Najčešći problemi kod djece jesu cirkularni karijes mliječnih zuba, uzrokovan upotrebom zašećerenih napitaka, posebno u toku noći, pri kojem djeca gube zube neposredno nakon njihovog nicanja.
Amina Mehmedić Maljić doktorica dentalne medicine
Amina (Mehmedić) Maljić, rođena je 17.01.1993. i doktorica je dentalne medicine. Završava Osnovnu školu “9.maj” kao učenica generacije, nakon koje upisuje Prvu bošnjačku gimnaziju u Sarajevu. Kroz srednjoškolsko obrazovanje bila je odlična učenica, a već tad, rodila se ljubav prema prirodnim naukama. Nakon srednje škole upisuje Stomatološki fakultet u Sarajevu kao redovan student, koji završava 2019. godine
Amina je još kao studentica volontirala u Domu zdravlja Saraj polje, a potom u Privatnoj stomatološkoj ordinaciji. Radila je u stomatološkoj ordinaciji “ Dent art” , do otvaranja svoje privatne ordinacije “Dr Amina Mehmedić Maljić “ koja se nalazi u Sarajevu. Kontinuirano se usavršava na svim poljima stomatologije.
Kako ste se odlučili da stomatlogija bude vaš poziv?
Još kao učenica osnovne škole takmičila sam se na takmičenju Prve pomoći koju organizuje Crveni križ. Iako nisam bila članica tadašnje sekcije, moja razrednica, prof. biologije Emina Rahmanović, dala mi je knjižicu sa uputstvima o prvoj pomoći, koju kada sam otvorila nisam prestala da čitam i učim. Tada smo osvojili izuzetan rezultat. U srednjoj školi, odabrala sam prirodni smjer, i izuzetno sam voljela Biologiju i Hemiju. A onda, kada sam trebala upisati fakultet, između Medicine i Stomatologije, ipak je prevagnula Stomatologija. Osim što uključuje liječenje i brigu o zdravlju, to je izuzetno kreativno zanimanje, obzirom da je veći dio posla manuelni.
Koliko dugo se bavite ovim poslom?
Ovim poslom se zvanično bavim četiri godine, a ukoliko se računa praksa u toku studija, duže od tog.
Koji su vaši najveći izazovi u stomatologiji?
Najveći izazovi u stomatologiji jesu kompleksne restauracije, koje zahtijevaju multidisciplinaran projekat, tj rad koji zahtjeva više grana stomatologije na jednom mjestu. I naravno, konstantno učenje i edukacije, jer stomatologija rapidno napreduje.
Šta je to što vas najviše privlači vezano za stomatologiju?
Najviše me privlače oralno hirurške intervencije, ali i protetika (mobilna i fiksna) obzirom da na pacijentu odmah nakon predaje jednog takvog rada vidite osmijeh, zadovoljstvo i sreću. Rad je tu primarno da nadoknadi izgubljenu funkciju, ali definitivno popravlja pacijentov stil života i psihičko stanje. Stoga, teško ću se odlučiti koju granu stomatologije želim specijalizirati, ali svakako planiram nastavak školovanja.
Koliko često je potrebno posjećivati stomatologa?
Stomatologa je potrebno posjećivati minimalno jednom godišnje, dok naravno neka stanja i hitne intervencije zahtjeva će i češće posjete, na koje će vam naravno ukazati vaš stomatolog.
Kod djece, koji su to najčešći problemi?
Najčešći problemi kod djece jesu cirkularni karijes mliječnih zuba, uzrokovan upotrebom zašećerenih napitaka, posebno u toku noći, pri kojem djeca gube zube neposredno nakon njihovog nicanja. Drugi čest problem jeste rani gubitak stalnih molara, tzv šestica zbog izuzetno velikih karioznih destrukcija. Dragi roditelji, odvedite svoje dijete na vrijeme stomatologu, fluoridaciju zuba podnijet će lakše nego liječenje zuba ili ekstrakciju.
Za kraj, da li ima nešto što je bitno a nismo spomenuli?
Za mlade majke savjet- djetetu je potrebno četkati zub pri prvom nicanju u usnoj šupljini. Savjete o načinu četkanja zuba, upotrebu pomoćnih sredstava za oralnu higijenu i sve što vas interesuje možete dobiti od vašeg stomatologa. Brinite se o svom oralnom zdravlju, jer je ono dio općeg zdravlja. I zapamtite, bolje je uvijek spriječiti, nego liječiti. Rana detekcija bilo kojeg oboljenja znači manje štete i manje novca