Ultrazvučna tehnologija u stomatologiji pokazala se izuzetno korisnom u uklanjanju zubnog kamenca.
Piše: dr.stomatologija Alen Jusić
Alen Jusić rođen je 24.07.1987. godine. Diplomirao je na Stomatološkom Fakultetu sa klinikama Univerziteta u Sarajevu 2012. godine i stekao zvanje dr.stomatologije. U periodu nakon diplomiranja, kontinuirana edukacija igrala je ključnu ulogu u razvoju njegove profesionalne karijere. Kroz usvajanje novih znanja i unapređenje vještina, jačaju osjećaji kompetentnosti i sposobnosti da se nosite s izazovima koji proizlaze iz mog područja rada, što je imalo pozitivan uticaj na njegov slijedeći korak, te 2018. godine pokreće svoju privatnu stomatološku ordinaciju “Dental Studio dr.Jusić” u Visokom, koja je ove godine proslavila 5 godina svog uspješnog postojanja. Oralno zdravlje igra ključnu ulogu u općem dobrostanju pojedinca. Jedan od često zanemarivanih, ali ključnih aspekata u održavanju oralne higijene je održavanje čistoće zuba uklanjanjem zubnog kamenca. Iako se redovno pranje zuba, čišćenje koncem mogu smatrati standardnim praksama za očuvanje zdravlja usne šupljine, često se dešava da se naslage na zubima ipak formiraju.
U ovom članku, istražićemo zašto se zubni kamenac formira i kako ultrazvučno uklanjanje naslaga može biti vaš najbolji saveznik u očuvanju oralnog zdravlja.
Zubni kamenac i njegovi uzroci
Zubni kamenac nastaje postepenim nakupljanjem mineralnih naslaga na površini zuba. Ovaj proces uglavnom uključuje sljedeće korake:
- Plak: Plak je ljepljivi film koji se stalno formira na površini zuba. Sastoji se od bakterija, hrane, pljuvačke i drugih tvari. Bakterije u plaku koriste šećere i ugljikohidrate iz hrane kako bi stvarale kiseline. Ove kiseline mogu napadati tvrdo zubno tkivo (zubnu caklinu) i uzrokovati njezino postepeno razgrađivanje.
- Mineralizacija: Mineralizacija je proces u kojem se minerali, poput kalcija i fosfata, iz pljuvačke talože na površini zuba. Kada plak integrira s mineralima iz pljuvačke, stvara se tvrda naslaga poznata kao zubni kamenac.
- Nastanak kamenca: Ako plak nije redovno uklonjen četkanjem zuba i čišćenjem između zuba koncem za čišćenje, mineralizacija može dovesti do stvaranja tvrdih naslaga zubnog kamenca. Ove naslage postaju sve tvrđe tokom vremena, čineći ih teškim ukloniti samo četkanjem.
- Rast i akumulacija: Zubni kamenac može rasti i akumulirati se na različitim dijelovima zuba, posebno duž linije desni i između zuba. Ako se ne ukloni, kamenac može postati izvor brojnih problema, uključujući iritaciju desni, upalu i eventualno gubitak zuba.
- Faktori rizika: Različiti faktori mogu povećati rizik od nastanka zubnog kamenca, uključujući genetske čimbenike, lošu oralnu higijenu, pušenje, konzumiranje hrane bogate šećerima i ugljikohidratima te nedovoljan unos vode.
Zašto je zubni kamenac opasan za vaše oralno zdravlje?
Zubni kamenac nije samo estetski problem, već i ozbiljna prijetnja vašem oralnom zdravlju. Evo nekoliko razloga zašto je važno ukloniti zubni kamenac:
- Gingivitis i parodontalna bolest: Kamenac iritira desni i može dovesti do gingivitisa, prvog stadijuma parodontalne bolesti. Neliječeni gingivitis može se razviti u ozbiljniju parodontalnu bolest, što može rezultirati gubicima zuba.
- Loš zadah: Kamenac može uzrokovati neprijatan zadah, što može biti izuzetno neugodno za vas i ljude oko vas.
- Promjena boje i oblika zuba: Zubni kamenac može promjeniti boju i oblik zuba, što može uticati na vaš osmijeh i samopouzdanje.
- Otežano čišćenje zuba: Kamenac čini površinu zuba neravnom, što otežava čišćenje četkicom za zube i koncem. To povećava rizik od nastanka novih naslaga i problema sa zubima.
Da li je moguće spriječiti formiranje zubnog kamenca?
Formiranje zubnog kamenca ne možemo spriječiti i pojavljuje se kod svake osobe, jer minerale iz pljuvačke potiskujemo na naše zube i najprije se pojavljuje upravo u blizini izvoda pljuvačnih žlijezda, sa unutarnje strane donjih prednjih zuba. Moguće je smanjiti njegovo stvaranje promjenama u ishrani kako biste smanjili unos šećera i kiselina, obojenih i gazirana pića, alkohol, pušenje itd., a najvažnije je da održavate redovnu oralnu higijenu, a to uključuje pravilno pranje zuba dva puta dnevno, korišćenje konca za zube i redovne posjete stomatologu radi čišćenja i pregleda.
Ultrazvučno uklanjanje naslaga – vaša najbolja opcija
Ultrazvučna tehnologija u stomatologiji pokazala se izuzetno korisnom u uklanjanju zubnog kamenca. Postupak ultrazvučnog uklanjanja zubnog kamenca koristi visokofrekventne zvučne valove za omekšavanje i razbijanje tvrdih naslaga. Ovaj postupak omogućuje precizno uklanjanje kamenca, bez oštećenja okolnog zubnog tkiva. Nakon uklanjanja kamenca, zubi se prepoliraju sa profilaktičkom pastom, kako bi se zaštitila površina zuba, učinila glatkom i manje plak prijemčivom. Prednost ultrazvučnog uklanjanja leži u njegovoj učinkovitosti i minimalnoj nelagodnosti za pacijenta. U zavisnosti od životnih navika i opšteg stanja oralnog zdravlja, preporučljivo je da se radi svakih 6 mjeseci. Ovaj postupak se obavlja u stomatološkoj ordinaciji i obično traje veoma kratko.
Važnost redovnog uklanjanja zubnog kamenca:
- Prevencija bolesti desni: Zubni kamenac može iritirati desni, uzrokujući upalu i krvarenje. Redovno uklanjanje kamenca ključno je za prevenciju gingivitisa i parodontitisa, ozbiljnih bolesti desni koje mogu dovesti do gubitka zuba.
- Očuvanje oralne higijene: Zubni kamenac može otežati temeljito četkanje zuba, doprinoseći nakupljanju bakterija i plaka. Uklanjanjem kamenca, pacijenti mogu održavati bolju oralnu higijenu i smanjiti rizik od karijesa i drugih oralnih problema.
- Estetski faktor: Zubni kamenac može uzrokovati promjene boje zuba, čineći ih manje atraktivnima. Redovno uklanjanje kamenca pomaže u očuvanju bjeline zuba i potiče estetski privlačan osmijeh.
- Smanjenje osjetljivosti zuba: Tvrde zubne naslage dovode do povlačlenja desni i mogu uzrokovati osjetljivost zuba na hladno i toplo. Uklanjanje kamenca pomaže u smanjenju osjetljivosti i poboljšanju udobnosti pacijenta.
PRIKAZ SLUČAJA
Primjer 1.
Na ovom prikazu se uočavaju svi problem koji mogu nastati uslijed nagomilavanja kamenca. Pacijent u srednjim dvadesetim godinama, uslijed loših životnih navika, pretjerani unos zaslađenih napitaka ,hrane bogate šećerima, smanjeni unos vode, infantilni tip gutanja, oskudne oralne higijene, rijetkih posjeta stomatologu, doveo je do gomilanja kamenca na zubima, a kao posljedica toga došlo je do oštećenja i zapaljenja desni, krvarenja, edematozne desni, promjene boje i razdvajanja zuba. Ukoliko na vrijeme ne reagujemo i ne pristupio liječenju, a najbolje je preventivno djelovati, zagarantovano dolazi do povlačenja desni, zatim resorpcije kosti oko zuba, progresivne paradontopatije i na kraju nažalost do gubitka zuba.
Primjer 2
Ponekad je kliničkim pregledom, golim okom teško uočiti konkramente koji se inkorporiraju duboko ispod nivoa desni. Pacijent se žalio na krvarenja desni u pojedinim regijama kada prolazi koncem. Radiološkim snimkom smo uočili konkramente ispod nivoa desni koji su iritirali desni i uzrokovali krvarenje. Posebnim nastavcima sa ultrazvučni uređajem smo uklonili subginigivalni kamenac kao lokalni uzročnik te nakon 7 dana krvarenje desni je u potpunosti prestalo.
Zaključak:
Ultrazvučno uklanjanje zubnog kamenca igra ključnu ulogu u očuvanju oralnog zdravlja.Redovni stomatološki pregledi, čišćenje zubnog kamenca i pridržavanje preporuka stručnjaka za održavanje čistoće usne šupljine ne samo da održavaju zdravlje zuba i desni, već i doprinose općem dobrostanju pacijenta.