Dobar stomatolog bi uvijek trebao imati empatiju i istinsku brigu za dobrobit svojih pacijenata
Intervju: Amna Bajrektarević, stomatolog
Amna Bajrektarević rođena je 11. 12. 1994. godine u Konjicu. 2001. godine započinje osnovno obrazovanje u „Prvoj osnovnoj školi Konjic“ koje završava 2009. godine u O.Š. „Suljo Čilić“ u Jablanici. Iste godine upisuje se u Srednju mješovitu školu Jablanica, smjer opća gimnazija, koju sa odličnim uspjehom završava 2013. godine.
Amna 2013. godine godine upisuje Stomatološki fakultet Univerziteta u Sarajevu, koji uspješno i u roku završava 2019. godine. Aktivno govori engleski jezik, a tokom školovanja učestvovala je u mnogobrojnim radionicama, kongresima i seminarima vezanim za stomatološe nauke. U januaru 2023. godine osniva Privatnu stomatološku ordinaciju “Dentica Gromiljak” nadomak Kiseljaka u kojoj trenutnu i radi.
Kada i kako ste se zaljubili u ovaj posao?
Strast prema stomatologiji sam razvila rano u životu, dok sam još kao dijete sa svojim roditeljima išla kod našeg porodičnog stomatologa i uvidjela njegov pozitivan uticaj na naše zdrave i lijepe osmijehe. Naime, oduvijek sam se željela baviti nekim plemenitim zanimanjem u kojem ću pomagati ljudima i baš zbog toga stomatologija me privukla jer mi bavljenje njome pruža zadovoljstvo da pomažem ljudima u rješavanju i otklanjanju bola, kao i unapređenju njihovog izgleda, odnosno estetike.
Kako prepoznati dobrog stomatologa?
Kada birate (dobrog) stomatologa, obratite pažnju na nekoliko ključnih stvari. Prije svega, tražite doktora s odgovarajućom stručnom spremom i licencom. Iskustvo je poželjno, ali ne mora biti presudno za rješavanje različitih dentalnih problema, tako da je sasvim uredu, čak i poželjno potražiti mišljenje i pomoć mlađih i inovativnijih kolega. Ono što je zaista važno imati suosjećanje i dobru komunikacija – dobar stomatolog bi uvijek trebao imati empatiju i istinsku brigu za dobrobit svojih pacijenata. Meni je lično jako bitno da moji pacijenti ne osjećaju bol prilikom zahvata i da se osjećaju lijepo i prijatno u ordinaciji.
Koliko često je potrebno posjećivati zubara?
Ja većini svojih pacijenta preporučujem redovne stomatološke preglede svakih šest mjeseci. Međutim, učestalost može varirati ovisno o pacijentovim individualnim potrebama. Kod određenih dentalnih stanja ili bolesti, posjete zubaru bi trebale biti učestalije.
Koji savjet biste dali za zdrave zube?
Na prvom mjestu je definitivno oralna higijena; perite zube barem dva puta dnevno, ujutro i navečer i svakodnevno koristite konac ili interdentalne četkice za čišćenje zubnih međuprostora kako biste uklonili plak i čestice hrane. Zatim, redovni stomatološki pregledi, posjećujte svog stomatologa radi rutinskih pregleda i čišćenja. Bitna nam je svakako i uravnotežena prehrana, konzumirajte prehranu bogatu voćem, povrćem i mliječnim proizvodima, dok ograničavate unos šećera i kiselih namirnica, prestanite pušiti i izbjegavajte proizvode od duhana koji mogu dovesti do problema s oralnim zdravljem. Posljednje, ali ne manje važno – ukoliko se bavite određenim sportskim aktivnostima, tokom istih je poželjno nosite zaštitnu udlagu i svakako je potrebno izbjegavati korištenje zuba kao „alatki“ za otvaranje predmeta.
Imate li savjet za bijele zube?
Naravno, na prvom mjestu je uvijek dobra oralna higijena. Najbitnije je da odražavate izvrsne navike oralne higijene kako biste spriječili promjene boje zuba. Osim toga, preporučuje se redovito stomatološko čišćenje kako bi se uklonile površinske mrlje. Kao dodatna zaštita, poželjno je ograničiti konzumaciju namirnica i napitaka koji mogu uzrokovati promjenu boje zuba, kao što su kafa, čaj, crno vino i duhan. Ukoliko Vas sve navedeno ipak ne čini zadovoljnim i smatrate da Vaši zubi nisu „dovoljno bijeli“, uvijek se možete posavjetovati se sa svojim stomatologom o profesionalnim opcijama za izbjeljivanje zuba.
Poruka za naše čitatelje?
Neka Vam Vaše oralno zdravlje bude zaista bitno. Nemojte podcjenjivati važnost redovitih stomatoloških pregleda i održavanja dobrih navika oralne higijene. Zdrav osmijeh ne samo da povećava vaše samopouzdanje, već također doprinosi zdravlju cjelokupnog organizma. I zapamtite, prevencija je ključna, stoga ako već niste, zakažite kontrolni pregled kod svog stomatologa.