Neugodan zadah ne mora biti izazvan samo problemima i stanjima unutar usne šupljine, već i mnogim ekstraoralnim bolestima i pojavama.
Piše: Anđela Krstanović Ćosić, dr.med.dent.
Zadah iz usta ili halitoza neugodan je miris izdahnutog zraka. Izraženiji zadah iz usta može izazvati osjećaj nelagode i nesigurnosti u blizini drugih ljudi. Pojava halitoze utiče i na socijalnu uključenost ljudi, pa nerjetko pojedinici tokom razgovora na ustima drže ruku. Prema nekim istraživanjima gotovo u 90% slučajeva halitoza je posljedica loše oralne higijene. U nantavku Vam donosimo tekst u kojem Anđela Krstanović Ćosić, dr.med.dent. govoril više o ovom problemu.
Halitoza (foetor ex ore) pojava je neugodnog zadaha iz usta i predstavlja neugodnost te nije bolest sama po sebi, već je posljedica određenih navika, patoloških stanja, primjene lijekova ili loše oralne higijene. Halitoza također predstavlja psihološki i društveni problem pri kojem dolazi do narušavanja društvenih odnosa, a posljedično osoba s tim problemom osjeća usamljenost, gubitak samopouzdanja, nesigurnost i anksioznost.
UZROCI NEUGODNOG ZADAHA
Uzroci neugodnog zadaha su raznovrsni, a mogu biti uzrokovani intraoralnim ili ekstraoralnim problemima.
Intraoralna halitoza:
Fiziološka halitoza
Halitoza se smatra fiziološkom kad se javlja ujutro nakon buđenja, što je posljedica smanjenog lučenja sline tijekom noći, a može se ublažiti dobrom večernjom oralnom higijenom koja, osim detaljnog čišćenja zuba, uključuje i struganje jezika kako bi se smanjila količina mikroorganizama i naslaga u ustima koje mogu izazvati neugodne mirise.
Halitoza se fiziološki javlja i u osoba koje su gladne, tj. duže vremena nisu jele pa se slina nije izlučivala u onolikoj količini koliko je slučaj kad se konzumira hrana.
Hrana i piće
Normalna je pojava neugodnog zadaha i nakon konzumacije određenih vrsta hrane (npr. češnjak) i pića te pušenja. Neugodan zadah javlja se i u slučaju kroničnog alkoholizma.
Loš zadah mogu uzrokovati i dijete s malo ili bez ugljikohidrata, poput tzv. keto dijete, gdje se javlja nastanak ketona kao posljedica razgradnje masnoća zbog nemogućnosti iskorištavanja ugljikohidrata.
Loša oralna higijena
Jedan od češćih uzroka neugodnog zadaha loše je provođenje oralne higijene, ali i bolesti i stanja koja se zbog toga javljaju u usnoj šupljini, poput gnojnih upala zuba i čeljusti, gingivitisa i parodontitisa s parodontnim džepovima te karijesa. Kao posljedica lošije oralne higijena javlja se i nakupljanje naslaga i mikroorganizama na površini jezika koji također uzrokuju neugodne mirise.
Suhoća usta
Foetor može biti i posljedica kserostomije (suhoće usta) koja se javlja kao posljedica određenih patoloških stanja ili konzumacije nekih lijekova koji dovode do smanjenog ili onemogućenog stvaranja i izlučivanja sline, a uobičajeno se viđa u osoba starije životne dobi. Na isti način se halitoza zna javiti i u osoba s oralnim disanjem zbog isušivanja usne šupljine.
Protetski nadomjesci i ortodontske naprave
Neugodne mirise može uzrokovati i nakupljanje naslaga i mikroorganizama na protetskim nadomjescima poput proteza ili na ortodontskim napravama u slučaju kad se iste ne održavaju dovoljno dobro.
Ekstraoralna halitoza:
Bolesti i primjena lijekova
Neugodan zadah ne mora biti izazvan samo problemima i stanjima unutar usne šupljine, već i mnogim ekstraoralnim bolestima i pojavama. To su prvenstveno bolesti probavnog i dišnog sustava pa se tako halitoza može javiti u pacijenata s faringitisom, bolestima sinusa, plućnim apscesom, bronhitisom i sl. Javlja se i kod hijatalne hernije, ezofagitisa i refluksa želuca te drugih bolesti probavnog sustava. Na pojavu neugodnog zadaha mogu utjecati i bolesti jetre, bubrega, ali i druge sistemne bolesti, poput dijabetesa. U slučaju diabetes mellitusa česta je pojava ketoze (stvaranja ketona kod smanjenog iskorištavanja ugljikohidrata u organizmu) pa pacijenti imaju katakterističan zadah po acetonu.
Halitoza se nažalost može javiti i u pacijenata koji zbog bolesti moraju koristiti određene lijekove koji stvaraju neugodan miris.
RJEŠAVANJE PROBLEMA – Kako si pomoći?
Stomatološko liječenje
Kako bi se riješio problem neugodnog zadaha, prvo je potrebno riješiti ili liječiti lokalne uzroke. To prvenstveno uključuje dobro održavanje oralne higijene te posjet stomatologu i saniranje svih patoloških stanja u ustima. Potrebno je sanirati karijesom zahvaćene zube i provesti parodontološko liječenje u pacijenata s parodontnim džepovima i parodontitisom te gingivitisom. Takvo liječenje, osim mehaničkog uklanjanja naslaga na zubima, uključuje i korištenje strugača za jezik kako bi se smanjila količina naslaga na jeziku te primjenu antiseptičkih tekućina za ispiranje usta.
Oralna higijena
Što se tiče održavanja oralne higijene, potrebno je redovno pranje zuba – barem dva puta dnevno, a po mogućnosti nakon svakog obroka. Pri tome je potrebno koristiti četkice za zube i zubne paste koje u većini slučajeva sadrže arome ili eterična ulja koja poboljšavaju okus i miris pa tako dovode do ugodnijeg mirisa u ustima. Osim obične četkice za zube, preporuča se koristiti i međuzubne četkice i zubni konac kako bi se očistili i prostori između zuba te spriječili karijes, upale desni, ali i neugodne mirise koje oni uzrokuju. Budući da jezik zauzima veliku površinu u ustima i na njemu se nalaze veće količine mikroorganizama i naslaga koje mogu uzrokovati halitozu, dobar dodatak čišćenju usne šupljine je i korištenje strugača za jezik kojim se uklanja potencijalni izvor zadaha. Dodatak oralnoj higijeni mogu biti i oralni tuševi, posebno kod pacijenata s fiksnim protetskim nadomjescima te antiseptičke vodice za ispiranje usta koje, osim smanjenja broja bakterija u ustima, utječu i na miris.
Promjena navika
Dodatno, pomaže i izbjegavanje određenih namirnica, jakih začina, alkoholnih pića te pušenja prije planiranih socijalnih kontakata te povećanje unosa vode, konzumacija čaja od metvice i korištenje žvakaćih guma ili bombona bez šećera koji sadržavaju arome metvice ili eukaliptusa te pomažu u postizanju boljeg mirisa u ustima.
U slučaju da i nakon poduzetih mjera halitoza i dalje perzistira, potrebno je potražiti pomoć liječnika kako bi se pronašao ekstraoralni uzrok, a pritom je važna suradnja s mnogim specijalistima kako bi se što efikasnije liječilo stanje koje do toga dovodi.
ZAKLJUČAK
Neugodan zadah može biti kratkotrajan i uzrokovan konzumacijom određene hrane te slabijom oralnom higijenom i tada je potrebno promijeniti navike pa će se problem riješiti. U slučaju kad je to dugotrajnije stanje, ponekad će biti potrebna pomoć liječnika jer se može javiti kao posljedica sistemskih bolesti. Dugo trajanje neugodnog zadaha može dovesti i do socijalnih i psiholoških problema pri čemu osobe u okolini izbjegavaju bliži kontakt s nekime tko pati od ovog problema. Takvi događaji dovode do srama, nesigurnosti i mogućeg razvoja anksioznosti pa je potrebno obratiti pažnju na te promjene.
LITERATURA
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/halitosis-bad-breath
- https://www.vasezdravlje.com/bolesti-i-stanja/neugodan-zadah-halitoza
- Aylıkcı BU, Colak H. Halitosis: From diagnosis to management. J Nat Sci Biol Med. 2013 Jan;4(1):14-23. doi: 10.4103/0976-9668.107255. PMID: 23633830; PMCID: PMC3633265.
- Feller L, Blignaut E. Halitosis: a review. SADJ. 2005 Feb;60(1):17-9. PMID: 15861957.
- Ortiz V, Filippi A. Halitosis. Monogr Oral Sci. 2021;29:195-200. doi: 10.1159/000510192. Epub 2020 Dec 21. PMID: 33427224.