Zakazali ste stomatološki zahvat i imate pitanja o anesteziji? Otprilike 10 do 30 posto ljudi osjeća anksioznost i zabrinutost zbog bolova kod stomatoloških zahvata. Anksioznost može odgoditi liječenje i to može pogoršati problem.
Anestetici postoje više od 175 godina! U stvari, prvi zabilježeni postupak s anestetikom izveden je 1846. godine koristeći eter. Od tada smo prešli dug put, a anestetici su važan alat koji pomaže pacijentima da se osjećaju ugodno tokom stomatoloških zahvata. Uz mnoštvo različitih opcija na raspolaganju, možete biti zbunjeni. Zbog toga, pročitajte tekst u nastavku kako biste se osjećali sigurnije prije sljedećeg pregleda kod stomatologa.
Koje su vrste zubnih anestetika?
Anestezija znači nedostatak ili gubitak osjećaja. To može podrazumijevati stanje sa ili bez svijesti. Danas postoje mnoge mogućnosti za zubne anestetike. Lijekovi se mogu koristiti sami ili u kombinaciji za bolji učinak. Vrsta anestetika koji se koristi također ovisi o dobi osobe, zdravstvenom stanju, dužini postupka i bilo kakvim negativnim reakcijama na anestetike u prošlosti. Anestetici djeluju na različite načine, ovisno o tome koji se koristi. Anestetici mogu biti kratkotrajnog djelovanja ako se nanose direktno na neko područje ili djelovati duže vrijeme kada je potrebna operacija koja uključuje više zahvata.
Uspjeh dentalne anestezije ovisi o:
- anestetiku
- području koje se anestezira
- postupku
- pojedinačnim faktorima
Ostale stvari koje bi mogle utjecati na zubnu anesteziju uključuju vrijeme postupka. Također, upala može negativno utjecati na uspjeh anestetika. Kada je riječ o lokalnoj anesteziji teže je anestezirati zube u donjoj vilici (mandibularnom) dijelu usta nego zube gornje vilice (maksilarne). Postoje tri glavne vrste anestezije: lokalna, sedacijska i opća. Svaka od njih ima specifičnu upotrebu. One se također mogu kombinovati sa drugim lijekovima.
Lokalna anestezija
Lokalna anestezija koristi se za jednostavnije zahvate poput ispune karijesa, za što je potrebno kraće vrijeme i uglavnom je manje komplicirana. Bit ćete svjesni i moći ćete komunicirati kada dobijete lokalni anestetik. Područje će biti utrnuto, tako da nećete osjećati bol. Većina lokalnih anestetika brzo stupa na snagu (u roku od 10 minuta) i traje 30 do 60 minuta. Ponekad se anestetiku dodaje vazopresor kao što je epinefrin da bi se povećao njegov učinak i da bi se anestetički efekt proširio na druga područja tijela. Lokalni anestetici se mogu kupiti na recept u obliku gela, masti, kreme, spreja, flastera, tečnosti i injekcija.
Mogu se koristiti lokalno (nanijeti direktno na pogođeno područje da bi utrnulo) ili ubrizgati u područje koje se liječi. Ponekad se lokalnim anesteticima dodaje lagana sedacija koja pomaže opuštanju osobe.
Sedacija
Sedacija ima nekoliko nivoa i koristi se za opuštanje osobe koja može imati anksioznost, pomoći kod bolova ili je držati mirnom za postupak. Također može izazvati amneziju kada je riječ o dentalnom zahvatu. Mogli biste biti potpuno svjesni i sposobni odgovoriti na naredbe, polusvjesni ili jedva svjesni. Sedacija je kategorizirana kao blaga, umjerena ili duboka. Duboka sedacija može se nazvati i praćenom anestezijom. U dubokoj sedaciji uglavnom niste svjesni svoje okoline i možete odgovoriti samo na ponovljenu ili bolnu stimulaciju. Lijek se može davati oralno (tableta ili tečnost), inhalirati, intramuskularno (IM) ili intravenozno (IV). Više je rizika kod IV sedacije. Puls, krvni pritisak i disanje moraju se pažljivo pratiti u umjerenoj ili dubokoj sedaciji.
Opća anestezija
Opća anestezija koristi se za duže postupke ili ako patite od anksioznosti koja bi mogla ometati vaše liječenje. Bit ćete potpuno bez svijesti, nećete imati bolova, mišići će vam biti opušteni i imat ćete amneziju od zahvata. Lijek se daje kroz masku za lice ili IV (intravenozno). Nivo anestezije ovisi o postupku i pojedinačnom pacijentu. Kod opće anestezije postoje različiti rizici.
Koji su nuspojave zubne anestezije?
Nuspojave zubne anestezije ovise o vrsti anestetika koji se koristi. Opća anestezija ima više rizika povezanih s njezinom primjenom nego lokalna anestezija ili sedacijska. Reakcije se također razlikuju ovisno o pojedinačnim faktorima.
Neki prijavljeni neželjeni efekti kod lijekova za smirenje i opću anesteziju uključuju:
- mučnina ili povraćanje
- glavobolja
- znojenje ili drhtanje
- halucinacije, delirijum ili konfuzija
- nerazumljiv govor
- suha usta ili upaljeno grlo
- bol na mjestu injekcije
- vrtoglavica
- umor
- utrnulost
Vazokonstriktori kao što je epinefrin dodan anesteticima mogu također uzrokovati probleme sa srcem i krvnim pritiskom.