Sumnjate li da imate apsces zuba? Apscesi zuba su duboke infekcije uzrokovane bakterijskom infiltracijom. Bez liječenja ove infekcije mogu biti izuzetno bolne, pa čak i opasne po život. Ako mislite da imate infekciju u zubu ili oko zuba ili zubnog mesa, najbolje je odmah nazvati stomatologa, kako bi se oralna infekcija mogla liječiti.
Apscesi zuba su gnojni džepovi koji se razvijaju ispod ili oko zuba uslijed bakterijske infiltracije. Postoje tri vrste apscesa, uključujući periapikalne apscese, gingivalne apscese i parodontalne apscese. Periapikalni apscesi razvijaju se na samom vrhu korijena zuba. Parodontni apscesi javljaju se uz korijen duž linije desni i često su uzrokovani karijesom. Apscesi gingive nastaju na desnima i ne moraju nužno utjecati na zub.
Važno je shvatiti da je svaki oralni apsces izuzetno ozbiljan bilo da se formira unutar ili ispod zuba ili u desni. Ako imate ekstremne bolove u zubima ili desnima ili ekstremnu osjetljivost zuba, izuzetno je važno da odmah zakažete pregled kod stomatologa.
Simptomi zubnog apscesa
Simptomi se mogu razlikovati ovisno o pojedincu, gdje se nalazi u ustima i težini infekcije. Ovo su neki od simptoma:
- Groznica
- Izuzetno natečene i crvene desni
- Imate izuzetno loš ukus u ustima, obično zbog curenja gnoja
- Umjereni do jaki bol tokom žvakanja
- Bol od vilice do ušiju ili niz vrat
- Oticanje lica i promjena boje ili crvenilo
- Izuzetno loš dah koji ne prolazi četkanjem, koncem, ispiranjem ili osvježivačima daha
Uzroci zubnih apscesa
Važno je shvatiti je za apsces zuba potreban medicinski tretman kako bi zacijelio. Nijedna količina četkanja, čišćenja koncem ili ispiranja antibakterijskom vodicom za usta neće izliječiti apsces.
- Neliječen karijes
- Neliječene bolesti desni, poput gingivitisa ili parodontalne bolesti
- Ako vam se nešto zaglavi u desnima, poput komada hrane
- Imate pukotine na zubima koji mogu propustiti bakterije unutra
Navike koje mogu povećati rizik od apscesa
Određene navike koje mogu povećati rizik od nastanka apscesa zuba i potrebe za hitnom stomatološkom njegom, uključuju:
- Prehranu koja sadrži puno šećera, ljepljive hrane i škroba
- Suha usta
- Ne perete zube dva puta dnevno i ne koristite zubni konac jednom dnevno
- Nedostatak redovnih pregleda zuba i čišćenja zuba svakih šest mjeseci koji mogu u najranijim fazama uhvatiti karijes i bolesti desni
Plan liječenja
Liječenje apscesa zuba može započeti digitalnim rendgenskim snimkom, tako da stomatolog zna tačno gdje se nalazi džep gnoja. Nakon toga, isušit će apsces kako biste se riješili infekcija i ublažili bol. U stvari, nakon što se apsces isprazni, bol se često odmah smanjuje. To je zato što džep više ne vrši ekstremni pritisak na živac.
Ako je zub ozbiljno oštećen, možda će ga trebati izvaditi ili će vam trebati korijenski kanal i CEREC krunica. Nakon što se riješite zaraženog zuba, najvjerovatnije ćete dobiti recept za antibiotike kako biste pomogli očistiti ostatak infekcije. Ako je vaš zub morao biti izvađen, možda ste dobar kandidat za zubni implantat. Oni se mogu postaviti čim se riješite bakterija i desni su zdrave.