebenu.

Nakon oseointegracije  (4-6 mjeseci ), postaju potpuno funkcionalni jednako kao i standardni implantati. Postoperativni tijek najčešće je praćen blagom oteklinom i podjlevima te blagim bolovima. Zahvat obično traje 1.5 h do 2h.  U slučajevima sa dobrom primarnom stalbilnosti sva 4 implantata, moguća je i imedijatna provizorizacija  fiksnim akrilatnim mostovima na vijke. Time se ovakve terapije ne razlikuju puno od klasičnih all on 4 zahvata.

 Prednosti all on 4 zygomatičnih  koncepta za pacijente su brojne: umjesto komplicirane kirurške višefazne terapije u trajanju od 6 do 12 mj  sve je moguće odraditi u jednom kirurškom aktu, najčešće sa imedijatnom fiksnom provizarizacijom drugi dan nakon operacije.  Pacijent je estetski i funkcionalno rehabilitiran u najkraćem roku i sa minimalnom nelagodom.

mr.sc. Marko Krmpotić, dr.med.dent, specijalist oralne hirurgije, voditelj implantološke ambulante i direktor poliklinike IMED

U Poliklinici IMED u Zagrebu, na temelju 25 godišnjeg implantološkog  iskustva  razvijen je IMED PROTOKOL,  kao unaprijeđena varijanta  već postojećih i poznatih rješenja na bazi all on 4 metode i uspješno se primjenjuje već 7 godina. Kao jedina stomatološka poliklinika sa dnevnom bolnicom u Hrvatskoj, ove zahvate rutinski obavljamo u potpunoj anesteziji, pri čemu se u vlastitom dentalnom laboratorijuu najkraćem roku izrađuju  protetski radovi.

Novi iskorak u ovakvom konceptu liječenja predstavlja i potpuna digitalizacija cijelog procesa, od faze dijagnostike i planiranje preko ugradnje pa sve do dizajna protetskih radova. Novi imed 2.0. protokol predstavlja krajnji domet struke i jedinstven je u Hrvatskoj i regiji. Dosadašnja iskustva  su izuzetno pozitivna, sa minimalnim  brojem komplikacija i praktički bez neuspjeha. Zadovoljstvo pacijenata  koji imaju iskutvo takvih radova  najbolji su pokazatelj opravdanosti takvih naizgled radikalnih zahvata.

Komentariši